LED valot aiheuttaa päänsärkyä

LED valojen sinininen spektri aiheuttaa ihmisille päänsärkyä ja paniikkihäiriöitä koska sininen spektri adaptoi ihmisen silmän keinotekoisesti hämäränäköön.
Monet ovat alkaneet voimaan pahoin esim.liikehuoneistoissa käydessään joissa valaistus toteutettu kokonaan LED:llä,ihmiset haluavat nopeasti pois näist huoneistoista joissa on vain LED valoja.
Yövaloinakin LED:it aiheuttavat makuuhuoneissa levottomuutta nukkujissa.


http://www.mondoarc.com/technology/LED/1079132/led_flicker_safety_issues.html
102284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Päivänvalossa se sinisen valon osuus on vieläkin suurempi, tappaako se jo?

Äänestä
  • Eilen kävellessäni tuttuja reittejä täällä asuinalueellani totesin että ihmiset ovat asettaneet parvekkeelle aivan huikean ihastuttavia eri värisiä LED valo virityksiä, ja tälläiseen käyttötarkoitukseen LED valot ovat minusta juuri omiaan. Ja normaali siävalaistus on todellakin viisasta asettaa tavallisia hehkulamppuja käyttämällä, jotka tietenkin voidaan värillisen varjostimen kautta saada hehkumaan iloa tuovaa väriä myös sisätiloihin, kuten Raakkunalla on eteisessä puhdas täyteliäinen oranssi kangasvarjostin, ja olohuoneen kulmassa purppura violetti lasikupu. Ja monet ovat tietoisia että sininen värispektri valo on suotuisa luovuuden edistämiseksi. Joten värien vaikutusta on todella viisasta käyttää elinympäristössään hyväkseen.

    Äänestä

  • raakkuna1 kirjoitti:

    Eilen kävellessäni tuttuja reittejä täällä asuinalueellani totesin että ihmiset ovat asettaneet parvekkeelle aivan huikean ihastuttavia eri värisiä LED valo virityksiä, ja tälläiseen käyttötarkoitukseen LED valot ovat minusta juuri omiaan. Ja normaali siävalaistus on todellakin viisasta asettaa tavallisia hehkulamppuja käyttämällä, jotka tietenkin voidaan värillisen varjostimen kautta saada hehkumaan iloa tuovaa väriä myös sisätiloihin, kuten Raakkunalla on eteisessä puhdas täyteliäinen oranssi kangasvarjostin, ja olohuoneen kulmassa purppura violetti lasikupu. Ja monet ovat tietoisia että sininen värispektri valo on suotuisa luovuuden edistämiseksi. Joten värien vaikutusta on todella viisasta käyttää elinympäristössään hyväkseen.

    kyllä ne ledit on haitallisia- ei kai niitä muuten olisi valmistettukaan.

    Kaiken tarkoitushan on tuhota ihmiskuntaa, kun ne maailmanvalta-eliitit on satanisteja ja ihmiskunta on heille uhka.

    Sähköverkkojen taajuus on asennettu kaikkialla ihmisille haitallinen, Rockefeller poisti lääketieteestä kaikki parantavat hoidot ja toi tilalle kalliin lääke-pillerikaupan, viíhdemusiikkiin on määrätty haitallinen taajuus, tv-kuvaruudun värähtelytaajuus on hypnotisoiva, propellitornivoimalat tuottaa ihmisille haitallista taajuutta, bensiiniin sekoitetaan haitallista lyijyä, jne...

    Äänestä

En tiedä led-valoista, mutta nyt kun tuli puheeksi valon sävy, niin olen haivainnut, että viileän väriset loisteputket ottavat itselläni silmään kamalasti. Jos joutuisi olemaan niiden valaistavana joka päivä, niin en kyllä ihmettelisi, jos iskisi jotain ongelmaa.

Äänestä
  • entäs ne vihreiden tuomat energiansäästölamput jotka kätevästi on ONGELMAJÄTETTÄ...

    Äänestä

ledeillä saa aivan hyvän valaistuksen, hinta vain on nykypäivänä vielä liian kallis. sen sijaan noita pienoisloisteputkia, joita energiansäästölampuiksikin kutsutaan, en valaistukseen kelpuuta. niiden värilämpötilat on perseestä, ne ei toimi kylmässä eikä lämpimässäkään luvattua käyttöikää. jo kuukauden jälkeen valotehosta huomattava osa on hävinnyt.
oikeita loisteputkivalaisimia käytän tällä hetkellä ja kylmissä tiloissa hehkulamppuja. pihalla taas ei ole hyötysuhteeltaan hintaan suhteutettuna parempaa kuin suurpainenatrium. olkoonkin että sen valo on oranssia.

Äänestä
  • entäs mitä on halogen?

    Äänestä

Hehkulamput antavat palaessaan luonnolisen valospektrin jossa eri spektrit ovat kuin tasapainossa.LED:it taas toistavat tapauskohtaisesti harvoja valospektrejä ja sinisen spektri on niissä hallitsevin ja haitallinen ihmisen näköhermolle.

Äänestä

Aloittaja, kun seuraavan kerran ostat led-lampun, niin katsoisitko siitä paketin kyljestä millainen värilämpötila sillä ledillä on. Jos ostat lampun jonka väriläm pötila on 4000 kelviniä, niin ostat todellakin sinertävän lampun. Mutta jos valitset lampun jonka kelvinlukema on 2700, niin ollaan jo lähellä normaalia hehkulamppua!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hehkulamppu 60W kirjoitti:

LED valojen sinininen spektri aiheuttaa ihmisille päänsärkyä ja paniikkihäiriöitä koska sininen spektri adaptoi ihmisen silmän keinotekoisesti hämäränäköön.
Monet ovat alkaneet voimaan pahoin esim.liikehuoneistoissa käydessään joissa valaistus toteutettu kokonaan LED:llä,ihmiset haluavat nopeasti pois näist huoneistoista joissa on vain LED valoja.
Yövaloinakin LED:it aiheuttavat makuuhuoneissa levottomuutta nukkujissa.


http://www.mondoarc.com/technology/LED/1079132/led_flicker_safety_issues.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu