Köyhä voi antaa vähästäänkin,

Mutta minne ja miten?
Parantuneen taloudellisen tilanteeni vuoksi ajattelin laittaa edes kympin hyväntekeväisyyteen.
Valitettavasti luottamus noihin järjestöihin on mennyt täysin.
Mikään ei näytä olevan enää pyhää.

Afrikassa kärsitään nälänhädästä ja muistaakseni eurolla voi ruokkia lapsen viikoksi jos se euro menee oikeaan osoitteeseen.

Jos ostan tuhat kiloa riisiä ja lähden omalla kustannuksella viemään lähetystä johonkin Afrikan kylään niin luultavasti saisin vastaani kaiken maailman byrokraatit ja järjestöt. "et sinä voi suoraan auttaa kaikkien avustusten on mentävä meidän kautta".
Miksi näin?
Järjestöjen toimesta 1000 kiloa riisiä supistuu matkan varrella ehkä,,, noin 700kg:n verran ja ei välttämättä sittenkään pääse perille.

En nyt osaa sanoa enempää olen aika raivoissaan koko näistä saatanan typeristä järjestöistä.

Sotaveteraanien keräykseen osallistun joka vuosi kuten jatkossakin eli sinne se kymppi menee siihen voi sentään luottaa.

Anteeksi epäselvä kirjoitukseni mutta olen hieman vihaisella tuulella.
14256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

vähän vierestä kirjoitan, mutta kirjoitanpa kuitenkin. itse kuulun eläinsuojeluyhdistykseen, uskon ja toivon näin auttavani eläimiä ja verta luovutan säännöllisesti näin autan lähimmäistä. jos rahalla auttaisin, antaisin sen varmaan suoraan jollekin joka ehkä sitä tarvitsisi.

Äänestä

Itse lahjoitin kympin SPR:n katastrofirahastoon Haitin maanjäristyksen vuoksi silloin... ööö... 2010? Sehän ei kuulemma mennyt siihen kohteeseen, vaan korvaa rahastosta Haitin takia vähentyneet varat eli tavallaan meneekin seuraavaan kohteen hyväksi. Sopi minulle niinkin.

Soitin televisiossa esitettyyn numeroon, jossa nauhoitettu ääni kiitti soitosta ym. Sitten se kymppi veloitettiin seuraavassa puhelinlaskussa. Oli aika kätevää, mutta enää en löytänyt niitä numeroita Punaisen Ristin nettisivulta.

Äänestä

Nyky "hyväntekeväisyys" on suoraa huijaamista. ISOt ja pienemmät selittää, et "meillä menee lyhentämättömänä perille" ja skeida, ei mee. Päältä otetaan KULUT ja tuskin kukaan pääsee alle 20% siivuun vaikka ILMQASET harhaanjohdetut juksaa kerätessään syyttömiä on konttorilla koneisto.

Kaikki kerääjät ei tunnu tajuuvan moista juttu vaan vaahtoovat vapaaehtosista.

Se päivä, kun uniseeffi ja sprr kertoo lippaassaan TODELLISEN osuuden vaikka 70% perille, loput kuluihin teen lahjoitusta lipas keräämiseen. Tätä on tutkittu, mut ei tainnu kamaran eteen uskaltaa yksiköään kertomaan va vastaukset tuli sähköpostissa.

Sitten se toinen juttu 1000 säkkiä somaliaan ei välttämättä päädy koskaan PERILLE, kun urpo merirosvo somalit hyökkääkin juuri siihen laivaan ja poks karille ja pohjaan. Onneksi "ilmaiset" nato maat tekee ilmasta työtä ja ajaa ilmasilla laivoilla ja lentää ilmasilla lentokoneilla taatakseen ilmasen riisin ilmasen laimaamisen vaikka sumaliaan.

Lahjottaa vapaasti vaa. Sehän on jokasen ihmisen oma juttu.

Toki miten on oman rakkaan SUOMEN??? Tuhansilla ei ole kämppää ja tuhannet näkee nälkää, kun maan hallitus nostaa ens vuonna taas veroja, mutta ei tukia. Asuntojonossakin mutamaja väki kiilaa härskisti OHI ja vie asunnon jo 3 vuotta ojassa olleen ohin. EI OLE ihan reilua ei. Simmu auki.

Paras apu afrikkaan ON MENNÄ SINNE ITSE, jossa lennon saa mutta palkkaa ei vaan elää siellä kohteessa auttaen ihmisä. Arvostan näitä todellisia auttajia. Tännä lähtisin itsekkin, mut olen norsun kokoinen ja kulatan melkoisesti ravinteita. Lentorahtriin en myös mahdu ja erikois jumbon tilaus ei onnaa ilmaselle. Vesi loppus monesta kylästä, kun jano yllättäs. Passikin puuttuu ja rokotukset.

1000 e tilistä 10 e ja 7000 e tilistä tietty 70 e... ja Nalle antaa aika kivan summan lippaaseen. Niin vois tietty aatella, mut eipä mene läpi missää päätös järjestelmässä. Prosentti LIKSASTA!!!

Äänestä

En itsekkään luota pätkän vertaa mihinkään järjestöön, veteraanitkaan ei saa kuin minimaalisen summan keräysavustuksista, miljoonat eurot häviävät muuanne kuin veteraaneille. En anna enää yhtään, samoin avustit mitä järjestöä tahansa, avustus kohteeseen menee vain hippunen. Samoin ihmettelen esim. TV7 keräyksiä, ohjelmissa lupaavat että kaikki rahat menee ohjelmien tekemiseen mutta kuitenkin ovat Israelin matkoilla viikkoja ja montako kertaa vuodessa, mistä ne matkarahat tulee jos ei lahjoittajilta, kaikki ovat niin epärehellisiä nykyään, kehenkään ei voi luottaa enää.

Äänestä
  • Hyvä Joulumieli -keräykseen laitan kympin pankin kautta, kun eläke tulee 3.12.
    On edes jotain laittanut huonompiosaisille ja siitä tulee itselle hyvä joulumieli. Jos joka toinen suomalainen laittas kympin joulumielikeräykseen niin tosi moni lapsiperhe saisi 70e ostokortin ruokakauppaan. Sillä saa joulun ruuat hyvin kun suunnittelee, usealle hengelle.

    Äänestä

Pelastusarmeijan lippaaseen laitan kun keräävät vähävaraisille jouluksi. Itselleni pieneksi jääneet vaatteet lahjoitan myös heille.

Äänestä

Kudoin sukkia ja tumppuja ja myin ne torilla. Rahaa tuli 500€ ja ne lahjoitin hyvillä mielin Hyvä Joulumieli-keräykseen.
Naapuri keräsi pulloja ja tölkkejä kesästä lähtien ja nekin tienestit hän lahjoitti samaiseen keräykseen.

Jokainen tt-tuen saajankin voi lahjoittaa edesa sen 10€, niistä kertyy jo jokunen isompikin ruokalahjoitus.

Äänestä
  • No minä lahjoitin 100 euroa työttömille kissoille ja koirille.. Menee yhtä hyvään tarkoitukseen köyhille...

    Äänestä

  • Näitä eläinsuojeluyhdistyksiä on muuallakin kuin pääkaupunkiseudulla. Ja tosiaan, muutakin voi antaa kuin rahaa. Monenlaista vapaaehtoistyötä on usein tarjolla. Sanotaan että "rakkaus on kekseliäs".

    http://www.sey.fi/tue_toimintaa

    Äänestä

  • Minä vein avaamattomia kissanruokapusseja löytöeläintaloon, koska oma kissakulta muutti hiljattain kissojen taivaaseen.

    Äänestä

On se kumma kun hyväntekeväisyydestä vain alölle 30% menee kärsiville ja 70% välikäsifirmoille. Juu ei kiitos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vieläuskoa kirjoitti:

Mutta minne ja miten?
Parantuneen taloudellisen tilanteeni vuoksi ajattelin laittaa edes kympin hyväntekeväisyyteen.
Valitettavasti luottamus noihin järjestöihin on mennyt täysin.
Mikään ei näytä olevan enää pyhää.

Afrikassa kärsitään nälänhädästä ja muistaakseni eurolla voi ruokkia lapsen viikoksi jos se euro menee oikeaan osoitteeseen.

Jos ostan tuhat kiloa riisiä ja lähden omalla kustannuksella viemään lähetystä johonkin Afrikan kylään niin luultavasti saisin vastaani kaiken maailman byrokraatit ja järjestöt. "et sinä voi suoraan auttaa kaikkien avustusten on mentävä meidän kautta".
Miksi näin?
Järjestöjen toimesta 1000 kiloa riisiä supistuu matkan varrella ehkä,,, noin 700kg:n verran ja ei välttämättä sittenkään pääse perille.

En nyt osaa sanoa enempää olen aika raivoissaan koko näistä saatanan typeristä järjestöistä.

Sotaveteraanien keräykseen osallistun joka vuosi kuten jatkossakin eli sinne se kymppi menee siihen voi sentään luottaa.

Anteeksi epäselvä kirjoitukseni mutta olen hieman vihaisella tuulella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu