Miten voi erota verkostomarkkinointi yrityksestä johon liittynyt?
En ole maksanut siis mitään maksuja vielä enkä noutanut mitään paketteja?
Kokemuksia kaivataan.
En ole maksanut siis mitään maksuja vielä enkä noutanut mitään paketteja?
Kokemuksia kaivataan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ilmeisesti et ole edes liittynyt mihinkään jos kerran et ole rekisteröitynyt niin että aloituspaketteja tms. on tuloillaan.
Miksi haluat erot? Verkostomarkkinointihommat ovat mukavia puuhia ja kiitoksena kaikesta saa vielä kahisevaa...
Ööö... Ottamalla yhteyttä firman toimistolle ja tehdä peruutus? Mitä sellasta täältä kyselet, kun ei voi tietää, mitä sen sun firman säännöt sanoo. Emme ole selvännäkijöitä.
Vai rupesiko puntti tutisemaan?
Pihalle vaan kaikki verkostomarkkinoinnista, jotka eivät kestä yritysmaailman paineita.
Ei tarvita lisää pellejä, jotka levittävät virheellistä VM-tietoa.
Toisesta ketjusta:
"Ehdottomasti henkisesti paskin duuni mitä olen tehnyt oli toimiminen kiinteistövälittäjänä keskisuuressa välitysliikkeessä. Samaan aikaan joutui vedättämään ostajia sekä myyjiä ja puhumaan posket lommolla paskaa jotta molemmat olisivat tyytyväisiä. Fyysisistä tekemistäni paskahommista ehkä raksahommat ovat olleet talvella pahiten hajottavia. "
http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=217792&start=30&tstart=0
Käy varmaan niin että velottavat sinulta väkisin maksuja jos olet jonkun sopimuksen allekirjoittanut ja eivät ymmärrä ollenkaan että olet tullut toisiin ajatuksiin. Kysymys on pitkälle siitä että tuntemattomien ihmisten avulla tehdään rahaa eikä aitoa moraalia haluta noudattaa. Sitä kutsutaan rahan ahneudeksi.
Ei tarvitse erota itenkään, et vain tee tilausta, voit hyvin noutaa pakettisi postista ja jatkossa vaan olet tekemättä tilauksia tai teet sitten tilauksen kun siltä tuntuu, vaikka kerran vuodessa tai harvemmin jos haluat.
Eroat Suomen lakien mukaan ihan itsestään ellet ala tehdä mitään.
Yhtiöissä voi olla erilaisia määräyksiä, mutta siltä varalta (pienet ja aloittavat yhtiöt) etteivät säännöt ole Kuluttajaviraston ja Suomen verkostomarkkinointiliiton hyväksymät, noudatat pääpiirteissään kuluttajasuojalakia.
Vaikka olisitkin tilannut ja maksanut aloituspoakkauksen, olet ilman allekirjoitustasi pelkkä kuluttaja.
Verkostomarkkinontiliiton säännöissä sanotaan, että voit ilmoittaa eroavasi ja se jolle olet pakkauksesta maksanut, lähettää rahasi takaisin, mikäli et ole aukonut pakkauksia.
Kukaan ei siis ole pakottamassa sinua mihinkään.
Minä en ainakaan roiku kenenkään hameenhelmassa, elleivät hommat kiinnosta.
Onko sinua joku kenties pelotellut?
Ilmeisesti, koska et kysy neuvoa siltä henkilöltä joka sen aloituspakkauksen on sinulle myynyt, vaan kyselet tällä puskista, koska todellakaan emme tiedä yhtiösi käytäntöä.
Mutta laki sanoo kuten edellä selvitin.