Aseet asehotelliin!

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012120316404697_uu.shtml

Heeheheheh... mikähän se asealan yrittäjä olisi joka hotellin perustaisi, kun noi aseliikkeetkin on tapettu tämän nykyisen aselain toimesta sukupuuttoon?
30146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Eikun turvakaappifirma pystyyn.

Äänestä
  • Mikä niissä pysyissä niin pelottaa...onhan poliiseillakin kuin revolverisankareilla ikään pyssyt lonkalla. naapureillani on kaillla aseita, eikä kukaan ole minua koskaan ampunut !

    Äänestä

  • PELLEILTYÄ kirjoitti:

    Mikä niissä pysyissä niin pelottaa...onhan poliiseillakin kuin revolverisankareilla ikään pyssyt lonkalla. naapureillani on kaillla aseita, eikä kukaan ole minua koskaan ampunut !

    Voihan sikakyttäkin tulla hulluksi !

    Äänestä

Turvakaappi on tietysti sinänsä hyvä olemassa, mutta läheskään kaikki asekaapin nimellä myydyt kaapit eivät ole sertifioituja, joten monille sellaisillekin tulisi uuden kaapin hankinnasta rahanmenoa jotka luulevat jo hankkineensa "asekaapin".

Turvakaappi kun ei ole mikä tahansa peltinen pukukaappi.

Nykyisin turvakaappi vaaditaan vasta kun on yhteensä 6 kpl esim. sellaisia aseita kuin revolveri (ei pienoisrevolveri), pistooli (ei pienoispistooli), itselataava kivääri (ei pienoiskivääri).

Nykyisinhän tavallista asetta voi säilyttä sisätiloissa luvallisesti mm. niin että purkaa osiin ja piilottaa osat. Mitään ei tarvitse pistää lukkojen taakse.

Vaikeuksia voi olla tulossa niille joilla on esim. useampia kertalaukauskiväärejä joita on voinut luvallisesti säilyttää seinällä esim. jonkinlaisen vaatimattoman lukon kanssa.

Äänestä

No täytyy sanoa että siinä suhteessa tämä kuitenkin edukseen eroaa monesta muusta julkisuudessa esiintyneestä aseita koskevasta "ehdotuksesta" että vaikuttaa näin yhtäkkiä ajatellen melko realistiselta.

Äänestä

Tuota asehotellia voisi pyörittää joku liivijengi.

Äänestä
  • Niin voisi jos se liivijengi olisi asealan yrittäjä. Poliisi ei vaan hyväksy asealan yrittäjäksi ihan ketä tahansa.

    "Asetta voisi pitää asealan yrittäjän tiloissa toimivassa asehotellissa."

    Äänestä

On terveellistä pitää mielessä että aseen turvallisella säilytyksellä ei välttämättä voi estää kaikkea väkivaltaa.

Esimerkiksi minulla on useampi sertifioitu turvakaappi vaikka nykyinen laki ei sellaista minulle vaatisi. Eräässä kaapissa on revolveri. Jos satun olemaan hullu tjsp niin se ei kuitenkaan estä minua avaamasta tuota kaappia ja lähtemästä kadulle ammuskelemaan. Säilytys oli turvallista, mutta kadulle ammuskelemaan lähteminen ei ole säilytystä. Turvallinen säilytys ei siis auttanut mitään.

Äänestä

Jos ihminen todella haluaa itsensä tappaa niin kyllä se sen tekee, tavalla tai toisella. Mielestäni itsemurhaa ei pitäisi ollenkaan pitää väkivaltarikoksena.

Kaiken hoplofobian ja aseiden perusteettoman pelon keskellä on hyvä muistaa että suurin osa muihin kohdistuvista väkivallanteoista tehdään teräaseella. Kodin keittiöveitsille ei kuitenkaan ehdoteta säilytystä turvakaapissa tai poliiisasemalla vaikka ne edustavat sitä käytännössä kaikkein vaarallisinta asetyyppiä.

Äänestä

Aseet pois kansalta ettei ne voi laittaa hanttiin, kun mikrosirutus alkaa.

http://www.youtube.com/watch?v=rWZvLQHiTtQ

Levittäkää tietoo nouskaa rintamaan näitä öykkäreitä vastaan jotka pitää teitä aivan peilleinä ja tyhminä.

Äänestä

Vitun hyysärit pitäisi säilyttaa lopun elämänsä suljetussa ja pehmustetussa huoneessa.

Äänestä

Näkisin ongelmaksi jos omistaa paljon kivääreitä. Ne vaatisivat paljon tilaa turvakaapeissa ja nykyisinhän niitä voi luvallisesti säilyttää ihan vaan seinätelineissä. Pitkät kiväärit eivät mahdu pieneen kaappiin.

Kuka lähtee esim. ryöstämään pankkia pitkällä kertalaukausaseella? Ei todellakaan.

Pitkällä aseella on vaikea tappaa edes itseään kun ei ylety liipaisimelle.

Niinpä pitkät kertalaukauskiväärit täytyisi jättää tuon määräyksen ulkopuolelle.

Äänestä

Terveellistä voi olla myös huomata se että tavallinen aseille tarkoitettu turvakaappikin on murrettavissa. Aseiden turvakaappi ei ole kassakaappi.

Äänestä
  • Poliisit keräisivätkin narkit ja latva-B2:set koppiin.

    Äänestä

Eiköhän esin olisi Poliisin aina tavattaessa näitä seurueita ja liivijengiläisiä ratsata aseet pois. Miksi aina pitää tavalliseen aseharastajan ja metsästäjän kimppuun käydä, kun aselakia meinataan muuttaa? Nyt vastuulisilla kansalaisilla on jo lukittavat kaapit ja liipasin lukot aseissaan. Vai pelottako Poliisia ratsata näitä seurueita ja liivijengiläisten pesäpaikkoja ja autoja?

Äänestä

Aseet jokaisen kansalaisen liiveihin ennenkuin joku roskakala ui niihin!!!

Äänestä

mustalaiset ratsattava aina tavattaessa. ja rasisti-mölinään auttaa kun vetää pampulla pari kertaa vasten mannen turpaa.

Äänestä

Juu, tässä näkee, kuinka pösilöitä nämä nykyministerit (kanisterit) ovat, ei MITÄÄN JÄRKEÄ. Tappaa voi keinolla millä hyvänsä, kielletäänkö keittiötarvikkeetkin, haarukat, veitset? "Eliitin" älynväläyksiä satelee jatkuvasti, oikeisiin asioihin ei haluta puuttua. Sitä se korruptoitunut "fantastinen paremminvointipolitiikka" teettää, Siilinjärveläisen "matikkaneron" (suppea kuutonen), Hiki-pinokkio J. "Kassavaje" Kataisen johdolla, tainnut taas väärennellä asiapapereita, esim. kokouslistoja ja matkakulupapereita.

Äänestä

Jospa alettaisiin vaihteeksi vaikeuttamaan näiden seurueiden ja liivijengiläisten
"Normaalia " elämää? Eikö riitä taidot ja uskallus siihen?

Äänestä
  • Liivijengeistä ei niinkään ole mitään vaaraa tavalliselle kansalaiselle, mustalaiset taas aiheuttavat valtavasti ryöstöjä, murhia ja pahoinpitelyitä joissa uhri on pääasiassa aina kantaväestöön kuuluva.

    Äänestä

Yksi asekin riittää pahantekoon. Ei siihen viittä tarvita.

Äänestä

Mitenkäs, ovatko pikkubyrokraatit aselakikiireiltään ehtineet miettimään, missä päin Baltiaa ne Tampereen "asehotellista" varastetut 57 asetta ovat?

Äänestä

Aselakeja tiukennetaan vain ja ainoastaan sen takia että tulevaisuudessa kansa ei tappelisi niin paljon vastaan kun pamputetaan ja suihkutetaan jäävettä päälle

Äänestä

On tyhmää kerätä paljon luvanvaraisia ampuma-aseita yhteen paikkaan. Aseliikkeitä "puhdistetaan" vähän väliä eri puolilla. Tavallinen sertifioitu aseiden säilytykseen tarkoitettu turvakaappi ei pitele ammattilaista. Jos samassa paikassa on useita kiinnostavia aseita niin siellä voi ammattilainen tehdä pikkukeikalla hyvän tilin.

On tyhmää vaatia pitkiä kertalaukausaseita turvakaappiin. Rikolliset eivät ole niistä kiinnostuneita, eivätkä nuoret osaa edes ampua vanhemmilla aseilla.

Esimerkiksi omakotitaloon voidaan rakentaa aseille riittävän turvalliset säilytystilat ilman ainoaakaan turvakaappia.

Tämä uusi laki lienee turvakaappien kauppiaiden ystävien masinoima. Joku haluaa rikastua myymällä turvakaappeja ja arvelee poliittisen mikroilmaston nyt sopivaksi. Siksi haluan painottaa että turvakaappi ei ole mikään yleisratkaisu. Metallialan ammattilainen kyllä avaa sertifioidun turvakaapin ilman avaimia jos saa rauhassa työskennellä ja jos tietää että sisältä löytyy useita itselataavia ampuma-aseita.

Kukaan ei myöskään lähde ryöstämään pankkia pitkillä suustaladattavilla piilukkoisilla mustaruutiaseilla vaikka niitä olisi kymmenittäin. Nykyaikaiset rikolliset tuskin osaavat edes ladata piilukkoa.

Äänestä
  • Luuleko ne päättäjät ettei noita asehotella aleta ryöstämään? Seurauas on vielä suuremmat määrät aseitapäätyy rikollisten käsiin kerralla.

    Äänestä

Aseturvallisuutta parantavina muutoksina näkisin:
- korkeintaan yksi itselataava (tai sarjatuli-) ampuma-ase turvakaapia kohti
- aseluvan saanti paljon nykyistä helpommaksi ja halvemmaksi

Muut kuin itselataavat aseet eivät rikollisia juurikaan kiinnosta. Tavallisille esim. metsästysaseille turvakaapin ei pitäisi olla lakisääteinen. Turvallisia säilytys- ja käyttötapoja ei pysty tekemään millään lailla tai asetuksella. Turvallisuus lähtee aseiden omistajista ja käyttäjistä.

Asian hyväksi voi tehdä lähinnä vain sen että aseita ei "demonisoida" mediassa. Ase EI ole tappamista varten. Jos saat aseen käteesi, se EI tarkoita että pitäisi tappaa joku. Ammuskelu ja tappaminen ei ole mikään ratkaisu jos joudut vaikeaan tilanteeseen, vaikka media haluaa asian esittää juuri tällä tavalla.

Media pitäisikin saada vastuuseen siitä että se tarjoaa kansalle vääriä toimintamalleja. Ampuma-ase ei ole yhteiskunnallisten ongelmien ratkaisua varten vaikka näin media asian esittää. "Jäit työttömäksi, noh ammu muijasi." "Olet veloissa koko loppuikäsi munaskuita myöten, noh tapa koko perhe." "Rehtori pottuilee alvariinsa, noh ota ja ammu se." Näitä toimintatapoja tiedoitusvälineet kansalle halukkaasti tarjoavat.

Äänestä

Aseturvallisuutta ehkä parhaiten parantaisi kaikille pakollinen ase- ja ampumakoulutus jo peruskouluun sekä luvallisten ampuma-aseiden helpompi ja huokeampi saatavuus.

Asepalveluksesta ei saisi kieltäytyä millään perusteella. Ketään ei ole pakko tappaa eikä edes haavoittaa, mutta asekäpistelytaito osoitettava käytännössä.

Muuten ei milloinkaan voi toteutua se hieno periaate että "Valtio, se olemme me!".

Ampuma-ase edustaa todellista kansanvaltaa ja tasa-arvoa. Kansalaiskuntoa ei ole kunnolla koeteltu ennenkuin kansalainen osoittautuu ampumataitoiseksi.

Äänestä

EU-piiperöt on saanut aikaan ettei enää metsään ole esim. marjaan menemistä ilman asetta, kun susia ja muita suurpetoja pitää olla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mr. .45 kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012120316404697_uu.shtml

Heeheheheh... mikähän se asealan yrittäjä olisi joka hotellin perustaisi, kun noi aseliikkeetkin on tapettu tämän nykyisen aselain toimesta sukupuuttoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu