hullu uskova riehuu

naapurin kimpussa luumäellä , toiset hullut uskovat tekee väärän valan oikeudessa. tätäkö usko on??
17162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Luumäki on melko lähellä Lappeenrantaa, joten sehän selittäisi jo jotakin...

Äänestä

Mie olen luumäeltä,,kerro tarkemmin tuosta "hullusta, millä tavalla riehuu?

Äänestä
  • AXU!

    \ /
    :D
    I
    / \

    Äänestä

  • KTS (Ei kirj.) kirjoitti:

    AXU!

    \ /
    :D
    I
    / \

    KTS,,,,,,,,Niin luumäki on lappeenrannan vieruskaupunki,,mitä se selittää,,nyt olen kieltämäättä utelias!

    Äänestä

  • mies68 kirjoitti:

    KTS,,,,,,,,Niin luumäki on lappeenrannan vieruskaupunki,,mitä se selittää,,nyt olen kieltämäättä utelias!

    Minä sanon vaan että Lappeenranta ja merkkipäinen Gorba....:O

    Nyt sisäpiiriläisellä sytyttää jo...

    Äänestä

  • KTS (Ei kirj.) kirjoitti:

    Minä sanon vaan että Lappeenranta ja merkkipäinen Gorba....:O

    Nyt sisäpiiriläisellä sytyttää jo...

    Ahaa,,,,,,....................O

    Äänestä

  • mies68 kirjoitti:

    Ahaa,,,,,,....................O

    :D

    Äänestä

  • tämä hullu an.....n joka on saanu potkut töistä ja terrorisoinut ikänsä kaikkia naapureita missä on asunut ,yks tempaus kun hakkasi naapurin vieraan lasten nähden lapiolla , ja oikeudessa valehteli uskovaisten kera päin vastoin asian. todella uskomattoman hulluja . ja kaiken aikaa terrorisoi naapuria edelleen . koska tunnen tapauksen vaikka olen vaan näkijä . en asu onneks lähelläkään. ihmettelen miten ei edes oikeus tajua , kun tällä hullulla on taustakin mikä on.riittääkö että on uskonlahkosaarnaaja.että muut on väärässä.

    Äänestä

No kerro nyt kun on paikkakuntalainen paikalla !

Äänestä
  • Ihan rehellisesti sanon tämän,,. En tunne tätä tapausta. Meikäläinen tuntee paikkakunnan uskovat,,,uudestisyntyneet jotka kokontuvat yhteen, tunnen.
    Virheittä teemme mekin, ihminen on uskovainekin. Ja tämä asia on nyt käsitelty..

    Ei julkinen foorumi ole paikka, jossa näitä käsitellän.

    Äänestä

  • mies68 kirjoitti:

    Ihan rehellisesti sanon tämän,,. En tunne tätä tapausta. Meikäläinen tuntee paikkakunnan uskovat,,,uudestisyntyneet jotka kokontuvat yhteen, tunnen.
    Virheittä teemme mekin, ihminen on uskovainekin. Ja tämä asia on nyt käsitelty..

    Ei julkinen foorumi ole paikka, jossa näitä käsitellän.

    JOS JA KUN terrorisoidaan naapuria ettei hän saa rauhaa tuolta uskonhullulta ,miksi sitä ei saa puhua vaikka missä ,- minä en normaalina , ei uskovana hyväksy että joku ei saa olla omassa pihassaan rauhassa naapurilta, tai missään ketään ei saa häiritä ,jokaisella pitää olla rauha edes kotonaan/pihallaan. VIRHEITÄ JOO, MUTTA TAHALLISTA KIUSANTEKOA JATKUVAA , EI KUKAAN NORMAALI YMMÄRRÄ.

    Äänestä

  • näkijä1 kirjoitti:

    JOS JA KUN terrorisoidaan naapuria ettei hän saa rauhaa tuolta uskonhullulta ,miksi sitä ei saa puhua vaikka missä ,- minä en normaalina , ei uskovana hyväksy että joku ei saa olla omassa pihassaan rauhassa naapurilta, tai missään ketään ei saa häiritä ,jokaisella pitää olla rauha edes kotonaan/pihallaan. VIRHEITÄ JOO, MUTTA TAHALLISTA KIUSANTEKOA JATKUVAA , EI KUKAAN NORMAALI YMMÄRRÄ.

    Mene sinne missä ongelma on, äläkä täällä kitise sitä.

    Pitäskö jonkun uskoa noita tarinoitasi, häh !?

    Äänestä

no jo on fiksua porukkaa..

Äänestä
  • EN TYRKYTÄ USKOA JOTA EI NÄE KUTEN USKOVAT TEKEE.HE KERTOO SATUJA. -- .KERRON VAAN MITÄ OLEN NÄHNYT JA TUON HAKKAAMIS JUTUN PAPERIT SAA KÄRÄJÄOIKEUDESTA NE EI SALAISIA. ETTÄ SE ERO ON MEIKÄLÄISELLÄ ETTÄ PYSTYY TODISTAMAAN SANOMISET. USKOVAT EI.

    Äänestä

1. Mutta usko on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, ojentautuminen sen mukaan, mikä ei näy.
2. Sillä sen kautta saivat vanhat todistuksen.
3. Uskon kautta me ymmärrämme, että maailma on rakennettu Jumalan sanalla, niin että se, mikä nähdään, ei ole syntynyt näkyväisestä.
4. Uskon kautta uhrasi Aabel Jumalalle paremman uhrin kuin Kain, ja uskon kautta hän sai todistuksen, että hän oli vanhurskas, kun Jumala antoi todistuksen hänen uhrilahjoistaan; ja uskonsa kautta hän vielä kuoltuaankin puhuu.
5. Uskon kautta otettiin Eenok pois, näkemättä kuolemaa, "eikä häntä enää ollut, koska Jumala oli ottanut hänet pois". Sillä ennen poisottamistaan hän oli saanut todistuksen, että hän oli otollinen Jumalalle.
6. Mutta ilman uskoa on mahdoton olla otollinen; sillä sen, joka Jumalan tykö tulee, täytyy uskoa, että Jumala on ja että hän palkitsee ne, jotka häntä etsivät.
7. Uskon kautta rakensi Nooa, saatuaan ilmoituksen siitä, mikä ei vielä näkynyt, pyhässä pelossa arkin perhekuntansa pelastukseksi; ja uskonsa kautta hän tuomitsi maailman, ja hänestä tuli sen vanhurskauden perillinen, joka uskosta tulee.
8. Uskon kautta oli Aabraham kuuliainen, kun hänet kutsuttiin lähtemään siihen maahan, jonka hän oli saava perinnöksi, ja hän lähti tietämättä, minne oli saapuva.
9. Uskon kautta hän eli muukalaisena lupauksen maassa niinkuin vieraassa maassa, asuen teltoissa Iisakin ja Jaakobin kanssa, jotka olivat saman lupauksen perillisiä;
10. sillä hän odotti sitä kaupunkia, jolla on perustukset ja jonka rakentaja ja luoja on Jumala.
11. Uskon kautta sai Saarakin voimaa suvun perustamiseen, vieläpä yli-ikäisenä, koska hän piti luotettavana sen, joka oli antanut lupauksen. Hebr 11

Äänestä
  • 1 Piet 1: 8. Häntä te rakastatte, vaikka ette ole häntä nähneet, häneen te uskotte, vaikka ette nyt häntä näe, ja riemuitsette sanomattomalla ja kirkastuneella ilolla,
    9. sillä te saavutatte uskon päämäärän, sielujen pelastuksen.

    Usko ei ole näkemistä vaikka hänet näkisit se ei tarkoittaisi että lähtisit seuraamaan häntä. Usko tulee toteen seuraamalla Jeesusta.

    17. Ja Jeesus sanoi heille: "Seuratkaa minua, niin minä teen teistä ihmisten kalastajia".
    18. Kohta he jättivät verkot ja seurasivat häntä. Mark 1

    37. Joka rakastaa isäänsä taikka äitiänsä enemmän kuin minua, se ei ole minulle sovelias; ja joka rakastaa poikaansa taikka tytärtänsä enemmän kuin minua, se ei ole minulle sovelias;
    38. ja joka ei ota ristiänsä ja seuraa minua, se ei ole minulle sovelias.
    39. Joka löytää elämänsä, kadottaa sen; ja joka kadottaa elämänsä minun tähteni, hän löytää sen. Matt 10

    17 Samoin uskokin, jos sillä ei ole tekoja, on itsessään kuollut.
    18 Joku ehkä sanoo: "Sinulla on usko, ja minulla on teot"; näytä sinä minulle uskosi ilman tekoja, niin minä teoistani näytän sinulle uskon. Jaak 2

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


näkijä1 kirjoitti:

naapurin kimpussa luumäellä , toiset hullut uskovat tekee väärän valan oikeudessa. tätäkö usko on??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu