Onni syntyy joka päiväisistä....

sirkka4

Tänään olen suuresti onnellinen siintä että,lähdin ulos lenkille ja kiersin koko ison rannan ympäri,ja aurino paistoi aiva mahtavasti, jai mielen kirkkaaksi kaikesta ajatuksesta .
ihana sää ja pelkkä ulkoilma teki minut ONNELLISEKSI ja se että otin itseäni nikasta kiinni ja lähdin,vaikka ensin mietin jos vaika sitten huomenna vasta... ;)
Minut saa onnelliseksi aivan pienet arjen asiat. :)

3

266

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnea opiskeleva

      Voi miten kiva aloitus, kiitos tästä!

      Kuulostaa, että olet oivaltanut elämästä ja onnesta jotain tärkeää. Onni voi olla läsnä jokaisessa päivässä, vaikkei aina joka hetkessä olisikaan. Totta on, että ulkoilma virkistää mieltä, ehkä jopa tuulettaa ajatuksia ja siksi saa mielenkin tuntumaan kirkkaammalta :) Tätä täytyisi ehdottamasti kokeilla, vaan minkäs teet, kun niskaote kirpoaa jo ennen eteistä, ja huomaa valahtaneensa sohvalle, ja varmemmaksi vakuudeksi viltin alle lämpimään ;)

      Omat onnenlähteeni tällä hetkellä: hyvä terveys ja mahdollisuus harrastaa liikuntaa monipuolisesti (sisällä kylläkin, oma valinta), kiinnostus mielen hyvinvointia kohtaan, joten jaksan ihmetellä ja ottaa selvää, mistä se sellainen hyvä mieli muodostuu, on varaa hyvään ravintoon, josta saa myös niitä hyvän terveyden aineita.Orastava, no jos ei hengellisyys, niin henkisyys.Tätä en osaa enempää selittää, mutta se on jotain asteikolla "lohduttava".

      Tulevaisuudessa toivon, että nämä asiat rikastuttavat arkeani: hyvät vuorovaikutustaidot, tyyni mieli, jota ei ympärillä oleva hektisyys, vaatimukset ja ristiriitaisuus horjuta, ymmärrys ja hyväksyntä itseä ja muita kohtaan, hyväntahtoiset ihmiset, joita voi kutsua ystäviksi, mielekäs työ, joka tuo sopivasti haasteita ja onnistumisen tunteita sekä riittävän toimeentulon (tämä tarkoittaisi työpaikan vaihtoa...) Listaa voisi jatkaa vaikka kuinka.

      Joku näistä voi toteutua jo tämän vuoden aikana ;) Positiivinen mieli on kiva kanssakulkija, ja sitä koitan vaalia parhaani mukaan, sillä olen taipuvainen näkemään asiat negatiivisten lasien läpi.Silloin arjesta tulee raskaampi kuin on tarpeellista. Sillä mihin kiinnittää mielen huomion on oikeasti väliä.

      Onnen hetkiä ja aurinkoisia päiviä sinulle!

    • Onnellinen olo tulee niin pienestä.....
      Karisi silmistäin viimeisetkin unihiekat kun luin aloituksen kera vastauksen.....
      Hymyn saan kanssakulkijaltain kun hymyilen hänel`....
      Erään kerran asioidessani kaupassa: Mieheltä kassalla putosi pienoinen kiiltokuvaenkeli lattialle.....nostin sen, katsoin ja sanoin bello....mies hymyili ja sanoi että saan sen.
      Enkeli on yhä pöydälläni ja muistan sen isokokoisen miehen hymyineen.....

    • Onnelliseksi tunnen itseni kun herään aamulla ja olen terve....esim. liikuntakykyinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      66
      809
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      160
      808
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      23
      799
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      101
      767
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      728
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      660
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      602
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    10. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      36
      568
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      549
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      490
    13. 39
      475
    14. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      457
    15. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      455
    16. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      439
    17. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      433
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      428
    20. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      109
      426
    Aihe