Kansalaisaloitteet

3112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nuo jää ihan puolitiehen. Ehdotetaan samantien että 500 ihmistä riittää lakiin tai kansanäänestykseen.
Ja toinen aloite että ei pelkkä autovero vaan kaikki verot pois. Valtio maksaa ne. Mua ainakin korpeaa palkasta perittävä vero ja liikevaihtovero. Niihin menee paljon enemmän mun rahoja kuin autoveroon, jonka maksan kerralla autoa ostessa. Viimeksi meni noin 12 tonnia autoveroa. Nuo muut verot vie paljon enemmän. Kaikki verot pois!

Äänestä

Tässä samansuuntainen mutta topakampi aloite ja kannatustakin saannut varsin mukavasti, enemmän kuin tuo lepsumpi aloite. Laitakaa kiertoon ja ennenkaikkea kannattakaa. Toimikaa!

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/13

Äänestä

kaikenlisäksi tuo uudempi eli "23" aloite ei johda muotovirheen takia mihinkään, lakialoitteessa tulee olla mukana lakiteksti, sitä ei ole kyseisessä aloitteessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kataloiset kirjoitti:

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/23

älkääkä unohtako sitten tätä

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/6

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu