Pomminvarma unilääke?

En pysty nukkumaan Circadinilla, Imovanella, Tenoxilla, Diapamilla jne. Ainut mikä on toiminut on Levozin, mutta sillä on niin pahat sivuvaikutukset, etten voi käyttää. Ehkä pienellä annoksella (25, 50 mg) voisi onnistua, mutta nukkuisinko? Myös Zopinox on jotenkin auttanut, mutta ei tuo yhtenäistä yli 6 tunnin unta. Mikä voisi olla hyvä lääke krooniseen unettomuuteeni?

10

459

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 543210

      Harmillista,kun Vesparax (B,burtaatti) pohjainen lääke on vedetty pois markkinoilta jo aikoja sitten...

    • jhfklsd
    • Ei unettomuutta enää

      Mulla on Stella ja se tehoo. Kaks tablettia illalla niin nukut hyvin.

    • Beretta

      haulikko

    • rakastelu

      Erotiikkaa parempaa unilääkettä saa etsiä! Se on ilmaista ja ei aiheuta samanlaista riippuvuutta kuin mainitsemasi.

    • mirtatsepin

      Remeron auttaa. Mita pienempi annos, sitä tehokkaampi.

    • siiseli

      Itse taiteilen näiden univaikeuksieni kanssa ja nyt olen käyttänyt 2 tablettia luontaistuotetta Tryptomaxia, se alkaa sopivasti väsyttään ja sen b-vitamiinit rauhoittaa hermoja. Tämä n. tuntia ennen nukkumaan menoa, sitten n. puolitunta ennen nukkumaan menoa otan joka kokonaisen tai puolikkaan zobinoksia. Yleensä nukun sillä satsilla aamuun asti, mutta sitten joskus jos herään yhden-kahden aikaan yöllä ja on sellainen plig-olo nukkumatti on tyystin kadonnut, niin otan vielä puolikkaan zopinoksia. Pyörittelen sitä hiukan suussani ennen nielemistä niin taas on taju kankaalla.

    • Minulle unitutkimusten v. 2011 kautta lääkäri määräsi Cipralexia ja Sifrolia levottomiin jalkoihin. Näillä nukuin hyvin. Sifrol jouduttiin pian vaihtamaan Lyricaan. En muista, miten Lyrican kanssa nukuin. Oletteko saaneet apua Cipralexista univaivaanne?

    • lääkeasiantuntija

      HALCION toimii varmana. jos ei se niin kysy sitten DORMICUM nimistä.

    • citrus1

      Halcion on miedoimpia nukahtamis/unilääkkeitä. Oli vielä 90-luvun alkupuolella Suomen eniten myyty unilääke. Dormicum on taas ehkä tehokkain perinteisistä unilääkkeistä.

      Muista kuin perinteisistä unilääkkeistä eräänä tehokkaimmista pidetään Seroquelia/Ketipinoria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      69
      2519
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      84
      2404
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      17
      2140
    4. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      44
      1801
    5. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      89
      1766
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      117
      1707
    7. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      259
      1619
    8. Mitä koululla tapahtui?

      Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287
      Imatra
      25
      1067
    9. Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.

      Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he
      Perussuomalaiset
      324
      1005
    10. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      9
      907
    Aihe