(OULU) 31 prosenttia suomalaisista sietäisi saada turpaansa, ilmenee Suomen akatemian vasta valmistuneesta tutkimuksesta. Suurtutkimukseen osallistui lähes kymmenen tuhatta suomalaista miestä ja naista ympäri maata. Tutkimuksessa kartoitettiin muun muassa osallistujien keskimääräisiä mielipiteitä, tietoa ympäröivästä maailmasta ja käyttäytymistä sosiaalisissa tilanteissa.
Aketemiaprofessori Väinö Sisu johti tutkimusta jo sen käynnistyttyä vuonna 1999. Hänen mukaansa todellinen turpaansa sietävien määrä voi olla tästäkin suurempi.
“Kyllä tämä on hiukan varovaisesti tämä luku arvioitu. Siihen jää ulkopuolelle paljon sellaisia, jotka on siinä rajalla, että viittiikö niitä edes nykästä otsaan", kertoo Sisu. Hänen mukaansa lähes kaikki 31 prosenttia sietäisivät turpaansa saman tien, tai ainakin mahdollisimman pian.
USEITA SYITÄ
Yleisin syy, jonka vuoksi sietäisi saada turpaan oli tutkimuksen mukaan yksinkertainen tyhmyys. Yleensä mukana oli myös välinpitämättömyys ja ylimielisyys. Sisun mukaan tulos oli melko tavalla odotettu.
“Kyllä niin monia egoja ja polvia on tässä maassa, jotka kaipaisivat murskaamista, että ei yksi käsipari siihen riitä. Pitäisi toimeen ryhtyä, jos meinaa ehtiä jokaista edes hiukka napauttaa, puhumattakaan että sillai paukauttaisi kuonoon kuin ansaitsisivat,” totesi Sisu Lehden haastattelussa tavoitellen toimittajan kurkkua jäntevillä sormillaan.
Silkan tyhmyyden ja sen lieveilmiöiden ohella monet sietäisivät turpaansa muun muassa inttijuttujen kertomisen, hyvien biisien karaokessa huonosti laulamisen ja Solarfilms oy:n tuottamien elokuvien näkemisestä maksamisen vuoksi.
http://lehti.samizdat.info/index.php?p=395
Myös uutisvideo aiheen vierestä:
http://f0rked.com/flash.php?gaybar with blair and bush
Tutkimus: Joka kolmas sietäisi saada turpaansa
Andronikos
1
153
Vastaukset
- Allakka
Eli mätäkuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380