Orgaanista Merkuriuksella!
Or Kani
16111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ja seuraavaksi JC tai Sepä Se kertoo meille että tämä on aivan kreationismin mukaista.
Tai joku 11 000:sta muusta kretunimimerkistä. Mutta kyllä se on, ja todistaa ihmeellisellä tavalla Luomisesta.
Jotain mustaa Merkuriuksen pohjoisnavalla...
http://www.guardian.co.uk/science/2012/nov/29/scientists-frozen-organic-material-mercury
Joo, jotain siellä on.
http://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121129151336.htm
No ensimmäistä kertaa kuulen että jää on elämälle edellytys!
Evokkien epätoivoinen valehtelu näyttääkin saavan uusia piirteitä.
>No ensimmäistä kertaa kuulen että jää on elämälle edellytys!
Jos kertoisin minkä yhdisteen olomuoto jää on, senkin varmaan kuulisit ensimmäistä kertaa.
>Evokkien epätoivoinen valehtelu näyttääkin saavan uusia piirteitä.
Tähän johtopäätökseen voi kieltämättä tulla, jos ei tiedä mitään, ei ole koskaan tiennyt mitään eikä haluakaan ikinä tulla tietämään yhtikäs mitään.
Näyttävat nämä kreationistit olevan ranskalaisten tapaisia ajatusmaailmaltaan. Ranskis opiskelijakaverini piti minua hulluna kun illalla näytin hänelle Venuksen nousevan taivaalle. Tähdet on aurinkoja ja on typerää väittää että planeetasta voisi valoa tulla maapallolle saakka. Eikä tämä ole ainoa esimerkki, satun tuntemaan näitä kansalaisia useampiakin. Syypää tällaiseeen ajattelutapaan on vain se että ei haluta kuulla muuta, ei poistua mukavuusalueelta, ei myöntää olevansa väärässä. Sitä vähän niinku kattelis maailmaa tyhjän vessapaperirullan läpi.
#Sitä vähän niinku kattelis maailmaa tyhjän vessapaperirullan läpi. #
No sinähän voit meillekin kertoa miltä mailma näyttää vessapaperiholkin läpi?
>No sinähän voit meillekin kertoa miltä mailma näyttää vessapaperiholkin läpi?
Aina menee hurjemmaksi. Kretun kotoa ei löydy enää vessapaperiakaan!
Pyydä naapuriltasi holkki, hän kun todennäköisesti ei ole kretu ja käyttää siis evokkitieteen työn tuloksia arjessaan. Näin saat niitä omia havaintoja, joita te usein meiltäkin olette tivanneet.
näinpä. ja minä kyllä voin kertoa miltä maailma näyttää tötterön läpi. alle kouluikäisenä leikin että se on kiikari ja jo tuolloin totesin että no huonomminhan tällä näkee. jos ei aikuisenakaan tätä tajua kysymättä niin missä vika?
Ranskassa hra Leisolakin ryhtyi kretuksi, vai mitä?
Mutta jospa tuo sinun ranskis opiskelukaveri olikin vain ironinen, niillä se on verissä.
Ei sen orgaanisempaa kuin avaruudessakin:
"Orgaanista Merkuriuksella!"
Uutinen ilmoittaa selvästi, että "orgaanisten" aineiden ja veden uskotaan tulleen komeettojen tuomana avaruuden pölypilvistä, missä niitä on kauan tiedetty olevan runsaasti. Ei siis elämän merkkejä Merkuriuksella.
Minulle se kertoo sen, että elämä on universaalista.
Minulle se kertoo, että yhdisteiden nimittäminen orgaanisiksi on vanhanaikaista. koska eräiden niistä tiedetään syntyvän myös ilman elämän läsnäoloa.
Syntyvän?Eiköhän kaikki materia ole syntynyt samaan aikaan..
Eihän meteoritkaan ole tyhjään tilaan syntyneet?
Eikä komeettojen jäätä voi syntyä siellä missä ne nyt liikkuvat.Tollo!
Tollottele muita sitten, kun itse ymmärrät edes jotakin.
"Eikä komeettojen jäätä voi syntyä siellä missä ne nyt liikkuvat."
Alkuaineita (paitsi vetyä) syntyvät edelleen jatkuvasti tähtien fuusioytimissä sekä tähtiräjähdysten äärimmäisessä kuumuudessa. Räjähdykset myös levittävät ne avaruuteen kaasupilviksi, joissa niiden on havaittu niiden yhtyvän ensin yksinkertaisiksi ja osin myös mutkikkaammiksi molekyyleiksi. Nämä kokoontuvat gravitaation vaikutuksesta pieniksi hiukkasiksi, jota sanotaan avaruuspölyksi.
Komeetat ovat (pääosin jäähiukkasista koostuvan) avaruuspölyn isompia kerääntymiä, joiden kiertoradat ovat seurausta aurikokokunnan planeettamuodostuksesta.