Muovipaikat ei kestä!

Petra8

Nuoresta lähtien hampaitani on paikattu jatkuvasti ja alkuun tietysti amalgaamilla. Ikää on nyt 43v ja hampaat "pelkkää paikkaa"! Myöhemmin hampaita on paikattu muovilla ja suuri osa muovipaikoista on todella isoja.

Muovipaikat kuitenkin alkavat vuotaa ja lohkeilevat varsinkin poskihampaissa. Laskeskelin että minulle muovipaikkojen vuotamisen ja isojen lohkeamien takia tehty viimeisen 3-4 vuoden sisällä ainakin tusinaan hampaaseen pitkä ja iso juurihoito! Lisäksi samassa ajassa on jo jouduttu lopulta poistamaan 3 hajonnutta hammasta!

Onko muovi ainoa materiaali millä nykyään paikataan ja kestääkö paikat muilla? Varsinkin juurihoitojen jälkeen isoilla muovipaikoilla paikatut hampaat halkeavat ja murenevat ainakin minulla niin, että ihan pian on edessä proteesien hankinta...

5

1886

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+20

      Mikään paikkamateriaali ei tietenkään vedä vertoja omalle hampaalle. Amalgaami on kestävä, tosin ei niin esteettinen vaihtoehto etenkin poskihampaissa, muovipaikan elinikä tuppaa olemaan se 5-10 vuotta valitettavasti.
      Keramia on kestävä materiaali juurikin poskihampaissa, keraaminen kruunu juurihoidettuun hampaaseen voisi olla hyvä vaihtoehto. Toki muoviin verrattuna se on hintava, mutta uskon että maksaa itsensä takaisin koska sitä ei tarvitse uusia muovin tavoin.

      • 6+3

        Nykymuovit on tutkimusten mukaan jo amalgaamia kestävämpiä. Yleensä muovit kyllä kestää, joten onko ne lohkeavat muovipaikat alunalkaen tehty hyvin? Jos on, niin sitten kruunutukset tai posliinit on enää vaihtoehtoja.


      • Tällainen kokemus
        6+3 kirjoitti:

        Nykymuovit on tutkimusten mukaan jo amalgaamia kestävämpiä. Yleensä muovit kyllä kestää, joten onko ne lohkeavat muovipaikat alunalkaen tehty hyvin? Jos on, niin sitten kruunutukset tai posliinit on enää vaihtoehtoja.

        Omasta kokemuksestani olen todennut että kaikki muovipaikat ovat olleet kestäviä. Ne ovat irronneet kokonaisina eivätkä rikkoutuneet. Olen kuullut että muovipaikkojen ongelma on juuri tuo kutistuminen jolloin se irtoaa hampaasta ja putoaa pois. Mikäli reiän puhdistus ja esityöt on tehty huonosti, paikka irtoaa nopeammin.


    • jozzucca

      Muovipaikan kestävyys riippuu valtavasti siitä, minkä mallinen-, missä kohdassa hammasta - ja miten syvä reikä on. Jos joutuu korvaamaan puoli hammasta muovilla, kestävyys on yleensä huono. Jos taas on pieni kolo hampaiden välissä niin muovi voi pysyä vaikka kuinka kauan. Muovihan ei m illään tavalla vahvista hammasta, joten jokainen uusi paikka hampaassa heikentää "hampaan" kestävyyttä. Lisäksi muovin ja hampaan välinen sauma tuppaa aukeamaan vuosien kuluessa, jolloin paikka voi irrota. Mikään paikkausmenetelmä ei ole ikuinen. Parempi siis estää reikien syntyminen ruuokavalion ja kotihoidon avulla kuin joutua loputtomaan paikkauskierteeseen.

    • hggyuguyg

      oletko vaihtanut paikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      147
      2467
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      176
      1694
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1588
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1533
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      914
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      895
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      861
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      59
      825
    9. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      798
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      745
    Aihe