Raamatussa ei puhuta mistään siveyslaista ja käytännössä siveyslaki on Jarlaun jalkojen välissä.
Adventismi kyllä sekoittaa pään jos ei masenna.
Pitävätkö Flinkki ja Jarlau käytännön kursseja siveyslaista?
Adventismi kyllä sekoittaa pään jos ei masenna.
Pitävätkö Flinkki ja Jarlau käytännön kursseja siveyslaista?
Vastaukset 6
Vanhimmat
benkkuko se suoltaa postia
Kolmas Mooseksenkirja18luku on ainakin yksi Sivellisyys säädös eikä tuo liene samaa koskeva kuin sivellisyys laki, voi olla Raamatussa muitakin sivellisyys säädöksiä, pitää vain hakea.
Oletko sinä adventistina suorittanut kaikki siveellisyyslain säädökset?
1. On olemassa elävä Jumala ja hänen muuttumaton siveyslakinsa
Jumala on kirjoittanut jokaisen ihmisen sydämeen, että hän on olemassa. Yksikään ihminen ei voi olla hänestä tietämätön. Pyhä Raamattu sanoo: "Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumalallisuutensa, ovat, kun niitä hänen teoissansa tarkataan, maailman luomisesta [asti] nähtävinä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa." (Room. 1:20.) Niin, turha esittää verukkeita ja perusteluja luonnottomalle elämälle! "He eivät voi millään itseään puolustaa", sanoo Jumalan sana.
Jumala on kirjoittanut jokaisen ihmisen sydämeen yleisen siveyslakinsa. Sen nojalla ihminen tietää, mm. että hänen on tehtävä tili teoistansa Jumalalle ja että hänen on kunnioitettava Jumalaa. Ihminen tietää, että vanhempia tulee kunnioittaa, että murhaaminen, varastaminen, huorintekeminen, pahan puhuminen toisista ja toiselle kuuluvan itselleen himoitseminen on väärin. Ja kun ihminen ei ole elänyt oikein, hänellä on paha omatunto. Häntä eivät tuomitse vain ne toiset, jotka lain tuntevat, vaan myös hän itse, hänen oma omatuntonsa.
Tämä ulkonainen lain tieto oikeasta ja väärästä on yhtä hyvin pakanoilla kuin kristityilläkin. Raamattu sanoo: "Koska he, vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt. Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi. Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hyljännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa, nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen." (Room. 1:21-25.)
Ei ole vähäinen asia hylätä omaantuntoon kirjoitettu Jumalan tahto. Se, joka niin tekee ja joka ei tule parannukseen, joutuu Jumalan hylkäämäksi. Ja tekstimme sanoo: "Hirmuista on langeta elävän Jumalan käsiin."
Jumala ei ole kirjoittanut siveyslakiansa ainoastaan omaantuntoon, vaan myös pyhään Raamattuun. Siellä se on selkeänä ja täydellisenä. Jumala ei vaadi ainoastaan puhtaita tekoja, vaan myös puhdasta sydäntä jokaisen käskynsä kohdalla.
Tiedätkö miten jarlausta tuli adventisti?
Jarlau kertoo....
"Olen tasan kahdeksan vuotta joskus istunut kokopäiväisesti Raamattu nenän edessä tutkien ns "adventtiopin" perusteellisesti kääntäen asiayhteyksissä jokaisen raamatunjakeen ympäri ja joka suunnasta.
Monen monet raamattukurssit. Kaikki mitä yhdistyksellä oli joskus tarjoja. Nyt on muita kursseja, että on tullut kaksi uutta raamattukurssiakin, mutta ei niihin aikaa ja voimia. Monen monet kirjeenvaihdot, ja tuhannet hengellisen ao kirjallisuuden sivut 8- vuoden aikana. Kahdeksan vuotta kesti kunnes jokainen teologia viimeistä myöten loksahti kohdalleen niin että ymmärsin koko adventismin kakun kokonaisuudessaan."
Mikä on ollut adventismin, siveyslain ja sapatin siunaus lahjakkaalle Jarlaulle?
Ei käy kateeksi miespoloista, kun uhrasi parhaat miehuusvuotensa adventismille.
Se on surullista kun adventistit ovat hylänneet hänet.
Adventistit ovat helvetin kovia vääntäjiä ja myös kääntäjiä (esim. Clear Word Bible).
Tässä on esimerkki siveyslaista sieltä adventistien amerikasta.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288334930217.html