Miksi Suomeen tuodaan vw-golfeja joiden kaikki tietokoneen ja ohjauspanelin toiminnot ovat englanninkielisiä, tai onko jostain saatavilla suomenkieliset tekstit kojelautaan.
vw-golf
kirjolohi1
15122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Suomi on markkina-alueena niin pieni, ettei autonvalmistajan kannata nähdä vaivaa suomenkielisten valikkojen kanssa.
kyllä ne on saksan kielellä...valinnalla saa sitten esim. englannin jne...Suomi on kuin kärpäsen pieru eli ei sen takia kannata softaa tehdä...ihme vaan ettei sitä kuluttajasuoja porukka vaadi....käyttöopas pitää olla jne....80% ihmisistä kyllä osaa englantia ja tulevaisuudessa se on 100%.
Suomi on markkina-alueena niin pieni ja kansalaiset niin köyhäksi verotettuja sekä kaikki toiminta niin tiukaksi kiristettyä ja verotettua ettei täällä enää mikään kannata. Lakkautetaan vaan koko Suomi niin päästöt ja kustannukset lakkaavat myös, sehän on tärkeintä nykymaailmassa. Jaa minne kansalaiset? Selviytykööt oman onnensa nojassa miten parhaiten taitavat.
Onhan uudessa chevrolet camarossaki suomenkielinen valikko :D et oisko vw:lä kustapäässä? Jos vertaa noiden kahden markkina osuuksia suomessa.
Suomalaisilla on ihan hyvä kielipää. Ei mitään ongelmaa. Kehäkolmosen ulkopuolella voi hieman olla ongelmaa, mutta hyvin vähän.
No miten esim.. eläkeläiset joilla kaikki säädöt päin helvettiä autossa kun ei osaa englantia saatika AUTOSANASTOO.
Kaikkia laitteita ei voi ajatella tehtävänkään sen osaamattomimman mukaan.
Jos kaikkien kännyköiden ja tietokoneiden tulisi olla sellaisia, että jokainen joka kadulta napataan, tulisi niitä osata käyttää, tuosta vaan, tilanne olisi mahdoton.
Eli, tekemällä oppii, kun aikansa niitä englanninkielisiä valikoita kahlaa niin kyllähän ne oppii. Ihminen kun on oppiva eläin..
Tässä on muuten se markkinarako mihin apple iski iphonella. Eli siinä oli multimedialaite, jota kuka tahansa pienen perehtymisen jälkeen pystyy käyttämään. Samaan aikaan nokian viisaat katsoivat nenän vartta pitkin "tyhmiä" ihmisiä.
Niin, ja olen ajanut volvolla, jossa tekstit oli suomeksi. Liekkö sitten muita merkkejä...niin paitsi tuo camaro. Varmastikkaan ei olisi suuri kustannus lisätä, myös pienempien maiden kieltä noihin valikkoihin.
Minusta on kummallista, ettei 50k€:n autossa ole suomen kielistä valikkoa, kun halvimmissa kiinan dvd ym. laitteissa se kuitenkin on.
Mulla oli aikoinaan jo -99 mallisessa opelissa suomenkieli ajotietokoneessa. Ja oli myös Xenonit. Golffi olis mahtunnu peräkonttiin poikittain.
Golfin kilpailjoista Opel Astrasta ja Chevrolet Cruzesta löytyy kieleksi myös suomi.
Jos löytyy muita niin laittakaa tänne tietoa!
Noniin tässä hyvä esimerkki että on ihmisiä jotka voi tehdä autovalinnankin tälläsen asian perusteella. Itekkin voisin tehdä ihan periaattesta vaikken tarpeesta, noi das autojen valmistajat ei myöskään laita periaatteesta suomenkieltä. Itteppähän ottaa takkiin joidenkin kuluttajien ansiosta.
no itte oon kyllä niin surkee kuski, etten havaitse eroja nykyautojen ajo-ominaisuuksissa. Joten sitten tällaisetkin mukavuus seikat ratkaisee, vaikka nyt lontoon kielikin sujuu.
Volvo S40 vm. 2010 suomenkielinen valikko.
mitenkä lie a-sarjan mersussa, kota aletaan valmistamaan suomessa?