Toden totta tode*, uskova näin pihalla!

"miksi vietät ehtoollista aina uudelleen ja uudelleen? Uskoisinpa, että samasta syystä, kuin lauluntekijä juhlii joka joulu Jeesuksen syntymää ja toivoo hartain mielin olevansa luntakin valkeempi."

Tuossa tode*,n tekstistä lainaus. Ehtoollisen vietto ei ole rinnastettavissa maalliseen antikristilliseen lauluun. Jos uskova on näin eksyksissä, missä herätysliike onkaan menossa?
769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Toiset kiivailevat isien perimmäissäännöistä, toiset Jumalan sanan puolesta.

Äänestä

Kai nyt kaikki uskovat lukijat ymmärtävät, että sen enempää tode* kuin säkään ette ole uskovaisia. Uskonnollisia olette, siinä kaikki.

Äänestä
  • Omasta puolestani vastaan: Jeesus on minun Herra.

    Ps. Sinua ei käy sääliksi.

    Äänestä

  • Koleerikolla kirjoituksista näkee hänen huonon itsetuntonsa.
    Itsetuntoa ei kannata yrittää kohentaa pahoilla kirjoituksilla, sillä se vain pahentaa sitä, vaikutuksen ollessa ihan päinvastainen.

    Äänestä

Jeesus sanoi aikansa uskonnollisille:

Te olette isästä perkeleestä, ja isänne himoja te tahdotte noudattaa. Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omaansa, sillä hän on valhettelija ja sen isä.
Joh.8:44

Äänestä
  • Jeesus sanoi myös fariseuksille, noille uskonnon kiivailijoille, fanaatikoille ja vaatimusten esittäjille:" te kyykäärmeitten sikiöt..."

    Oli se melkoista kielenkäyttöä noista uskonnon oppineista.

    Mutta Jeeus halusi suoda ihmisille vapauden uskonnon orjuudesta, sillä uskonto on aina myös vallan väline.

    Äänestä

oikein ketju..

Kertaan vielä: Ehtoollista nautin uudelleen ja uudelleen, koska haluan julistaa sen kautta Jeesuksen sovitustyötä Golgatalla.
Joka joulu, uudelleen ja uudelleen käyn läpi Jeesuksen syntymää, Jumalan, joka tuli alas maailmaan syntisiä pelastamaan.

Minulla on sellainen käsitys, että Vexi Salmi on tavoitellut tässä laulussa sen oikean Joulun tunnelmaa ja sisältöä. Hän kyllä tiesi esim. Vesa-Matti Loirin ja Katri-Helenan mieltymyksestä antikristillisiin oppeihin, ja ymmärsi kyllä erottaa nämä kaksi asiaa toisistaan, kristillisen uskon ja salatieteet.

Vesa-Matti Loiri oli muuten yksi Aino Kassisen parhaita oppilaita Kassisen itsensä mukaan). Loiri siis kyllä tietää mm. tätä mainittua laulua laulaessaan, kuka syntyi yhden ainoan kerran tänne, mitä elämällään teki ja miksi.

Jo mainitsemani Joulumaa -laulu edustaa selkeästi oppia, jossa Jeesusta ei tunnusteta Joulun Herraksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koleerikko kirjoitti:

"miksi vietät ehtoollista aina uudelleen ja uudelleen? Uskoisinpa, että samasta syystä, kuin lauluntekijä juhlii joka joulu Jeesuksen syntymää ja toivoo hartain mielin olevansa luntakin valkeempi."

Tuossa tode*,n tekstistä lainaus. Ehtoollisen vietto ei ole rinnastettavissa maalliseen antikristilliseen lauluun. Jos uskova on näin eksyksissä, missä herätysliike onkaan menossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu