Koko vallankaappaus jossa kansan todellinen pääministeri Anneli Jäätteenmäki syöstiin vallasta, tekaistiin ns. Irak -jutulla.
Ainut mitä Anneli Jäätteenmäki teki asiassa on, että toi kriittisen journalismin nimissä salaiseen kähmintään liittyviä asiapapereita julki koko Suomen Kansalle.
lipposen ja halosen propagandakoneisto (mm yle) käänsi asian nurinkurin (nurinkurista niinkuin koko sosialismi: jonkun hyvinvoinnin maksaa... kukapa muu kuin yrittäjä.)
Näin HELSINKI KAAPPASI VALLAN MUULTA SUOMELTA.
IRAK - jupakka TEKAISTIIN !
9
465
Vastaukset
- Jätteenmäki
haista kissan vittu!Rosvo sä olet et mikään yrittäjä.Kaltereide takana olet nytkin,perse-Rane...
- LOGI
Sillä yhteiskunnassa syntyy uutta varallisuutta ainoastaan siten, että työntekijä tekee tavaran ja tavara kohtaa markkinoilla ostajan!
- tal. tiet. tri
Yhteiskunnassa syntyy uutta varallisuutta ja hyvinvointia veroja korottamalla.
- LOGI
tal. tiet. tri kirjoitti:
Yhteiskunnassa syntyy uutta varallisuutta ja hyvinvointia veroja korottamalla.
pääsi marxilainen lipsahdus; on päivitettävä ajatteluani! Tietenkin veronkorotukset luovat varallisuutta ja hyvinvointia "kaikille tasapuolisesti!" Olette oikeassa arvoisa talviteitten traktori!
- janatuinen
taisit kakara tekaista jotain juuri hosuihin!jäätteenmäki on ällöttävä valehtelia ja kieroilia.
vieläkin oksettaa se kun pokkana väitti "puhun niin totta kuin osaan" hyi vitalis.joka päivä muuttui jutut ja joka päivä puhui ittensä pussiin jostakin mitä oli valehdellut.halonen tuntuu olevan lähes yhtä kiero kun jätemäkkäri jos ei pahempikin. - Andronikos
Korkein oikeus - pikemminkin KARKEIN OIKEUS, am i rite, guys!?
- Ressu
Jäätteenmäki valehteli kirkkain silmin eduskunnalle ja suomen kansalle, sekä tietysti oikeudelle ettei ollut pyytänyt Mannista toimittamaan tietoja salaisista asiakirjoista.
- #¤#&%
%&/(
- Petri Rissanen (kesk.)
...sillä Anneli keikautettiin rötöksellä pois pääministerin postilta.
Usa käynnisti 5.3.2003 operaation nimeltä 'Imminent Horizon', jonka salaisena tarkoituksena oli kiristää maailmalla olevilta irakilaisdiplomaateilta tietoja mm. Irakin joukkotuhoaseohjelmista.
'Yhteistyöpyyntö' lähetettiin jokaiseen maahan, joissa irakilaisdiplomaatteja oli. Diplomaattien tuli joko suostua yhteistyöhön, ja kertoa tietonsa USAlle, tai tulla karkotetuksi asemamaastaan takaisin Irakiin 'nauttimaan hyvin lyhyestä Bagdadin vierailustaan'.
Bushin hallinnon virkamies totesi toimittajille, että USA erottelee ystävänsä ja vihollisensa Saddamin kaatumisen jälkeen, jolloin yhteistyöstä kieltäytyvät diplomaatit 'asettavat itsensä ja perheensä uuden Irakin hallituksen armoille'.
HS uutisoi 10.3.2003, että 'USA oli huolestunut täällä olevista irakilaisdiplomaateista'. Kiristysoperaatio eteni niin, että 14.3.2003 HS uutisoi Suomen aloittaneen irakilaisten toiminnan tutkimisen.
Lipposen hallitus ilmoitti vaalipäivänä 16.3.2003 karkottavansa kolme diplomaattia. Selityksenä karkotuksille todettiin, että 'diplomaattien toiminta ei ole ollut sopusoinnussa heidän diplomaattisen asemansa kanssa, ja siihen oli kiinnitetty huomiota jo useiden kuukausien ajan'. Samaa tekosyytä käyttivät useimmat karkotuksiin osallistuneet maat.
20.3.2003 operaation salainen tavoite tuli julkiseksi Washington Post -lehdessä, jossa USAn kerrottiin saaneen ulkomailla toimivilta irakilaisilta uutta mahdollisesti arvokasta tietoa Irakin aseohjelmista.
Ylen Washingtonin kirjeenvaihtaja Petri Sarvamaa yritti uutisoida tästä samana päivänä, mutta lähetyksen 'huonon laadun' johdosta itse uutinen jäi epäselväksi. Uutisointia ei lupauksista huolimatta uusittu.
Sarvamaa sai Yhdysvaltain ulkoministeriöstä epäsuoran vahvistuksen sille, että kyseessä todella oli puolustusministeriön salainen operaatio, jonka tarkoitus oli saada tietoa mahdollisilta ase-eksperteiltä Irakin aseohjelmista.
Presidentin ja valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittisen valiokunnan 7.3.2003 pidetyn kokouksen mukaan Suomen virallinen linja
kuului lyhennetysti näin:
'Suomen hallitus antaa täyden tukensa YK:n turvallisuusneuvoston toiminnalle asiassa ja toivoo neuvoston aseman säilyvän keskeisenä. Suomi toivoo rauhanomaista ratkaisua, ja että kaikki maat sitoutuvat toimimaan YK:n puitteissa.'
Vain 9 päivää tämän jälkeen Paavo Lipposen hallitus on törkeästi rikkonut Suomen virallista linjaa osallistumalla USAn kiristysoperaatioon, jossa diplomaatteja kiristettiin mm. heidän
perheidensä kohtalolla.
Olen tehnyt Lipposen toimista kantelun eduskunnan oikeusasiamiehelle 28.8.2003, ja asiaan tulee piakkoin päätös. Media ei ole uutisoinut asiaa lukuisista yrityksistäni huolimatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243