PIDÄTKÖ arvoitusten ratkomisesta?
Saadaksesi ratkaisun selville sinun täytyy etsiä johtolankoja, joista voisi olla apua. Jumala tarjoaa Sanassaan, joka on kirjoitettu hänen henkensä ohjauksessa, tarvittavat johtolangat Ilmestyskirjan 13. luvussa mainitun pedon merkin eli nimen, luvun 666, merkityksen selvittämiseksi.
Tässä kirjoituksessa käsitellään
neljää pääasiallista päätelmäketjua – tärkeää johtolankaa – jotka paljastavat,
mitä pedon merkki tarkoittaa.
Tarkastelemme sitä,
1) miten raamatulliset nimet joskus valittiin,
2) mitä peto edustaa,
3) missä mielessä 666 on ”ihmisen luku” ja
4) mitä luku 6 merkitsee ja miksi se toistetaan kolme kertaa (600 60 6). (Ilmestys 13:18.)
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/2004241?q=peto merkki&p=par
Saadaksesi ratkaisun selville sinun täytyy etsiä johtolankoja, joista voisi olla apua. Jumala tarjoaa Sanassaan, joka on kirjoitettu hänen henkensä ohjauksessa, tarvittavat johtolangat Ilmestyskirjan 13. luvussa mainitun pedon merkin eli nimen, luvun 666, merkityksen selvittämiseksi.
Tässä kirjoituksessa käsitellään
neljää pääasiallista päätelmäketjua – tärkeää johtolankaa – jotka paljastavat,
mitä pedon merkki tarkoittaa.
Tarkastelemme sitä,
1) miten raamatulliset nimet joskus valittiin,
2) mitä peto edustaa,
3) missä mielessä 666 on ”ihmisen luku” ja
4) mitä luku 6 merkitsee ja miksi se toistetaan kolme kertaa (600 60 6). (Ilmestys 13:18.)
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/2004241?q=peto merkki&p=par
Vastaukset 3
Vanhimmat
Raamatulliset nimet – eivät pelkkiä nimilappuja ?
Raamatussa nimillä oli usein erikoismerkitys,
varsinkin jos ne olivat Jumalan antamia. Jumala muutti esimerkiksi patriarkka Abramin nimen Abrahamiksi, jonka merkitys on ’paljouden isä’, koska hänestä piti tulla kokonaisten kansakuntien isä (1. Mooseksen kirja 17:5).
Joosefia ja Mariaa Jumala käski antamaan Marian tulevalle lapselle nimen Jeesus, joka merkitsee ’Jehova on pelastus’ (Matteus 1:21; Luukas 1:31).
Sopusoinnussa tuon merkityksellisen nimen kanssa Jehova mahdollisti pelastuksemme Jeesuksen palveluksen ja uhrikuoleman välityksellä
(Johannes 3:16).
Jumalan antaman nimen 666 täytyy siis kuvata niitä pedon _ominaisuuksia_,
joita Jumala pitää sille tunnusomaisina.
Jotta voisimme tajuta,
mitä nuo ominaisuudet ovat,
meidän täytyy luonnollisestikin tunnistaa itse peto ja tarkastella sen toimintaa.
666 -
Tuo on sitä kreikkalaista ja juutalaista numerologiaa, jonka kai Pythagoras aloitti
Paulus jo , lukeneena miehenä , varoitti juutalaisista taruista ja "Ämmäin " loruista " .
Onhan näitä , pedon merkistä puheenollen , Bill Clintonin ollessa Usa; n pressana , Ameriikan TelevisioProfeetat , mm, Pat Robertson ja taisi olla Wikwersonkin , kertoivat , että Billin Hillary on Antikristus ,
Siinä oli se virhe , että ei Hillaru voi olla antikristus , koska on enempi niinkuin -Tätiihminen . Korkeintaan voi olla Anti-kristuksetar , mutta se voi olla vaikeeta monelle tajuta . . On tietty Hillarulla usein punainen puku , ja simät leiskuu vähän siihen malliin , että voi hän ollakin yksi numero siitä pedon luvusta .
.
. .
Peto paljastetaan
Danielin kirja luo paljon valoa vertauskuvallisten petojen merkitykseen.
Luvussa 7 kuvaillaan elävästi ”neljää suunnatonta petoa”: leijonaa,
karhua, leopardia ja pelottavaa petoa, jolla on suuret rautahampaat
(Daniel 7:2–7). Daniel kertoo, että nämä pedot merkitsevät kuninkaita
eli poliittisia valtoja,
jotka hallitsevat peräjälkeen laajoja alueita (Daniel 7:17, 23).
Teos The Interpreter’s Dictionary of the Bible
toteaa Ilmestyksen 13:1, 2:ssa mainitusta pedosta,
että siinä ”yhdistyvät Danielin näyn neljän pedon ominaisuudet – – Tämä [Ilmestyskirjan] ensimmäinen peto edustaa siis kaiken Jumalan vastaisen poliittisen vallan yhtyneitä voimia maailmassa.”
Ilmestyksen 13:7 vahvistaa tämän päätelmän sanoessaan pedosta:
”Sille annettiin valta jokaiseen heimoon ja kansaan ja kieleen ja kansakuntaan.”*
Miksi Raamattu käyttää petoja ihmishallinnon vertauskuvina?
Ainakin kahdesta syystä.
Ensinnäkin siksi, että valtiot ovat vuosisatojen mittaan hankkineet verenvuodatuksellaan petomaisen maineen.
Historioitsijat Will ja Ariel Durant kirjoittivat:
”Sota on yksi historian muuttumattomista tekijöistä,
eivätkä sodat ole vähentyneet sivistyksen tai demokratian myötä.”
Miten totta onkaan, että ”ihminen on hallinnut ihmistä hänen vahingokseen”! (Saarnaaja 8:9.)
Toinen syy on se, että ”lohikäärme [Saatana] antoi pedolle sen voiman ja sen valtaistuimen ja suuren vallan” (Ilmestys 12:9; 13:2).
Ihmishallinto on siis Saatanan aikaansaannosta, minkä vuoksi se heijastaa hänen petomaista, lohikäärmemäistä mielenlaatuaan (Johannes 8:44; Efesolaisille 6:12).
Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä,
että jokainen vallanpitäjä olisi Saatanan suoranainen välikappale.
Hallitukset toimivat eräässä mielessä jopa ”Jumalan palvelijana”,
sillä ne antavat yhteiskunnalle vakautta ja ilman niitä vallitsisi anarkia.
Jotkut vallanpitäjät ovat sitä paitsi suojelleet ihmisten perusoikeuksia,
muun muassa oikeutta harjoittaa tosi palvontaa, vastoin Saatanan tahtoa. (Roomalaisille 13:3, 4; Esra 7:11–27; Apostolien teot 13:7.)
Silti kukaan ihminen tai mikään ihmisten instituutio ei Saatanan vaikutuksen vuoksi ole kyennyt saamaan aikaan pysyvää rauhaa ja turvallisuutta
(Johannes 12:31).*