Iskeekö helvetillinen, kiduttava hammassärky myöhään illalla tai viikonloppuna, kun ei mikään hammaslääkäri ole auki? Ei hätää. Jos olet ymmärtänyt varautua tilanteeseen, olet ostanut jääkaappiisi pikkupullollisen NEILIKKAÖLJYÄ.
Neilikkaöljyä otetaan pullosta korvien puhdistamiseen tarkoitettuun vanupuikkoon, jolla sitten öljy laitetaan kipeän hampaan kohdalle. Neilikkaöljy on puudutusaine. Hammaslääkärit käyttävät samaa ainetta pintapuudutukseen. Neilikkaöljy poistaa kivun tuntemuksen, eikä hammasta enää särje. Ainetta myydään luontaistuotekaupoissa.
VAROITUS! Neilikkaöljyn kanssa ei sitten pidä läträtä ylenmäärin, sitä EI esim. kaadeta sellaisenaan särkevään hampaaseen, vaan käytetään ainoastaan vanupuikkoa apuvälineenä! Muuten rupeaa käymään epäterveelliseksi.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Neilikkaöljy
NEILIKKAÖLJY lopettaa hammasäryn.
13
10220
Vastaukset
- neilikkaa
Neilikkaöljyä käytetään hampaan juurihoidossa lääkeaineessa (laitetaan hampaan sisään ja väliaikainen paikka päälle). Sitä ei käytetä pintapuudutuksessa.
Ja vielä yksi "varoitus". Heti hammaslääkäriin kun vaan pääsee. Ensiapuna hyvä keino, mutta ei se itse kivun syytä korjaa. - 9+3
Siis missä vaiheessa juurihoitoa neilikkaoljyä käytetään?! Tein muinoin hammashoitajan hommia enkä kyllä tällaista havainnut. Ihan uteliaisuuttani kysyn.
- Umppu
Ei juurihoidossa muuten käytetä, mutta väliaikaisessa täytteessä joskus. Neilikkaöljy on toiselta nimeltään eugenoli ja sinkkioksidi-eugenolia (ZoE, "sinkkenoli") laitetaan usein puuduttavaksi täytteeksi pulpiittiseen hampaaseen.
- 9+3
Umppu kirjoitti:
Ei juurihoidossa muuten käytetä, mutta väliaikaisessa täytteessä joskus. Neilikkaöljy on toiselta nimeltään eugenoli ja sinkkioksidi-eugenolia (ZoE, "sinkkenoli") laitetaan usein puuduttavaksi täytteeksi pulpiittiseen hampaaseen.
Kiitos vastauksesta! Sinkkenoli on toki tuttu, mutten tosiaan tiennyt sen yhteyttä neilikkaöljyyn.
- Fatfuck
9+3 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta! Sinkkenoli on toki tuttu, mutten tosiaan tiennyt sen yhteyttä neilikkaöljyyn.
God forbid! You ain't working as a dentist no more. Madonn....
- tietävä
Eugenoli on vaikuttava aine, joka rauhoittaa TILAPÄISESTI. Kyllä se kipu sieltä takas tulee, jos et hakeudu hammaslääkäriin.
Eugenolia ei käytetä varsinaisesti juurihoidoissa eikä milläänlailla puudutteena. Jh:n aloituksessa saatetaan käyttää väliaikaista paikkaa, jossa on eugenolia rauhoittamassa tulehdusta/kipua(esim. IRM) sekä maitohampaan amputaatiossa.
Ikuisuuden ollut käytössä hammaslääketieteessä, ei mikään uusi juttu. - fderty
mistä saa
- neilikkkaaa
kova aine
- Mäsähambi
Itse tilasin englannista verkkoapteekista ja hyvin toimii. Sitä saa nestemäisenä ja geelinä.
- kaamea_maku
Jaahas.
Tuoko on se kamalan makuinen tökömentti, mitä juurihoidon yhteydessä on käytetty?
Hirveä 'paskanmaku' suussa vielä viikon jälkeen. Koska tämä loppuu?
Seuraava hammaslääkäriaika kunnallisella kolmen kuukauden päästä. Hoitotakuussa pysytään.. - nsgrshshse
On tehokas
- Marko50
Hätävarana hyvä, erinomainen kaikki titää kuinka h... hammasärky on. Kun saa ajan h-lääkäriin sitten sinne, mutta esim matkoilla. Tuote joka pitää järjen päässä kun hammasärky on helvetistä.
- Marko50
Rautalankaa perää. Älkää nyt ne joitten airam ei pelaa seloittako sitä tuoksu neilikkaöljyyn. Sellaistakin on. Pieni pullo, avaa tuoksu kun hammashoitolassa. Enenmpää en tästä. Tämä on vain muistutus kun se helvetti alkaa, on hyvä pari pisaraa ja ajatuskin kulkee muutenkin kuin ai saa.ai saaatana
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3193762Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322068- 1001713
Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461685Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101440- 1451225
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041176- 821133
Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja104984Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.74914