Pikkupoikamme kysyi minulta että kuka se Jeesus oikein on, kun tarhassa oli puhuttu ja naapurin kakaratkin siitä puhuivat.
Sanoin että se on henkilö joka EHKÄ on ollut olemassa, ja että mitään varmaa todistetta ei asiasta ole. Raamattu nimisessä kirjassa siitä puhutaan ummet ja lammet, mutta ei se todista asiasta sen enempää kuin sarjakuvalehti Hämähäkkimiehestä jne. jne.
Lopulta sanoin että helpommalla pääset, kun et usko moisiin satuihin kuin vaan tiedostamalla että tarinoita riittää puoleen jos toiseenkin. ja lisäsin että uskonnoista ei ole kuin haittaa, ja että niitten varjolla on tapettu ihmisiä ja eläimiä.
No, poika otti opikseen, mutta pihalla muitten kersojen kanssa juteltuaan jne., tulee vanhemmat paasaamaan ovelleni, ja hyvä etteivät vihkivettä alkaneet viskomaan. Kuulemma ei tuollaisia saisi mennä lapselle puhumaan. Haloo? Eikö uskonnonvapaus koske myös sitä ettei usko mihinkään?
Ja mitä naapurit sitten kuvittelevat olevansa? Eivät tervehdi ja nyt lapset eivät saa leikkiä keskenään. Poika on hieman ihmeissään tilanteesta. No, sanoin että tuossa sen näkee mitä uskonto teettää, ja että onhan niitä kavereita muuallakin. Sanoin myös sen että niinkuin näet niin uskovaiset ovat hyvin ahdasmielisiä, ja että ne ovat aina tuputtamassa uskomuksiaan, eikä anna ihmisten olla.
Mitä hemmettiä se naapureille kuuluu?
3
236
Vastaukset 3
- Uskovainen...
Hassuja ovat naapurisi. Tietenkin sinulla on oikeus vanhempana opettaa lapsellesi omaa maailmankuvaasi, samoin kuin naapureilla omille lapsilleen omaansa. Toisaalta taas vanhemmilla on myös oikeus päättää kenen kanssa heidän lapsensa leikkivät. Mutta eivät kaikki uskovaiset tuolaisia ole. Älä yhden tapauksen perusteella kaikkia leimaa.
Jotkut ääriateistit haluaisivat kieltää vanhempia opettamasta uskontoa alle 18-vuotiaille (näin on sanonut esim. Tuomioja). Mutta en silti ajattele, että kaikki ateistit haluasivat huostaanottaa uskovien lapset, kuten Neuvostoliitossa tehtiin.
Typeriä ihmisiä on edustettuina kaikissa maailmankuvissa. Raamattu kyllä todistaa sen,täysin kuka Jeesus on ei olemikää sara kirja.
Uskon vapaus ei tuo pelastus kellekään se on epäjumalinen palveu papautta,joka vie ijankaikkiseen turmioon loppujen lopuksi.
Toisilla on vatsa heidän jumalansa,toisilla taas on mammona jumalanaan tätä on uksonnon vapaus.- Ihmisoikeuksia
Perustuslain mukaan maassamme on uskonnonvapaus, joten mm. naapureillenne ei kuulu teidän uskontoasianne eikä päinvastoin. Samoin uskonto kuuluu yksityisasioihin, joten siinä mielessä naapurinne toimi etiikan vastaisesti. Yksityisyydensuoja kuuluu kaikille.
Maassamme on menty liian pitkälle, kun luullaan, että valtion kirkot ovat ainoat kristinuskon uskonnot. On muitakin vaihtoehtoja protestoivan ev.lut. kirkon (protestanttinen kirkko) ja ateismin väliltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211502
- 50960
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r148780Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746- 70676
- 67626
- 53617
- 59596
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.123563Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e119535Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20510- 5488
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32488- 34487
- 55478
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118476- 49457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 4429
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.134420