Loukkasin polveni viime kesänä kaaduttuani rajusti. Lääkäri totesi totesi tuolloin, että kyseessä saattaa olla kierukkavamma, mutta oli kuitenkin epäileväinen.
Nyt onnettomuudesta on kulunut noin vuosi. Aina silloin tällöin polveeni ilmestyy vieläkin sama kipu, kuin onnettomuuden tapahduttua; tuntuu kuin polven ympärille olisi sidottu tiukka kiristävä naru, joka aiheuttaa paineen tunteen pitkälle pohjelihasta pitkin. Varsinainen kipu tuntuu lähinnä melkeinpä keskellä polven sisusta ja myös polven sisäsivussa. Käydessäni nyt uudelleen lääkärillä hän totesi, että on nyt varma, että kyseessä on kierukkavamma ja sanoi antavansa lähetteen tähystykseen jos niin haluan.
Ongelmana onkin nyt se, että lääkäri sanoi polveni olevan ns. hyväkuntoinen vammautunut polvi kun kipuja ei ole jatkuvasti, tähystysleikkaus saattaa kuulemma jättää polveen pahempia kipuja kuin tällä hetkellä. Antakaapa vinkkejä, mitä minun kannattaisi tehdä? Leikkautanko nyt polveni sillä uhalla, että oireilu saattaa olla jatkossa kovempaa vai opettelenko vain elämään näiden kivuliaiden päivien kanssa?
Kierukkavamma?
5
6972
Vastaukset
- late
minulla oli aikaisemmin samallaiset oireet polvessa ja se oli nivelkierukkavamma.hoitona oli että se leikattiin normaalilla leikkauksella
leikkaus onnistui erinomaisesti eikä polvessa ole ollut pienintäkään kipua.suosittelen liekkausta kipu jää leikkauspöydälle. tsemppiä!!! - Hetkinen!
Leikkaus on - olkoon se sitten kuinka "rutiininiomainen " tahansa, aina radikaali toimenpide jonka onnistumisesta ei ole takeita.
Lisäksi, vaikka leikkaus "onnistuisikin" siinä mielessä, että akuutti vaiva mitä sillä lähdettiin korjaamaan korjautuisikin, voi leikkaus pidemmän päälle vaikuttaa polvea ympäröivien tukirakenteiden keskinäiseen tasapainoon niin, että leikkauksesta on lopulta enemmän haittaa kuin hyötyä.
Ninnu, polveasi ympäröivät lihakset saattavat olla esimerkiksi staattisessa suojajännityksessä joka aiheuttaa polveesi virheasennon mikä oireilee kuvaamanasi kipuna.
Jos olisin sinä, yrittäisin ensin polven kuntoutusta pätevän(!) osteopaatin ohjauksessa ja vasta sitten, jos sekään ei auta - kokeilisin vasta viimeisenä keinona puukotusta. - Trubadurix
Moi Ninnu!
Minulla on molemmat polvet tähystetty pariin kertaan ja sittemmin myös laitettu molempiin polviin tekonivelet.
Tähystys ei ole varsinainen leikkaus: siinä kahdesta pienestä rei'ästä tutkaillaan polven "sisuskaluja". Toisesta reiä'stä kurkkii pikkuinen kamera ja toisesta kirurgin "imuri", jolla hän voi esimerkiksi imeä pois irtautuneita kierukanpalasia, tulehtunutta sidekudosta ynnä muuta pientä.
Tähystys ei mielestäni ole samalla tavalla arveluttava toimenpide kuin avoleikkaus. Se on aika pieni toimenpide ja sen jälkeen pääsee mm. kotiin parin tunnin kuluttua (riippuu puudutuksesta).
Nivelrikkoasioista löytyy enemmän tietoa osoitteesta www.tekonivel.net ;-)) (pieni mainos, sorry...)- ulla56
Hei sinulle on tehty se polvitähystys .minulle tehdään huomenna olisin utelias että onko se kovin kivulias meinaavat tehdä sen paikallispuudutuksella .Olisi kiva jos voisit antaa vähän tietoja minulle !Kiitos
- vamman saanut
Heips!
Itselläni on myös nivelkierukassa vamma, ja lääkäri oli kyllä sitä mieltä ellei muutamssa kuukaudessa parane, niin on parempi tähystää ja korjata jos siellä nyt sitten todella on se vamma. Ja todellakin mielelläni sinne tähystykseen menen,sillä se kipuilu on todella epämiellyttävää...Ei voi toisen polven varassa mennä kyykkyyn ollenkaan sillä heti iskee jumalaton paineen tunne ja polvi meinaa mennä lukkoon kunhan ensin paukahtaa todella kivuliaasti.. Jonottamaan kyllä täytyy siihen toimenpiteeseen,nyt kolme kuukautta olen jonottanut,mutta yritän kestää... Ja elän siinä toivossa että sillä paranee :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2649932K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1945664Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1645234PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *754881Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot42723- 2122449
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122279Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3542022- 211705
- 901617