Alussa Jumala antoi ihmiselle kaikki siementä tekevät puut ja kasvit ravinnoksi. Myös kaikille eläimille ja kaikille siivekkäille hän antoi kaikkinaiset ruohot ravinnoksi. Eli silloin ei kukaan tehnyt pahaa kenellekään, eivät edes eläimet syöneet toisiaan, vaan ne olivat kaikki kasvissyöjiä. Tämä tulee ilmi jo raamatun alkulehdillä, sen ensimmäisissä luvussa. Ja Jumala sanoi, katso minä annan teille kaikkinaiset siementä tekevät ruohot, joita kasvaa kaikkialla maan päällä, ja kaikki puut, joissa on siementä tekevä hedelmä, olkoon ne teille ravinnoksi. Ja kaikille metsäeläimille ja kaikille taivaan linnuille ja kaikille, jotka maassa matelevat ja joissa on elävä henki, minä annan kaikkinaiset vihreät ruohot ravinnoksi, ja tapahtui niin. Ja Jumala katsoi kaikkea, mitä hän tehnyt oli, ja katso, se oli sangen hyvää. Ja tuli ehtoo, ja tuli aamu, kuudes päivä.
Tässä on suoraan sanottu, että kaikille eläimillekin oli annettu vain ruohot ja kasvit ravinnoksi. Ihminen joka ei oli Pyhän Hengen voitelussa, ei tätä näe. vaikka se siinä suoraan lukee. Olen nimittäin kuullut arvostelua, että kuinka leijona voi olla kasvinsyöjä. Meidän ei tule ajatella lihallisesti, vaan luottaa siihen mitä raamattu sanoo.
Tämä tulee ilmi myös Jesaja 11:6-10. Silloin susi asuu karitsan kanssa, ja pantteri makaa vohlan vieressä; vasikka ja nuori leijona ja syöttöhärkä ovat yhdessä, ja pieni poikanen niitä paimentaa, ja jalopeura syö rehua kuin raavas. Imeväinen leikittelee kyykäärmeen kololla, ja vieroitettu kurottaa kätensä myrkkyliskon luolaan. Ei missään minun pyhällä vuorellani tehdä pahaa eikä vahinkoa, sillä maa on täynnä Herran tuntemusta, niin kuin meret peittävät meret. Sinä päivänä pakanat etsivät Iisain juurta, joka on kansojen lippuna, ja hänen asumuksensa on oleva kunniata täynnä.
Tämä tila tulee kerran vielä olemaan tälläinen maan päällä, kun tulee se tuhatvuotinen aikakausi tänne maan päälle. Silloin on saatana sidottu ja kaikki pahuus on pois ja vain vanhurskaus vallitsee.
Tämäkin tila sitten loppuu, kun saatana kauden lopulla päästetään irti vielä vähäksi aikaa ja se saa ihmiset taas lankeamaa ja täyttämään väkivallalla maan. Se loppuu kuitenkin lopullisesti, kun Jumalan tuomiot tulevat ja alkaa iankaikkisuus. Kun ihminen lankesi, tuli hänestä liha ja hän alkoi myös syömään lihaa. Ihminen söi hyvän ja pahan tiedon puusta. Hän ei pystynyt pahaa vastustamaan ja hänestä tuli pahuuden orja. Vasta sitten kun Pyhä Henki tulee ihmiseen ja hän uudestisyntyy hän kykenee vastustamaan pahaa.
Elämän puu oli Jeesus, sillä vertaahan hän itseään puuhun, kun häntä ollaan ristiinnaulitsemassa, niin hän sanoo että jos tämä tehdään tuoreelle puulle, niin mitä kuivalle tapahtuu. Toisessa raamatunkohtaa hän vertaa itseään viinipuuhun ja uskovia oksiin, jotka on kutsuttu kantamaan puun hedelmää, ei tuottamaan sitä. Oksat voivat tuottaa hedelmää ainoastaan imemällä puusta ravintoa, samoin uskovat eivät voi tuottaa oikeaa hedelmää, muutoin kuin Pyhän Hengen voimassa ja hänen vaikutuksestaan.
Asetti välkkyvän miekan vartioitsemaan elämän tietä, tämä on Jumalan sana, joka on kaksiteräinen miekka ja se eroittaa luut ja ytimet. Se eroittaa tänäkin päivänä ketkä pääsevät taivaaseen ja elävät iankaikkisesti Jumalan luona. Mutta ne jotka ei taivu hänen sanansa mukaisesti eivät sinne pääse. Elämän puusta syövä eläisi ikuisesti, nyt se on mahdollista Jeesuksen veren kautta.
Jeesus kuoli myös vanhantestamentin ajan ihmisten syntien puolesta ja myös tulevien sukupolvien syntien, aina siihen asti kun armo loppuu ja tulee tuomiot. Eli koko ihmissuvun syntien puolesta, alkaen Aadamista ja aina viimeiseen ihmiseen täällä maan päällä. Sanoohan raamattu että vanhantestamentin uhrilaitos ei pystynyt sovittamaan syntejä, vaan ainoastaan lihan puhtauteen, sillä mahdotonta on vasikkain veren sovittaa syntejä. Se oli esikuva tulevasta Jeesuksen uhrikuolemasta.
Tämä tulee ilmi Heb.9:12-15. Jeesus meni, ei kauristen ja vasikkain veren kautta, vaan oman verensä kautta kerta kaikkiaan kaikkeinpyhimpään ja sai aikaan iankaikkisen lunastuksen. Sillä jos kauristen ja härkäin veri ja hiehon tuhka, saastaisten päälle vihmottuina, pyhittää lihanpuhtauteen. Kuinka paljon enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen hengen kautta uhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa. Ja sentähden hän on uuden liiton välimies, että, koska hänen kuolemansa on tapahtunut lunastukseksi ensimmäisen liiton aikuisista rikkomuksista, ne, jotka ovat kutsutut, saisivat luvatun iankaikkisen perinnön. Tässä lukee suoraan että Jeesus on uuden liiton välimies ja hänen kuolemansa tapahtui lunastukseksi, myös ensimmäisen liiton aikuisista rikkomuksista.
Jumala pani vainon saatanan ja Jeesuksen välille, kun kirosi ihmisen tähden maan ja langetti tuomionsa, myös ihmisen osaksi. Nainen sai kivuliaat synnytysruskat ja mies oli häntä vallitseva. Miehelle tuli maa tylyksi ja otsa hiessä hän oli siitä leipänsä tienaava.. Raamattu sanoo että Jumala oli paneva vainon saatanan ja vaimon ja heidän siemenensä välille,
Vaimo on polkeva rikki hänen päänsä ja että se on pistävä tätä kantapäähän. Tämä kuvaa Jeesuksen kärsimystä kun hänet ristiinnaulittiin ja tämä käärmeen pään murskaaminen tapahtui myös siinä. sillä raamatussa saatanaa kuvataan käärmeenä. ja Jeesus voitti ihmiskunnan takaisin Jumalalle, mutta hän ei tee sitä väkisin vaan tarjoaa sitä lahjana ja joka sen ottaa vastaan pääsee pahan otteesta Jeesuksen veren tähden.
Vaimo on Kristuksen morsian, joka on hänen ruuminsa, jossa jokainen uskova on jäsenenä Pyhästä Hengestä, toiset suuna ja toiset korvana ja niin edelleen, sen mukaan mitä armolahjoja he ovat saaneet. Siihen eivät kuulu hengellisesti kuolleet. Syntien anteeksiantamista ei ole ilman sovittavaa verta, siksi vanhassa testamentissa Jumala oli järjestänyt uhrijärjestelmän, joka oli kuitenkin vain esikuva Jeesuksessa tulevasta sovituksesta.
Ajatuksia uskosta
Vaeltaja
0
69
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399140Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737873Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605547William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542334Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62079Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821729Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191664Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921413Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381348Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt61206