Olen syöny yaz merkkisiä e-pillereitä vuoden. Nyt sain poskiontelo tulehdukseen viikon Amoxin 750mg - antibiootti kuurin. Lääkärissä en ilmoittanut syöväni myös e-pillereitä. Olemme käyttäneet mieheni kanssa kondomia, jota emme normaalisti tee, mutta tänään seksin jälkeen huomasin, että se oli mennyt rikki. En tiedä missä vaiheessa, eikä meistä kumpikaan sitä huomannut. Amoxinin pakkausselosteessa ei mainittu mitään e-pillereistä. Ja yazin pakkausselosteessa sanottiin että joidenkin antibioottien kohdalla. Nyt pelkään että kävikin huonommin, kuukautisten pitäisi alkaa viikon sisällä, joten siitähän sen näkee.. mutta jos joku minua viisaampi tietää enemmän niin kertokaa heti!
AMOXIN JA YAZ
Hittolainen!
4445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lääkärille PITÄÄ kertoa muista käytössä olevista lääkkeistä, osalla niistä kun voi olla vaarallisia yhteisvaikutuksia. Miksi ihmeessä olet e-pilleritieodn salannut, vai oliko puhdas unohdus kyseessä? Kannattaa hakea apteekista apua heti huomenna, farmaseutti osaa varmasti kyllä neuvoa sinua. Tarvittaessa voit ottaa jälkiehkäisypillerit jos perheenlisäys ei ole tervetullut juttu.
Kannattaa olla lääkkeiden kanssa tosi tarkkana, aina pitää kertoa lääkärille ja farmaseutille lääkettä noutaessa jos on mutia lääkkeitä käytössä. Tosin voisihan ne oma-aloitteisesti kysyä muusta lääkityksestä. Näin ei todellakaan aina ole, vaikka pitäisikin.
Kyllä sen antibiootin pakkasselosteessa olisi maininta, jos ko. lääke jotenkin pillereiden tehoon vaikuttaisi.
Kun ehkäisypillereissä lukee että vaikutus voi heikentyä joidenkin antibioottien käytön yhteydessä se ei tarkoita, että juuri Amoxin olisi tällainen antibiootti. Amoxin pakkausselosteessa ei mainita sen käytöstä ja vaikutuksesta yhdessä e-pillereiden kanssa, sen sijaan esim. V-pen megalla (antibiootti) on yhteisvaikutuksia e-pillereiden kanssa jolloin se nimenomaan voi heikentää e-pillereiden vaikutusta.
Kun puhutaan yhteisvaikutuksista tulee aina verrata kahta käytössä olevaa lääkettä eikä lukea sokeasti vain toisen pakkaukseksen ei niin tarkkoja tietoja!
Juu ja Amoxin on penisilliinin sukulainen......eli lisäeh.on tarpeen
"Vaikuttava aine
Amoksisilliini, joka on antibiootti ja sukua penisilliinille. "
http://www.yliopistonapteekki.fi