Turku on naurettava pikkukaupunki

ja Suomen persheenreikä
15204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

ainakin henkirikoksissa.

Äänestä
  • kakkonen on ykkönen

    Äänestä

Perkele, mun mettäni ja peltoni ei liittyny mihinkään Ouluun, joten kepupulivarit saa laskia ne pois oulun tillaavuesta. Kyllä jämpti on näin. Menkää vaan mahollisimman syvälle siihe monttuunne, ettettte ylös pääse. Voin tulla sitte täyttään sitä monttua.

Äänestä

Kyllä ylivoimainen perseenreikä on Helsinki, eniten "älyvapaata" porukkaa, poliitikoista lähtien. Suuressa porukassa tyhmyys tiivistyy.

Äänestä

maksamaan valtiolle enemmän ja saa takaisin valtiolta vähemmän koska on suurempi kuin ennen. Onnittelut vaan kaikille sinne Ouluun.

Äänestä

Suur-Turku on tulollaan:

Turku 180 000
Raisio 24 600
Kaarina 30 000
Naantali 18 800
Rusko 5 800
Vahto 1 900
Lieto 17 000

278 000 asukasta

5-6 muuta pientä ympäristökuntaa = Suomen toiseksi suurin kaupunki


,,,,,,,,,,

Äänestä
  • Juu on niitä ympäristökuntia muillakin. Todellinen laskutapa

    ......
    .......
    ,,,,,,,
    5. Oulu 190 000
    6. Turku 180 000

    Äänestä

  • ei auta ininä kirjoitti:

    Juu on niitä ympäristökuntia muillakin. Todellinen laskutapa

    ......
    .......
    ,,,,,,,
    5. Oulu 190 000
    6. Turku 180 000

    Oululaisten tyhmyys pelkkää juttua vaan ihan totta. Oulun veronmaksajat joutuvat jatkossa maksamaan enemmän veroja ja jotkut tollot juhlivat sitä.

    Äänestä

  • Se ei taida olla kirjoitti:

    Oululaisten tyhmyys pelkkää juttua vaan ihan totta. Oulun veronmaksajat joutuvat jatkossa maksamaan enemmän veroja ja jotkut tollot juhlivat sitä.

    Säälittävällä turkulaisella kateudella ei ole mitään rajaa

    Äänestä

  • persheenreik kirjoitti:

    Säälittävällä turkulaisella kateudella ei ole mitään rajaa

    kateellinen? En ole turust enkä asu edes valtakunnassa.

    Äänestä

  • Mistä mä muka olisin kirjoitti:

    kateellinen? En ole turust enkä asu edes valtakunnassa.

    Ai Turust? Kui helvata?

    Äänestä

  • Kempele 20 000 tuossa vieressä jäi Oulusta ulkopuolelle mm:ssa.

    Ei se mitään, ei muuta kuin panohommiin ja perheenlisäyksiä vaan kaikille tervepäisille suomalaispariskunnille, joilla vielä ikä ei ole esteenä ja töitäkin riittää.

    Äänestä

  • Missäs tämmönen Vaahto on?

    Äänestä

Kyllä Lieto on menneen talven lumia itsenäisenä kuntana. Tämä hallitus tai sen seuraaja, jos on vähänkään samaa maata, ajaa vahvalla kädellä Turun metropolialueen muodostamista. Kun tämä on Turun tahto ja hallituksen tahto, asia etenee. Hallituksella on taloudelliset välineet kepittää kunnat tähän kimppaan. Millään kuntien selviämisellä ei ole merkitystä tässä prosessissa.

Tätä eivät lietolaiset poliitikot tahdo nähdä. Liedon kokoomusta edustava kansanedustaja puhuu kotikulmillaan itsenäisen kunnan puolesta, mutta eduskunnassa samainen edustaja tukee Virkkusen politiikkaa täysin siemauksin. Vai onko joku nähnyt edustajan tekevän jotakin muuta?

Muuten, kun Lieto liitetään Turkuun, tulee Liedon nykyisestä alueesta kaksikielinen kielilain perusteella. Eräässä liitoskunnassa näin tiekyltin, jossa luki toisena nimenä Porkonjärvivägen. Liedossa voisi sitten olla pääkatuna Hyvättylävägen. Osa nimistä tietenkin käännettäisi, osa taas jäisi sekakieliseen asuun. Mutta näin sitten joskus myöhemmin. Kylttien maalaaminen on vielä halpaa hommaa, mutta kun palveluita on järjestettävä tarvittaessa kahdella kielellä, se maksaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


terveiset Oulusta kirjoitti:

ja Suomen persheenreikä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu