Uusi käänne tietsikan pöllimisessä

http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288519704553.html?pos=ok-nln

Jo minä olen ihmetellytkin mihin tämän epämääräisen yhdistyksen valtuudet oikein perustuvat ja kuka niille sitä jakaa. Samoin poliisin nöyrää asennetta yhdistyksen vaatimusten edessä.

Olisi korkea aika kunnolla selvittää mitä tämän sontakasan alla oikein lymyää.
12146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Samat oikeudet niillä on kuin Hitlerin Gestapolla, ihan laillista toimintaa oli 1940-1945 välisenä aikana. Gestapo myös puuttui asiaan jos kuunteli väärää radiokanavaa, tai vääränlaisia levyjä.

Äänestä

Nopea veikkaus että 1-2 kyömynenäistä kaveria löytyy organisaation piikipaikoilta.

Äänestä

"TTVK oli tämän jälkeen yhteydessä ip-osoitteen haltijoihin ja vaati näitä maksamaan 600 euron korvauksen ja kirjoittamaan vaitiololupauksen."

Kuka tietää kuinka moni on maksanut? Entä miten maksun karhuaja voi kiristää vaitiolupauksen tällaisessa tapauksessa...??? Ja onko poiisi suorittanut kiristykseen liittyvät tehtävät myös? Ainoa looginen selitys on, että rahankiristäjät ovat tienneet rikkovansa lakia, ja siksi ovat vaitiololupausella halunneet estää asian tulemista jukisuuteen ja paremmin lakia tuntevien tietoon. ...Nuo taliaivoiset poliisit ei aina tajua tällaisia juttuja. Ja voivathan hekin olla osa tätä mafiaa saaden omat osuutensa perintätyöstään...

Äänestä

> Effin mukaan poliisin toiminta muistuttaa mafiatyylistä kiristämistä.

Niin se vaan on, että ei voi enää poliiseihinkaan Suomessa luottaa.

Nais-miespari poliisit naivat keskensä työajalla Mustamaijan takaosassa. Ovelle tulevat poliisit lupaavat "pudottaa hanskansa" jos vaadittu 600 € käteisraha pikaisesti maksetaan.

Saako joku Poliisien Virkistyssrahasto tms. lahjoituksia noilta Tekijänoikeusjärjestöiltä? Vai miksi tavalliset rivijeppetkin muuten olisivat noin virkaintoisia ja tohkeissaan takavarikoimassa pikkupenskan tietokonetta?

Äänestä

Yksityinen, useimmille kokonaan tuntematon yhdistys on itse vakoillut tai palkannut tuntemattoman toimijan vakoilemaan ihmisten nettiliikennettä.

Tämän vakoilun tuloksena yhdistys on saanut tietoonsa joukon ip osoitteita jonka numerolistan kanssa se on marssinut edelleen tuntemattomana pysyttelevän käräjäoikeuden tuomarin pakeille. Siellä he ovat tarinoineet, että näistä osoitteista on harjoitettu luvatonta lataamista ja jakelua. Näiden veijareiden sanaan luottaen, ilman mitään virallista tutkimusta käräjätuomari on käskenyt operaattorin, tässä tapauksessa elisan, luovuttamaan ip osoitteiden haltijoiden nimi ja osoitetiedot yksityiselle, lähes tuntemattomalle yhdistykselle.

Saatuaan tiedot yhdistys on lähettänyt summassa 600€ uhkavaatimuksia henkilöille lainkaan välittämättä siitä onko summa missään suhteessa väitettyyn toimintaan kuten 9v tapauksessa, yhden cd. levyllisen kopiointiin. Kyseessä on siis rangaistusvaatimus, ei lasku menetetystä tulosta. Koska yhdistys on itse tiennyt tomivansa rikollisesti ja kokonaan vastoin lakia on se vaatinut henkilöiltä laittomasti allekirjoitusta asian salassapitoasiakirjaan.

Poliisi on empimättä lähtenyt mukaan tähän selvästi harmaalla alueella tapahtuvaan toimintaan pyrkien perimään henkilöiltä tuota yksityisen toimijan laittomasti langettamaa rangaistusvaatimusta, sekä ylilyöntinä toimeenpannut kotietsinnän tapauksessa, jossa lapsi oli yhdistyksen mukaan kopioinut laittomasti cd levyllisen musiikkia.

Tässä todella riittää selvitettävää tuon yhdistyksen, käräjätuomarin ja poliisin varsin kyseenalaisten toimien osalta.

Äänestä
  • Näyttäisi että tämä brutaali joukkio on ottanut oikeuslaitoksen ja poliisin juoksilaakseen mätkiessään summassa sakkoja immeisille.

    Ei muuta kuin kaikki yhistykset mukaan keräämään rahoja netissä liikkuvilta, syystä ei kannata liioin välittä. Salassapitolappu kouraan vaan ja jos joku niskuroi niin kyllä oikeuslaitos nöyrästi avittaa perinnässä.

    Äänestä

Kyllä tässä on toimittu ihan vakiintuneiden kansainvälisten ennakkotapausten mukaisesti. Kim Schmitz vs Miguel Carano vs Frank Wuterich Hosted by Imbecile Entertainment

Äänestä

Eiköhän tämäkin moka lakaista kaikessa hiljaisuudessa maton katveeseen ja toimintaa jatketaan edelleen mutta vielä salaisemmin.

Äänestä

Tosin joitkut suuren luokan talousrikoksista ovat osoittautuneet liian vaikeiksi ratkaista, jolloin poliisi on luopunut tukinnasta.

Äänestä

odottivat tapahtuvan kun poliisin johtoon valittiin Kokoomuslaisen poliitikon sukulainen ja siinä ne tärkeimmät valintakriteerit olivatkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onkin jo aika kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288519704553.html?pos=ok-nln

Jo minä olen ihmetellytkin mihin tämän epämääräisen yhdistyksen valtuudet oikein perustuvat ja kuka niille sitä jakaa. Samoin poliisin nöyrää asennetta yhdistyksen vaatimusten edessä.

Olisi korkea aika kunnolla selvittää mitä tämän sontakasan alla oikein lymyää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu