Someron seurakunnan talous kuralla

Eroaminen tuntuu

http://www.sss.fi/uutiset/421100.html

Someron seurakunnan talousnäkymät ovat synkät, sillä seurakunnan saamat verotulot ovat kääntyneet laskuun. Tämä merkitsee sitä, että tulot eivät riitä edes toiminnan pyörittämiseen saati investointeihin. Lähivuosina ahdinko näyttää vain syvenevän.

Someron kirkkoherra Asko Ojakoski pistäisi Somerniemen seurakuntatalon ja Someron vanhan seurakuntatalon pikaisesti myyntiin. Hän nostaa esille myös kysymyksen siitä, onko järkevää pitää Somerniemen kirkossa nykyistä määrää jumalanpalveluksia.

Somero nostaa monen muun seurakunnan tavoin ensi vuonna rajusti haudoista perittäviä maksuja. Arkkuhautasijan maksu nousee paikkakuntalaiselta 100 eurosta 200 euroon.

6

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eroa valtiokirkosta

      Nostakoon kirkollisveroja, niinkuin muutkin.

      Onneksi hautausmonopoli pelastaa

      "Arkkuhautasijan maksu nousee paikkakuntalaiselta 100 eurosta 200 euroon".

      • cghck

        Kirkolla on määräävä markkina-asema, tai paremminkin monopoli, kuten sanoit, hautauksessa, miksi kilpailuviranomaiset eivät puutu asiaan?
        .


      • bnm vb
        cghck kirjoitti:

        Kirkolla on määräävä markkina-asema, tai paremminkin monopoli, kuten sanoit, hautauksessa, miksi kilpailuviranomaiset eivät puutu asiaan?
        .

        Kumma juttu, nythän aiotaan puutua K- ja S-ryhmän vahvaan asemaan ruokakaupassa, ja niilläa on molemmilla sentään "vain"n. 40%:n markkinaosuus.


      • eroa valtiokirkosta
        bnm vb kirjoitti:

        Kumma juttu, nythän aiotaan puutua K- ja S-ryhmän vahvaan asemaan ruokakaupassa, ja niilläa on molemmilla sentään "vain"n. 40%:n markkinaosuus.

        Määräävän markkina-aseman väärinkäyttö on kiellettyä sekä kilpailunrajoituslain
        7 § että Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen 102 artiklan perusteella

        http://www.kilpailuvirasto.fi/cgi-bin/suomi.cgi?sivu=mman-vaarinkaytto


      • eroa valtiokirkosta

        Todellista inflaatiota: 100% korotus hautamaksuun


    • Ruodinta jatkuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      302
      7661
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      5989
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      167
      3548
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2007
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      192
      1885
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      20
      1733
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1599
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1484
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1431
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      66
      1406
    Aihe