LED valojen sinininen spektri aiheuttaa ihmisille päänsärkyä ja paniikkihäiriöitä koska sininen spektri adaptoi ihmisen silmän keinotekoisesti hämäränäköön.
Monet ovat alkaneet voimaan pahoin esim.liikehuoneistoissa käydessään joissa valaistus toteutettu kokonaan LED:llä,ihmiset haluavat nopeasti pois näist huoneistoista joissa on vain LED valoja.
Yövaloinakin LED:it aiheuttavat makuuhuoneissa levottomuutta nukkujissa.
http://www.mondoarc.com/technology/LED/1079132/led_flicker_safety_issues.html
Monet ovat alkaneet voimaan pahoin esim.liikehuoneistoissa käydessään joissa valaistus toteutettu kokonaan LED:llä,ihmiset haluavat nopeasti pois näist huoneistoista joissa on vain LED valoja.
Yövaloinakin LED:it aiheuttavat makuuhuoneissa levottomuutta nukkujissa.
http://www.mondoarc.com/technology/LED/1079132/led_flicker_safety_issues.html
Vastaukset 10
Vanhimmat
Päivänvalossa se sinisen valon osuus on vieläkin suurempi, tappaako se jo?
Eilen kävellessäni tuttuja reittejä täällä asuinalueellani totesin että ihmiset ovat asettaneet parvekkeelle aivan huikean ihastuttavia eri värisiä LED valo virityksiä, ja tälläiseen käyttötarkoitukseen LED valot ovat minusta juuri omiaan. Ja normaali siävalaistus on todellakin viisasta asettaa tavallisia hehkulamppuja käyttämällä, jotka tietenkin voidaan värillisen varjostimen kautta saada hehkumaan iloa tuovaa väriä myös sisätiloihin, kuten Raakkunalla on eteisessä puhdas täyteliäinen oranssi kangasvarjostin, ja olohuoneen kulmassa purppura violetti lasikupu. Ja monet ovat tietoisia että sininen värispektri valo on suotuisa luovuuden edistämiseksi. Joten värien vaikutusta on todella viisasta käyttää elinympäristössään hyväkseen.
kyllä ne ledit on haitallisia- ei kai niitä muuten olisi valmistettukaan.
Kaiken tarkoitushan on tuhota ihmiskuntaa, kun ne maailmanvalta-eliitit on satanisteja ja ihmiskunta on heille uhka.
Sähköverkkojen taajuus on asennettu kaikkialla ihmisille haitallinen, Rockefeller poisti lääketieteestä kaikki parantavat hoidot ja toi tilalle kalliin lääke-pillerikaupan, viíhdemusiikkiin on määrätty haitallinen taajuus, tv-kuvaruudun värähtelytaajuus on hypnotisoiva, propellitornivoimalat tuottaa ihmisille haitallista taajuutta, bensiiniin sekoitetaan haitallista lyijyä, jne...
En tiedä led-valoista, mutta nyt kun tuli puheeksi valon sävy, niin olen haivainnut, että viileän väriset loisteputket ottavat itselläni silmään kamalasti. Jos joutuisi olemaan niiden valaistavana joka päivä, niin en kyllä ihmettelisi, jos iskisi jotain ongelmaa.
entäs ne vihreiden tuomat energiansäästölamput jotka kätevästi on ONGELMAJÄTETTÄ...
ledeillä saa aivan hyvän valaistuksen, hinta vain on nykypäivänä vielä liian kallis. sen sijaan noita pienoisloisteputkia, joita energiansäästölampuiksikin kutsutaan, en valaistukseen kelpuuta. niiden värilämpötilat on perseestä, ne ei toimi kylmässä eikä lämpimässäkään luvattua käyttöikää. jo kuukauden jälkeen valotehosta huomattava osa on hävinnyt.
oikeita loisteputkivalaisimia käytän tällä hetkellä ja kylmissä tiloissa hehkulamppuja. pihalla taas ei ole hyötysuhteeltaan hintaan suhteutettuna parempaa kuin suurpainenatrium. olkoonkin että sen valo on oranssia.
entäs mitä on halogen?
Hehkulamput antavat palaessaan luonnolisen valospektrin jossa eri spektrit ovat kuin tasapainossa.LED:it taas toistavat tapauskohtaisesti harvoja valospektrejä ja sinisen spektri on niissä hallitsevin ja haitallinen ihmisen näköhermolle.
Entisten hehkulamppujen ja nykyisten yleisimpien pienoisloistelamppujen, loisteputkien, ym. ongelma on liian lämmin väri. Spektrin jakauma on vähän kuin ilta-auringossa, eli 2000-3000K. Semmoinen käy ehkä yövaloon niin se ei piristä.
Päivänvalossa jossa värit näkyvät, valo on puhtaan valkoista ja siinä on myös sinistä sävyä. Tällöin värilämpötila on n. 5500K.
http://www.adlux.fi/public/tyo/taysspektrivalostavoinauttia.html
http://www.adlux.fi/public/tyo/spektrivertailu09.html
Aloittaja, kun seuraavan kerran ostat led-lampun, niin katsoisitko siitä paketin kyljestä millainen värilämpötila sillä ledillä on. Jos ostat lampun jonka väriläm pötila on 4000 kelviniä, niin ostat todellakin sinertävän lampun. Mutta jos valitset lampun jonka kelvinlukema on 2700, niin ollaan jo lähellä normaalia hehkulamppua!