Naisilla vaikuttaa olevan sellainen mentaliteetti, että useimmat heistä haluavat löytää itseään pidemmän puolison. Sehän on aika tavallista,eikä mulla sinänsä ole mitään tätä asennoitumista vastaan. Kukin tykkää mistä tykkää.
Erään toisen palstalla olevan ketjun perusteella tuli mieleeni, että ehkä naiset eivät kuitenkaan ole miettineet tämän tyyppisten kriteereiden merkitystä. Suurin osa naisista on selvästi lyhyempiä kuin suurin osa miehistä, joten vaikka he haluavat itseään pidemmän kumppanin, sillä ei ole varsinaisesti mitään merkitystä *jos* ainakin 95% miehistä tämän kriteerin täyttävät.
Palstalla tämän toiveen kanssa kamppaili kuitenkin sellainen tyttönen jolla oli pituutta 180cm, mistä seuraa että tämän kriteerin täyttää enää vain 50% miehistä. Nyt jos ajatellaan, että kyseiseltä henkilöltä löytyy muita tällaisia 2^-n vahvuusluokan kriteereitä, niin potentiaalisten kumppaneiden joukkohan hupenee hyvinkin nopeasti. Näitä odotuksia voi olla molemmin puolin, ja tällaiset "kysytyt" tekijät ovat siinä mielessä hankalia, että ne antavat näille potentiaalisile kumppaneille myös enemmän valinnanvaraa, ja näin ollen myös pienentävät kimmoketta olla juuri kyseisen henkilön kanssa.
Jos tämä on vähän epäselvää niin ajatellaan ulkonäköä. Jos kriteeri ulkonäön suhteen on sellainen että vain 10% vastakkaisen sukupuolen edustajista tämän kriteerin täyttää, ja mikäli tämä ko. arvosteluasteikko vastaa suurin piirtein ihmisten arvosteluasteikkojen keskiarvoa, niin silloin ei vain tämä potentiaalisten kumppaneiden joukko pienene kymmenykseen, vaan myös tällä potentiaalisten kumppaneiden joukolla on kaikilla todennäköisesti enemmän valinnan varaa - miksi he siis kiinnostuisivat juuri sinusta?
Sama toimii tietysti tosin päin, molemmilla sukupuolilla.
Pääpointti tulee kuitenkin vasta nyt. Eli näiden kriteerien miellekkyyttä kannattaa ehkä puntaroida uudemman kerran. Jos esimerkiksi pudottaa 2 tällaista 10^-n tekijää kriteereiden joukosta, joista ei oikeasti välitä, niin todennäköisyydet kohdata se unelmien kumppani nousevat 100 kertaisesti. (olettaen että näiden kahden tekijän välillä ei ole erillistä korrelaatiota)
Toisaalta monesti tuntuu että näitä asioita arvostetaan sen takia, että ollaan kateellisia muille ihmisille, sellaisella mentaliteetillä etä "kun kaikilla muillakin, niin mullakin", mikä kertoo että arvostus tulee ulkopuolelta, eikä omasta itsestään, ja toisaalta on myös potentiaalinen indikaattori sille että tavoittelee jotain "kysyttyä ominaisuutta" - ja no tästähän seuraa myös sellainen ongelma, että joillakin vaikuttaa olevan sellainen taipumus mieltää itsensä entistäkin erikoisemmiksi, jos joku sellainen ihminen, jolla on valinnanvaraa kiinnostuu.
Mitäs olette mieltä tällaisista tuumailuista?
Parinvalintakriteereiden esittäminen vahvuuslukuina
4
117
Vastaukset 4
- ano_nyymi-MOI
Miksipä ei kiinnostuis musta, oon kuitenkin aika ihana :)
- Herrasmiesvaras
Ihan hyvästi pähkäilty. Se vaan on silleen, että naisen kiinnostukseen ei mitkään todennäköisyyslaskennat vaikuta. Jos nainen kokee kaveripiirinsä arvostuksen tärkeäksi, niin sitten hän tavoittelee vain sellaista miestä, jonka hänen kaverinsa hyväksyvät. Ei siihen vaikuta se, että järkevästi ajatellen tällainen ei ole kannattavaa. Järjellä ei ole sijaa silloin kun nainen etsii sitä unelmiensa miestä.
Moikka, surunen!
Jälleen ansiokas kirjoitus. Kiinnitin kuitenkin huomiota tuohon omasta itsestä tai ulkopuolelta tulevan arvostuksen erotteluun. Oma arveluni perustuu näkemykseeni, jonka mukaan jopa suoranainen pinnallisuus perustuu syvälliseen tarpeeseen kuulua joukkoon ja tulla hyväksytyksi. En silti epäile, etteikö tämän tarpeen voimakkus vaihtele yksilöstä toiseen tai ajankohdasta toiseen. Tällä hetkellä Suomessa vallitsee individualismin ihanne, joka esiintyy nimenomaan puheissa, mutta ei välttämättä siinä, miten ihmiset toimivat. Esimerkiksi pitkä nainen voi haluta kumppanikseen pitkän miehen, koska haluaa välttää kummastelevat katseet. Hän voi myös olla sitä mieltä, että on muodostanut halunsa itsenäisesti - ja kenties käytännöllisen kokemuksen pohjalta. Silti tuo halu perustuu ainakin osin siihen, että yleensä miehen oletetaan tai odotetaan olevan pitempi.
Peitsentaitto itsenäisen tai sosiaalisen paineen ohjaaman valinnan välillä saattaisi olla hyvinkin pitkä. Puolison valinta on joka tapauksessa helpompi tehdä vakiintuneiden normien mukaan - jos kyseessä ylipäätän on vapaan tahdon alainen valinta. Sen sijaan normin vastainen valinta taitaa edellyttää ainakin jonkinlaista omaehtoista harkintaa.Tuli tässä vielä mieleen yksi juttu:
Nämä surunveren aivoitukset ovat fiksumpia kuin useimmat kirjoitukset täällä. Äijällä kyllä leikkaa. Muille tiedoksi, että olen jutellut hänen kanssaan tuolla sättienkin puolella, joten ihan tyhjästä en ole nyhjäissyt näkemystäni.
Useimpien kirjoitusten motiivina näyttää olevan naisen löytäminen. Pitäisiköhän nyt toivoa, että hän löytää naisen, jolloin hän ehkä olisi onnellinen, kunnes parisuhteen vaikeudet alkavat, vai että ei löytäisi, jolloin nämä kirjoitukset kenties jatkuvat.
---hmm---
Päätän toivoa, että suruselle nainen löytyy. Tuskin hänen ajatteluntarpeensa katoaa, mutta ehkä aihe vaihtuu. Kaikkea hyvää toivottelen hänelle siis!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212214Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko821402- 132958
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.142737- 54666
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95662- 13617
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan96592Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12578- 65561
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44549Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298546- 42525
- 133509
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas28498Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36490- 77484
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä52474On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus31469- 58447