Natsiprofessori saamassa pian ansionsa mukaan!

Suvaitsevainen

Tämä on myös varoitus teille muille, jotka suunnittellette lausuvanne ääneen suvaitsemattomia ajatuksianne. Suvaitsemattomuus on näet asia, mitä ei 2000-luvun Suvaitsevaisessa Suomessa tulla enää suvaitsemaan!



____________________________________
Vähemmistövaltuutettu puuttu Tatu Vanhasen ajatuksiin



Vähemmistövaltuutettu Mikko Puumalaisen mielestä emeritusprofessori Tatu Vanhasen julkisuudessa esittämät väitteet mustaihoisten alhaisesta älykkyydestä täyttävät kansanryhmää vastaan kiihottamisen tunnusmerkit.

-Jos sanotaan ihan selvästi, että tiettyyn etniseen alkuperään kuuluvat ihmiset ovat tyhmempiä kuin toiset etnisen alkuperänsä vuoksi, niin kyllä se minun mielestäni on panettelua. Vanhasen puheet ylittävät mielestäni rikostutkintakynnyksen, Puumalainen sanoo keskiviikon Ilta-Sanomissa.

Professori Tatu Vanhanen on pääministeri Matti Vanhasen (kesk.) isä. Professori sanoi Helsingin Sanomien viime viikonlopun Kuukausiliitteessä, että "ei afrikkalaisten huono-osaisuus ole meidän valkoihoisten syytä. Kun suomalaisten keskimääräinen älykkyysosamäärä on 97, Afrikassa se on 60-70. Erot älykkyydessä on merkittävin huono-osaisuutta selittävä ilmiö."

Puumalaisen mukaan lausuman tekee erityisen vakavaksi se, että se esitettiin laajalevikkisessä tiedotusvälineessä. Tällöin näkemyksellä voi hänen mukaansa olla tavallista enemmän kantavuutta.

Puumalainen sanoo, että kiihottaminen kansanryhmää vastaan on virallisen syytteen alainen rikos, jolloin viranomaiset voivat tutkia sitä omasta aloitteestaan. Hänestä on kuitenkin vaikea sanoa, saisiko professori Vanhanen tuomiota.

Vanhanen työskenteli ennen eläkkeelle jäämistään Tampereen yliopistossa. STT

3

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Masa

      Halosen Suomessa tiede alistetaan politiikalle kuten DDR:ssä ja muissa Halosen ihannevaltioissa. Tieteellisen totuuden paljastaminen ei ole sallittua.

      • Tutkain

        Poliisi joutuu tukimaan mahdollisen rikoksen, jos se saa sen tietoonsa. Hesarin sunnuntailiitteessä julkaistu artikkeli ei varmaankaan jää poliisilta huomaamatta? Jätä siis politiikka pois tästä jutusta.


      • juttu
        Tutkain kirjoitti:

        Poliisi joutuu tukimaan mahdollisen rikoksen, jos se saa sen tietoonsa. Hesarin sunnuntailiitteessä julkaistu artikkeli ei varmaankaan jää poliisilta huomaamatta? Jätä siis politiikka pois tästä jutusta.

        Rasistisia mielipiteitä löytää ken niitä etsii. Mikä mahtaa olla Tatu Vanhasen mielipiteitä julkaisseen lehden vastuu. Eikö laki sano juuri rasististen väitteiden LEVITTÄMISEN olevan rikos?

        Tatu Vanhanen saa niitä itsekseen jupista, mutta jos lehti niitä julkaisee, se syyllistyy rasistisen materiaalin levittämiseen. Entäs T. Vanhasen samat väitteet sisältäneen kirjan julkaissut kustantaja? Entä kirjastot, jotka pitävät kirjaa hyllyssään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe