Heppu myy pari vuotta sitten katsastettua tarpeisiini sopivaa autoa muutamalla sadalla eurolla. Rasitteena siinä on kuitenkin " luovutuspyyntö". Mitä se oikein tarkoittaa? Omistajakin on aivan eri, (autoliike) kuin myyjä. Paperit kuulemma kyllä saa. Oisko varmempi olla ostamatta? Pitäskö tuollaista tyyppiä vetää turpaan?
LUOVUTUSPYYNTÖ
Nissan, tai ei
4323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ota yhteys rekisteriin merkittyyn omistajaan, hän selittää kuvion ja saako papereita.
Se on luovutusilmoitus. Vakuutus lankeaa väliomistajalle, siitä ei väliä. Vero taasen menee todennäköisesti joskus erääntyneeksi, jolloin auto on ajokiellossa. Todennäköisesti sinun pitää maksaa sitten vero, heppu ei sitä maksa.
omistaja on autoliike ja auto myyty osamaksulla, heppu jättänyt maksut rästiin ja ulosottomieheltä tullut luovutuspyyntö, ei kannata ostaa ainakaan siltä hepulta suoraan
Nettiauto ID 5242295