Mitä huuhaata tämä keräys oikeasti on? En tunne ketään köyhää perhettä joka olisi lahjakortin saanut,mutta keskituloisille niitä jaetaan kyllä.
Sitten miettivät ihmeissään mihin sen käyttäisivät,kun varsinaista tarvetta näin "pienelle summalle" ei ole.
Sitten miettivät ihmeissään mihin sen käyttäisivät,kun varsinaista tarvetta näin "pienelle summalle" ei ole.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sepä se. Olen käsittänyt, että köyhien pitää itse ilmoittautua köyhäksi, eli otettava yhteys joko paikalliseen SPR:n tai MLL:n, kun ne jakavat ostokortit. Mistä muuta kautta saisivat/ saavat selville kuka on ostokortin tarpeessa?
mammojen palstalla tätä samaa asiaa ihmetellään...
neuvolasta soitetaan ja kysytään, haluatteko lahjakortin. outoa, kun kyseinenkin lahjakortin vastaanottaja koki lähinnä nolona, että heillekin lahjaa tarjottiin.
rouva otti kortin vastaan ja laittoi sen tuttavaperheelleen, joilla oli huono taloustilanne.
Tekevät yhteistyötä sosiaalitoimiston kanssa, sitä kautta saavat tietää köyhät eli toimeentulotukea saavat perheet.
On tää hieno maa kun mamut ajaa mersulla spr: n toimiston eteen hakemaan avustuskortteja. itse tiedän kun siellä toimistossa töissä ollut ja katsellut sitä touhua. spr:n työntejät vaan toivottelee hyvää joulua hymy huulilla.
Miten lahjakortin voi antaa jollekkin toiselle, siihenhän on kirjoitettu saajan nimi!
Kortin antaja tietenkin menee kauppareissulle mukaan, idiootti!
Kortit todellakin jaetaan sos.toimen antamien tietojen perusteella ja niitä voi ihan itsekin sieltä kysellä,jo alkusyksystä.
kuulin, että joulupuu-keräyksen lahjoja on jäänyt jo ylitsekin; kaksplussalla eräs äiti kertoi, että hän sai oman lapsensa paketin lisäksi neljä muuta pakettia...
ei mene tasan nallekarkit :/
Mistä ja miten ko keräysten järjestäjät saavat avun tarpeessa olevat? Sitä voi ihmetellä. Keräys kaikilla paikkakunnilla mitä listassa?
http://www.keskuspuisto.org/fi/joulupuu/joulupuukamarit/
Sossutäti taitaa itse olla idiootti kun muita haukkuu. Tossahan aikaisemmin nimenomaan luki että LAITTOI lahjakortin tuttavaperheelleen, opettele lukemaan tampio!
Itse lahjoitin 20€ mutta moista virhettä en tee toiste.
-Työskentelen eräässä marketissa kassalla, ja tänään (24.12.2012) kassalle tuli aamupäivällä naishenkilö, joka esitti 3kpl 70€ lahjakortteja maksun yhteydessä, joilla osti 5kinkkua n.7kg/kpl, sekä tavaraa lattianpesuaineista vaatteisiin, ja kodin elektroniikkaa.
-Ostokset maksoivat 381€ josta nainen antoi 210€ edestä noita lahjakortteja. Soitin myymäläjohtajalle voiko yksi henkilö käyttää näin monta lahjakorttia kerralla. Lopulta johtaja antoi luvan. Maksuna siis 3kpl 70€ lahjakortteja yht.210€ ja visa kortilta loput 171€ (köyhillä ei käsittääkseni ole visa kortteja?)
-Nainen kertoi olevansa SPR.llä töissä, ja lahjakortteja oli kuulemma jäänyt ylimääräisiksi. En kyllä olisi halunnut lahjoittaa 20€ keräykseen tuon naisen isoihin ostoksiin.
-Mainittakoon, että samana päivänä myöhemmin kävi kaupassa vanhahko, likainen mies, joka osti jouluaatokseen 5kpl makaroni pusseja sekä lihaliemi paketin. Maksoi pullokuitilla ja pikku hiluilla.
-Eikö tuolle miehelle olisi kuulunut ennemmin yksi lahjakortti, kuin sille varakkaalle naiselle 3korttia?
Todella törkeää!
http://yle.fi/uutiset/hyva_joulumieli_-kerayksesta_ennatyssumma_vahavaraisille/6428673
Mikä paikkakunta on kyseessä tuossa 3 lahjakortin tapauksessa?
Tämä ei saa toistua, selvitän asian.