on elinehtomme, ja täkeimpiä asioita. Tätä asennetta ja tapaa rakentaa yhteiskuntia tarvitsisi kehitysmaat, ja muut sellaiset kehityksestä jäljessä olevat maat
Kaikesta tästä tulee isoja ympäristöongelmia, jotka tuhoaa luontoamme. Jos eläisimme ns.vanhalla tyylillä ja perinteillä niin luontomme saastuttaminen olisi paljon vähäisempää.
Tässä on hyvyiä ja huonoja puolia. Kumpaa kannattaa, on vaikea sanoa. Mutta hyvinvoiva yhteiskuntakin voi elää vähemmällä kuluttamisella, ja markkinoilla
Nykyaika. Kehitys, ja siinä mukana pysyminen
1
130
Vastaukset
- Yryurtu
Albert Kahn oivalsi että ainoa asia joka on pysyvää on muutos. Toiset ihmiset haluavat rakentaa taloja, jotka kestävät tai kestäisivät isältä pojalle ja yhä pidemmälle. Toiset rakentavat imperiumeja, joiden haluavat kestävän satoja ellei jopa tuhansia vuosia. Historia kuitenkin kertoo, että kuninkaatkin kuolevat. Todellisuudessa kuolleella kuninkaalla ei ole valtaa.
Kehitys ja siinä mukana pysyminen - idean voi ymmärtää esim. rakentamalla EU:ta, ympäristöteknologiaa, vessoja ja viemäreitä, koulutusjärjestelmää, yhteistä uskontoa, puoluetta, identiteettiä ja kulttuurin piirteitä jne. eli olemalla mukana rakentamassa jonkun toisen tai toisten ideaa kehityksestä, tulevaisuudesta tai tarvittavasta muutoksesta, joka on kirjattu suunnitelmiin, perustuskirjoihin tai poliittisiin ohjelmiin.
Omaa henkistä panosta ei tarvitse sijoittaa toisen idean rakentamiseen vaikka saisi palkkaa tai asiakkaita toisen idean fyysisestä rakentamisesta. Tavoitteiden eroavaisuuksien miettiminen saa aikaan stressiä ja hankaloittaa oman päämäärän saavuttamista. Eikös? Myös toisen itse vääräksi kokemansa idean sisäistäminen saa aikaan stressiä. Eikös? Parempi tehdä vain se minkä pystyy ja nukkua yönsä rauhassa, ja pitää oma yksityiselämä irrallaan toisten ideoista. Pitää yrittää osata erottaa oma henkinen potentiaali toisten visioista.
Kehityksen ja siinä mukana pysymisen voi ymmärtää siis myös henkilökohtaisella tasolla. Aloillaan oleminen on käytännössä opetettavien kaavojen oppimista, niissä paikallaan pysymistä, ja niiden opittujen kaavojen pohjalta jonkin uuden asian rakentamista. Todellinen muutos on ehkä enemmän ympäröivään maailmankaikkeuteen tutustumista, sen käyttämistä oman henkisen ja fyysisen potentiaalin rakentamiseen, ja oman ponnistuksen käyttämistä maailmankaikkeuden rakennusaineena ilman opittujen kaavojen tukea.
Siis maailmanmatkaaja voi kiertää kaukaisia maita ja oppia eri kulttuureista ja eri ihmisiltä tai eläinten käyttäytymisestä uusia asioita ilman että on opiskellut ensin maailmanmatkaajaksi. Maailmanmatkaajaksi tullaan vain matkaamalla maailmalla.
Näitä uusia asioita ei kuitenkaan pidä sisäistää omaksi käytökseksi vaan tulee erottaa opittu tapa ja tavan käyttö rakennusaineena toisistaan siten että se sopii muutoksen ja oman ponnistuksen välineeksi. Nimittäin, kun EU:ta rakennetaan ja kehitetään, tai yrityksen rakentavat omaa imperiumiaan, heille oikeushenkilöinä niin tietokoneet kuin ihmisetkin ovat vain välineitä. Kuitenkin jokainen meistä on oikeushenkilö, ja voi pitää itsellään sen vallan ja henkisen kapasiteetin, jonka on saanut maailman perustamisesta lähtien. Älkäämme siis olko enää orjia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1845055- 141701
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621605Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1261490Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91393Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491100Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961074Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249299957- 191926
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7770