IRAK - jupakka TEKAISTIIN !

Korkein oikeus

Koko vallankaappaus jossa kansan todellinen pääministeri Anneli Jäätteenmäki syöstiin vallasta, tekaistiin ns. Irak -jutulla.

Ainut mitä Anneli Jäätteenmäki teki asiassa on, että toi kriittisen journalismin nimissä salaiseen kähmintään liittyviä asiapapereita julki koko Suomen Kansalle.

lipposen ja halosen propagandakoneisto (mm yle) käänsi asian nurinkurin (nurinkurista niinkuin koko sosialismi: jonkun hyvinvoinnin maksaa... kukapa muu kuin yrittäjä.)

Näin HELSINKI KAAPPASI VALLAN MUULTA SUOMELTA.

9

460

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jätteenmäki

      haista kissan vittu!Rosvo sä olet et mikään yrittäjä.Kaltereide takana olet nytkin,perse-Rane...

    • LOGI

      Sillä yhteiskunnassa syntyy uutta varallisuutta ainoastaan siten, että työntekijä tekee tavaran ja tavara kohtaa markkinoilla ostajan!

      • tal. tiet. tri

        Yhteiskunnassa syntyy uutta varallisuutta ja hyvinvointia veroja korottamalla.


      • LOGI
        tal. tiet. tri kirjoitti:

        Yhteiskunnassa syntyy uutta varallisuutta ja hyvinvointia veroja korottamalla.

        pääsi marxilainen lipsahdus; on päivitettävä ajatteluani! Tietenkin veronkorotukset luovat varallisuutta ja hyvinvointia "kaikille tasapuolisesti!" Olette oikeassa arvoisa talviteitten traktori!


    • janatuinen

      taisit kakara tekaista jotain juuri hosuihin!jäätteenmäki on ällöttävä valehtelia ja kieroilia.
      vieläkin oksettaa se kun pokkana väitti "puhun niin totta kuin osaan" hyi vitalis.joka päivä muuttui jutut ja joka päivä puhui ittensä pussiin jostakin mitä oli valehdellut.halonen tuntuu olevan lähes yhtä kiero kun jätemäkkäri jos ei pahempikin.

    • Andronikos

      Korkein oikeus - pikemminkin KARKEIN OIKEUS, am i rite, guys!?

    • Ressu

      Jäätteenmäki valehteli kirkkain silmin eduskunnalle ja suomen kansalle, sekä tietysti oikeudelle ettei ollut pyytänyt Mannista toimittamaan tietoja salaisista asiakirjoista.

    • #¤#&%

      %&/(

    • Petri Rissanen (kesk.)

      ...sillä Anneli keikautettiin rötöksellä pois pääministerin postilta.

      Usa käynnisti 5.3.2003 operaation nimeltä 'Imminent Horizon', jonka salaisena tarkoituksena oli kiristää maailmalla olevilta irakilaisdiplomaateilta tietoja mm. Irakin joukkotuhoaseohjelmista.

      'Yhteistyöpyyntö' lähetettiin jokaiseen maahan, joissa irakilaisdiplomaatteja oli. Diplomaattien tuli joko suostua yhteistyöhön, ja kertoa tietonsa USAlle, tai tulla karkotetuksi asemamaastaan takaisin Irakiin 'nauttimaan hyvin lyhyestä Bagdadin vierailustaan'.

      Bushin hallinnon virkamies totesi toimittajille, että USA erottelee ystävänsä ja vihollisensa Saddamin kaatumisen jälkeen, jolloin yhteistyöstä kieltäytyvät diplomaatit 'asettavat itsensä ja perheensä uuden Irakin hallituksen armoille'.

      HS uutisoi 10.3.2003, että 'USA oli huolestunut täällä olevista irakilaisdiplomaateista'. Kiristysoperaatio eteni niin, että 14.3.2003 HS uutisoi Suomen aloittaneen irakilaisten toiminnan tutkimisen.

      Lipposen hallitus ilmoitti vaalipäivänä 16.3.2003 karkottavansa kolme diplomaattia. Selityksenä karkotuksille todettiin, että 'diplomaattien toiminta ei ole ollut sopusoinnussa heidän diplomaattisen asemansa kanssa, ja siihen oli kiinnitetty huomiota jo useiden kuukausien ajan'. Samaa tekosyytä käyttivät useimmat karkotuksiin osallistuneet maat.

      20.3.2003 operaation salainen tavoite tuli julkiseksi Washington Post -lehdessä, jossa USAn kerrottiin saaneen ulkomailla toimivilta irakilaisilta uutta mahdollisesti arvokasta tietoa Irakin aseohjelmista.

      Ylen Washingtonin kirjeenvaihtaja Petri Sarvamaa yritti uutisoida tästä samana päivänä, mutta lähetyksen 'huonon laadun' johdosta itse uutinen jäi epäselväksi. Uutisointia ei lupauksista huolimatta uusittu.

      Sarvamaa sai Yhdysvaltain ulkoministeriöstä epäsuoran vahvistuksen sille, että kyseessä todella oli puolustusministeriön salainen operaatio, jonka tarkoitus oli saada tietoa mahdollisilta ase-eksperteiltä Irakin aseohjelmista.

      Presidentin ja valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittisen valiokunnan 7.3.2003 pidetyn kokouksen mukaan Suomen virallinen linja
      kuului lyhennetysti näin:

      'Suomen hallitus antaa täyden tukensa YK:n turvallisuusneuvoston toiminnalle asiassa ja toivoo neuvoston aseman säilyvän keskeisenä. Suomi toivoo rauhanomaista ratkaisua, ja että kaikki maat sitoutuvat toimimaan YK:n puitteissa.'

      Vain 9 päivää tämän jälkeen Paavo Lipposen hallitus on törkeästi rikkonut Suomen virallista linjaa osallistumalla USAn kiristysoperaatioon, jossa diplomaatteja kiristettiin mm. heidän
      perheidensä kohtalolla.

      Olen tehnyt Lipposen toimista kantelun eduskunnan oikeusasiamiehelle 28.8.2003, ja asiaan tulee piakkoin päätös. Media ei ole uutisoinut asiaa lukuisista yrityksistäni huolimatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      186
      2690
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      84
      954
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      819
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      285
      775
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      89
      774
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe