Lakaluoman koulu

Oliskahan Lakaluoman koululla vielä mahdollisuuksia. Valtuustohan vaihtuu. Ei kai nämä päätökset mitään kiveen hakattuja ole. On niitä valtuuston päätöksiä ennenkin muutettu
9179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Se sivistysjohtaja pitäisi saada penkkiin. Onko sitä käyty tapaamassa, jos niin millaisin tuloksin. Onko valtuutettuja soiteltu läpi. Entä ryhmäjohtajia. Ne päättävät ja puolueväki perässä.


Lapualla on niin helppo olla huono päättäjä, tulee tunne että voi livahtaa massan sekaan kun kukaan ei valvo, ei kysy, ei vaadi vastuuta ja vastauksia.

Äänestä
  • Kuinka monta oppilasta siellä koulussa tällä hetkellä on? Onko kylässä alle kouluikäisiä lapsia ja onko muuttoliikettä aistittavissa, jos koulu säilyISI?

    Äänestä

  • Näillä sivistyspuolen johtajilla on niin suuri valta, että jos heidän pää kääntyy niin ei siinä muuta tarvita.
    Olen kaupungin pöytäkirjoja lueskellessa havainnut että heidän päätöksensä ovat vahvempia kuin lautakunnan päätökset ja tahto. Heidän ei siis tarvitse toteuttaa lautakunnan tahtoa elleivät halua; ilmeisesti johtosääntö antaa siihen tulkinallisen mahdollisuuden.

    Äänestä

  • lueskellut kirjoitti:

    Näillä sivistyspuolen johtajilla on niin suuri valta, että jos heidän pää kääntyy niin ei siinä muuta tarvita.
    Olen kaupungin pöytäkirjoja lueskellessa havainnut että heidän päätöksensä ovat vahvempia kuin lautakunnan päätökset ja tahto. Heidän ei siis tarvitse toteuttaa lautakunnan tahtoa elleivät halua; ilmeisesti johtosääntö antaa siihen tulkinallisen mahdollisuuden.

    Näinhän se täälä on ,lautakunnilla mitään virkaa oo kyllä ne on pomot sosiaalipuolellakin jotka vie tahtonsa läpi asiassa kun asiassa.Alaisia kohdellaan kuin vajaaälysiä,vaikkeivat tiedä alaistensa töistä mitään eikä niitä edes kiinnosta tietää.Ohjeistukset tulee ilmeisesti kabinetista ja sielähän suunnitellaan vain heille itselle leikkipaikkoja ja virkiälle.

    Äänestä

se on päätetty---koulu loppuu---lue netistä ilkan sivuja

Äänestä
  • Lue sinä tuo aloitus kunnolla ja oikeen aijan kans.

    Äänestä

ku eivät osa yhdistää kouluja.

Missäs viipyy tiisteläästen ja hirvijokisten kiitollisuus?
Aikoinaan 5 ja 6lk:t käytiin lakaluomalta em.kouluissa,pää-asiassa tiistellä.
On se helppo olla ottajana kuin antajana.
Koskas tuota "velkaa" maksetaan takaisin?,tuskin ikään kun vaan oma kylä pysyy virkeänä.
Tiisteltä lähti jo kaupatkin ennen koulua,lakaluomalla kauppa vielä on,on edes vielä palveluja jäljellä.

Eli siis, hyypän ja hirvijoen tenavat lakaluoman kouluun.

Tai sitten nytkäytetään kouluja lakaluoman suuntaan.
Liuhtarista siirtyy osa haapakosken kouluun ,haapakoskelta osa tiistelle.
Lakaluomalle siis hirvijokiset ja hyyppäläiset.

Äänestä
  • Eikös valtuustos äänestetty Lakaluoman koulun lopettamista. Ketkä äänestivät puolesta ja ketkä vastaan. Kysyn vaan.

    Äänestä

Äänestäkää vaan kepulia saatte lähteä miedontielle koko kylänväki , tehän olette tilanneet valtuutetuilta tämän ja tilaus on nyt toimitettu on maksun aika .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yrittänyttä ei laite kirjoitti:

Oliskahan Lakaluoman koululla vielä mahdollisuuksia. Valtuustohan vaihtuu. Ei kai nämä päätökset mitään kiveen hakattuja ole. On niitä valtuuston päätöksiä ennenkin muutettu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu