Onni syntyy joka päiväisistä....

sirkka4

Tänään olen suuresti onnellinen siintä että,lähdin ulos lenkille ja kiersin koko ison rannan ympäri,ja aurino paistoi aiva mahtavasti, jai mielen kirkkaaksi kaikesta ajatuksesta .
ihana sää ja pelkkä ulkoilma teki minut ONNELLISEKSI ja se että otin itseäni nikasta kiinni ja lähdin,vaikka ensin mietin jos vaika sitten huomenna vasta... ;)
Minut saa onnelliseksi aivan pienet arjen asiat. :)

3

265

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnea opiskeleva

      Voi miten kiva aloitus, kiitos tästä!

      Kuulostaa, että olet oivaltanut elämästä ja onnesta jotain tärkeää. Onni voi olla läsnä jokaisessa päivässä, vaikkei aina joka hetkessä olisikaan. Totta on, että ulkoilma virkistää mieltä, ehkä jopa tuulettaa ajatuksia ja siksi saa mielenkin tuntumaan kirkkaammalta :) Tätä täytyisi ehdottamasti kokeilla, vaan minkäs teet, kun niskaote kirpoaa jo ennen eteistä, ja huomaa valahtaneensa sohvalle, ja varmemmaksi vakuudeksi viltin alle lämpimään ;)

      Omat onnenlähteeni tällä hetkellä: hyvä terveys ja mahdollisuus harrastaa liikuntaa monipuolisesti (sisällä kylläkin, oma valinta), kiinnostus mielen hyvinvointia kohtaan, joten jaksan ihmetellä ja ottaa selvää, mistä se sellainen hyvä mieli muodostuu, on varaa hyvään ravintoon, josta saa myös niitä hyvän terveyden aineita.Orastava, no jos ei hengellisyys, niin henkisyys.Tätä en osaa enempää selittää, mutta se on jotain asteikolla "lohduttava".

      Tulevaisuudessa toivon, että nämä asiat rikastuttavat arkeani: hyvät vuorovaikutustaidot, tyyni mieli, jota ei ympärillä oleva hektisyys, vaatimukset ja ristiriitaisuus horjuta, ymmärrys ja hyväksyntä itseä ja muita kohtaan, hyväntahtoiset ihmiset, joita voi kutsua ystäviksi, mielekäs työ, joka tuo sopivasti haasteita ja onnistumisen tunteita sekä riittävän toimeentulon (tämä tarkoittaisi työpaikan vaihtoa...) Listaa voisi jatkaa vaikka kuinka.

      Joku näistä voi toteutua jo tämän vuoden aikana ;) Positiivinen mieli on kiva kanssakulkija, ja sitä koitan vaalia parhaani mukaan, sillä olen taipuvainen näkemään asiat negatiivisten lasien läpi.Silloin arjesta tulee raskaampi kuin on tarpeellista. Sillä mihin kiinnittää mielen huomion on oikeasti väliä.

      Onnen hetkiä ja aurinkoisia päiviä sinulle!

    • Onnellinen olo tulee niin pienestä.....
      Karisi silmistäin viimeisetkin unihiekat kun luin aloituksen kera vastauksen.....
      Hymyn saan kanssakulkijaltain kun hymyilen hänel`....
      Erään kerran asioidessani kaupassa: Mieheltä kassalla putosi pienoinen kiiltokuvaenkeli lattialle.....nostin sen, katsoin ja sanoin bello....mies hymyili ja sanoi että saan sen.
      Enkeli on yhä pöydälläni ja muistan sen isokokoisen miehen hymyineen.....

    • Onnelliseksi tunnen itseni kun herään aamulla ja olen terve....esim. liikuntakykyinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe