Mustikkavuoreen jonkInlainen laskettelumäki ja hissi-------venäläiset lomailijat toivoivat.
Kuka nukkuu.
Kuka nukkuu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 98
Vanhimmat
Ajatus hyvä. Mustikkavuori on pikkuusen liian pieni nyppylä siihen tarkootukseen. Soveltuu pulkkamäeksi.
Aloitappa sinä itse yrittäjäksi siihen. Rakennat hissit ja kunnostat mäen voisit saada edullisesti vuokrattua mäenpohjan. Muista rakentaa huoltorakennukset ravintolat ylös ja alas. Alappa suunnitella ja kerää ympärillesi sijoittajia sekä yhteistyökumppaneita. Siinä tuottava bisnes. Älä kuitenkaan kaupunkia vaadi mukaan silloin homma ei toimi. Aivan yksityiseltä pohjalta.
Riittäisikö aluksi yksi ravintola alas, joka ei olisi aina auki ?
Eikös siellä alhaalla ole jo ravintola, ja tanssipaikkakin!
Mustikkavuori.
Avajaiset keskiviikkona 29.6.22 klo 19- 24
Mustikkavuori sijaitsee Ähtärissä, kauniilla paikalla järven rannalla.
https://youtu.be/leRbVKXMfvw
Vuosikymmenten aikana Mustikkavuoren tanssilavalla on käynyt lukuisia orkestereita ja artisteja.
Käy Viihtymään lavaisännän Kari & Onnentähti
seuraan 🌞
Sinullekko he toiveensa ihan itse esitti.
Onhan se ryhmä joka karsii uudet ideat ja yritykset.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288533905454.html
Eiköhän se tervaporukka le kaiken oman etunsa varmistanut , ei siihen kuulu kansan huvit..
Haluavat lasketella.
Minne joutomaa ajetaan ?
Aikanaan eläinpuisto ja Mini-Suomi olivat rohkeita ja hyvä ratkaisuja.
Ähtäri sai matkailumaineensa.
Mitkä ovat tämän päivän visiot ? Onko niitä ?
Jos haluaa saada, pitää myös antaa.
Jee...tulee laskettelumäki venälaisille, tulee kauppakeskus venälaisille, tulee liikuntahalli, jota venälaisetkin saavat käyttää, tulee uusi Ähtäri-halli, joka tyydyttää myös venälaisten tarpeet, tulee keilahalli venälaisillä opasteilla, uimahalli remontoidaan venälaiseen makuun, tulee rautatiekahvilapysäkki, josta saa venälaisiä herkkuja, tulee rantabulevardi venälaisille jne. jne.
Kysymys: Mitä tulee veronmaksajille, eli ähtäriläisille?
Voisiko vaikka ajattaa 6 metriä korkeat koiranpaskakasoja täynnä olevat lumipenkat pois ostolantien varrelta?
HAA HAA...Joo ei Ähtäriläisille mitään...Nehän muutaa pois palvelujen perässä tai ainakin rahoittaa valtion osuuksilla muita kuntia. Joka on seurausta päättännästä jossa kuntalainen unohtuu..
Väinö Jaakolalla oli mahtavia ideoita, jotka myös toteutettiin.
Mini-Suomi mahtava idea, no ei ollut!
Oikeasti hän oli aluksi eläinpuistoa vastaan.
Väinö hirvi ja eläinpuisto. Se oli siinä
Nyt raha on halpaa, kannattaa investoida---rakentaa---estää toivottomuus.
Höpön höpön investoinnit ovat se huonon päätänän tulos.
Palvelujakaan ei NE halua pitää.
Lomapaikana ihan Ähtäri on kiva, mutta asuinkuntana huono.
Verot muualle ja palvelut laadullisesti muualta kuin mökkikunnasta.
KELAN PISTEKIN ON KAIKILLE AVOIN JA KESKUKSEEN VASTAILLAAN VÄLILLÄ.
Siinä jo Ähtäriläiset muuttakaa kirjanne muualle saatte ees sairastaa saassa, tai odottaa vauvaa salassa edes 6 kk...
Hölmöä hommaa...
Temppumäki olisi kiva.
Minne irtomaa ajetaan ?
Ilves on nähty.
Mitä tehtäis lasten kanssa seuraavaksi ?
näin myös harakan.
Näin muurahaisen miten lasten käy :O
Ähtärisä ei todellakaan ole mitään, mitä voisi lasten kanssa tehdä kodin ulkopuolella.
Mustikkavuori ei sovellu edes pulkkamäeksi nykyisessä kunnossa! kannatan kuitenkin rinteen kuunostusta laskettelukäyttöön!
Tarkoitit varmaan kunnostusta. Totuushan on tämä että kustannukset kunnostamiseen nousevat niin korkeiksi ettei siitä saa tuottavaa yhtälöä millään. Paikkakunnalla laskettelua harrastavien määrä on pieni, Suomalaiset turistit menevät suurempiin keskuksiin, Venäläisten määrät ovat liian pienet joten tälläisen laskettelurinne ajatuksen voi unohtaa tai jos yksityinen taho alkaa rakentaa ilman kaupungin mukana oloa rahallisesti.
Tarkoititko suomalaiset turistit ? Tarkoitiko venäläiset ? Molemmat kirjoitetaan pienellä kirjaimella pilkun jälkeen :)
Eikä kysymysmerkkiä ennen tule välilyöntiä :)
Saisiko kaupungilta lainaksi edes täkymetriä ?
Saisiko kaupungilta lunta lainaksi ?
Ei kaupunki lainaa lunta, se haluaa pitää sen Ostolantien näkösuojana virastokopeille.
Stadilaiset lapsiperheet tulevat luontoon.
keskiselle, ja omaisiaan tapaamaan ovatko viellä elossa.
Sappiolle vois tehdä temppumäen, jos se Mustikkavuorelle on liian vaikeaa.
Valtuutettu Paukkunen ehdottaa Tuuriin pujottelumäkeä.
Olen minäkin sitä isoa kalloita katsellut valtatien takana.
Voisiko sinne ajaa ylijäämämaita ?
Laskettelurinne Tuuriin
27.02.2013 15:06
Tuurin talvimatkailuun toisi hienon lisän laskettelurinne oheispalveluineen. Tässä kohtaa moni kysyy, että mihin täällä aakeella laakeella voisi rinteen tehdä.
Olen omien lasteni kanssa lasketellut aikanaan Tuurin Palokalliolla. En tiedä, onko se sen oikea nimi, mutta huikean hieno mäki se kuitenkin oli ja on edelleenkin, sekä riittävän iso.
Ei sinne mitään keskieurooppalaista alppirinnettä saa, mutta näissä olosuhteissa aivan riittävän oivallisen skeittailu- ja laskettelurinteen, jossa ainakin lapset saisivat nauttia ja opetella laskettelun taitoja laudoillaan ja suksillaan.
Ja kun sinne kallion päälle rakennettaisiin riittävät oheistilat rinneravintoloineen, olisi sieltä hienot näköalat koko kauppakeskuksen alueelle, pidemmällekin.
En tiedä, kuka kyseisen maa-alueen omistaa, mutta jos ei maa-alueen omistaja innostu ideasta, niin kaupunki ja tai jotkut yrittäjät voisivat saada tästä hienon talvimatkailukeskuksen.
Ja mikä parasta, ei tarvitse ihmetellä, millä saisi ihmiset liikkeelle, kun kauppakeskus on sen asian jo valmiiksi hoitanut.
Yrjö Paukkunen
hoh-hoijaa..
UIMAHALLI KUNTOON.
Ähtärissä lienee viimme lukuvuoden uintivuorotkin säästetty, että pääsee katsomaan kansanedustajaa Helsinkiin vai mistä se johtuu ettei uimavuoroja ollut liikuntaa on muutenkin kouluissa todella vähän. Jos viellä kultuuri ei siivoa jälkiään supistuu liikunta soffalla istumiseen.
Yrjö hei!
Jospa keskittyisit vain sen "lakiasiaintoimiston" pyörittämiseen. Jokseenkin mielenkiintoista on, että "lakiasaintoimistoa" pyörittää mies, joka ei ole lakimies. Lienee lain mukaan toki mahdollista. No se siitä.
Mutta siihen mutkamäkeen: vaikka teillä siellä lakeuksilla on kovasti uhoa, niin maantieteelle ette mahda mitään. Ei siellä kertakaikkiaan ole tarpeeksi korkeuseroja mutkamäkikeksuksen perustamiselle. No perusteluja toki on, jos vaikka löytyisi joku hölmö rahoittaja.
Unohtakaa asia. Perustakaa vaikka Suomen Uhoomiskeskus. Siinä taatusti pärjäisitte
MUSTIKKAVUORI idea
mummit vaa polkemaa ylämäkee puuportaita
hyppyriä kohti
sitt´ kutuvettä ojasta päälle
Koko mustikkavuorihan oli aikoinaan hannu Marttalan ideeaa tehdä tanssilavaa vettenpäälle.
Kuten Heikillä se hiihtoputki kunnantuvan sisään...hhee hee
Ei tullut tanssilavaa saatikka kehitystä, muut putket ovat tässä meikäläiselläkin päällä.
Juu, jos Ähtärin kaupunki jaksaisi edes raivata mustikkavuoren niistä risuista niin olisihan se jo mäki ihan eri meiningillä. Sitten ajaisivat vaikka kerran pari viikossa, kun noita latuja tekevät niin samalla sillä tamppauskoneella rinteen laidasta laitaan jotta pysyisi kunnossakin. Tietty jos kaupungin saisi aivan liekkeihin, olisihan sinne mahtava saada lumilautailun tai suksittelijoiden käyttöön temppu paikkoja, esim reilejä, pressejä, boxit päivitettäisiin nykyajalle..
Mutta..
Niinkun joku jo mainitsi ei tämä paska kaupunki saa aikaiseksi edes tuota raivausta. Ilmeisesti liian kova homma työntekijöille tuommonen kahdenpäivän raivausduuni.. Mutta tämänhän kaikki jo tiesivätkin. Hommathan joutuu hoitamaan itse jos täällä jotain haluaa saada aikaiseksi, se on huomattu.
Lupailihan tämä kaupunki skeittiramppejakin korjata (mitä oli hajoitettu), mutta mitään ei ole ilmestynyt. Ainoastaan kapunki on vaihtanut pääly vanereja ja koko juttu on tyritty niiden väärin asentamisella ja Itse vanerilla joka on jo yhden kesänaikaan hajonnut täysin.
Ähtärin kapunki.. Mikäs tämä nuorisopuolen tjn nuorisolautakunnan tyyppi.. Hmm niin O. Siveen, taitaapi olla aikamoinen kusipää lupailija.. Ainiin, senkin kaikki jo tietävät.
Ei mul muuta.
Nimenomaan! Jos kerta kaupungilla on varaa pitää kaupungintalon pihaa lämmietttynä talvella niin luulis että se mustikkavuoren risukko saatais raivattua pois sieltä.
Pöyhösenlampi myös kuntoon!. V. 2004 siellä tehtiin ruoppausta mutta sitten jätettiin kesken ja samalla vois sitä pöyhösenlammen ja ouluveden välistä kanavaa ruopata myös ettei nyt ihan umpeen kasva.
Myöskin sen lintutornin leirinuotiopaikan vois laittaa kuntoon ei siellä ole kuin "betonirengas" nuotiota varten ja lahoavat penkit.
Vihreet arvot eivät kuuluu Ahteriin...
Venäläiset haluavat tulla mutkamäkeen.
Pitääkö Keskisen senkin tehdä.
Höpö höpö.
Tuo taas on niitä.....не говорить о своих убеждениях. но ли разум водки
Mutkamäki on innfinn.
Siitä rikkaat venälääset tykkää.
Myöskin 3G tietoliikenne yhteydet kuntoon, menee tosiian niin hermot ku Ähtärin reissulle otat kannettavan ja nettitikun mukaan nii internet toimii älyttömän huonosti etenkin keskusta-alueella.
Onkos Keskustassa joskus jokin toiminut?
Vanhanen, Kaikkonen,Nuorisosäätiö, lautakasa,taulukaupat jne.
Ähtäri on tietysti KEPUlandiana oma lukunsa.
Ei täällä sellasia yhteyksiä tarvita.
Mutkamäki kuntoon. Turismi vaatii.
Koko Väätäiskylän tie on yhtä mutkamäkeä.
MÄET VÄÄRISSÄ PAIKOISSA.
Ei Soinin Vuorenmaahankaan pääse Venäjän rikkaat lapsiperheet mutkamäkeen.
Keskinen teköö.
200 Venäjältä tulee vuodenvaihteessa.
tuomarniemen opiskelijat raivaamaan mustikkavuoren mäen ja metalli puolelaiset tekemää reilejä !! kyllä kun sitä alallla olevaa kumpua suurentas niin rakentaisim vaikka ite siihen hyppyrin!! :)
Voisiko sinne avata venäläisiä varten talvipuutarhan tai -kioskin ?
– Nevskin varrella on tietenkin palatsiaukio ja siellä kuuluisa Eremitaasi, joka on niin sanottu must-kohde Pietarissa. Pääkadun varrelta löytyy paljon muitakin museoita, ja esimerkiksi eri uskontoja edustavia upeita kirkkoja. Myös talvipuutarhan ihme on koettava, sanoo kulttuurisihteeri Merja Jokela Suomi-Venäjä-seurasta.
Venäjän kirjallisuudesta tutut Gogolin hahmot löytyvät Jokelan mukaan edelleen Pietarista, kunhan malttaa istua katukahviloissa ja kulkea silmät auki. Eikä muutenkaan pidä käyttää kaikkea aikaansa museoissa, sillä myös underground-kulttuuri kukoistaa Venäjällä.
Yli 200 maksavaa venakkoa on taas tulossa uutena vuotena Ähtäriin,
Paljon lapsiperheitä
Nukkuvaan karhua ei kehtaa monta päivää talvella katsella.
mistä tiiät?
Usko nyt että se on liian pieni nyppylä Venakoille kuin myös Suomalaisille.
Muuta ne täältä hakee, eivät tule tänne jos laskettelua kaipaavat. Osaavat lukea joten tietävät asian.
Alappa ite laittamaan mäkeä kuntoon OMILLA rahoillas.
"200 maksavaa venakkoa on taas tulossa uutena vuotena Ähtäriin"
ja liittyy miten mustikkavuoren kunnostushankkeeseen?
kuten "kohouma" jo tetesikin, merkityksetön asia...
ei muuta kuin pelirahaa esiin ja mustikkavuori nousuun!
takuulla kaupungilta saa koko mustikkavuoren pikkurahalla ja lupaavilla puheilla ;)
Saako edes lunta ilmaiseksi .
Jäähallin takapihalla on lunta, hakekaa sieltä !
KEPU !
Mitä v ittua jotkut ryssät liittyy mustikkavuoren kunnossapitoo, jumalauta. Ähtärin spedepäättäjiä nyt niskasta kiinni ja luuvitosen sais munpuolesta viel laittaa perää jossei mee viesti perille että RAKSATKAA V IT TU nyt kuttoo noi mestat. Rupee fiddan meinaa repee arse ku ei nabise stna.
Onneks ähtäri on ees saanu jotai aikaseks, meikä ainaki tietää yhen mesta mikä mitä o raksattu kesäl/syssyl ja sinne on jopa saatu puinen hänkkä. Toki ähtäri ei oo tajunnu että suksien/ lumilaudan kantti nappaa pehmeeseen puuhun aika mukavasti kiinni.. Yritys hyvä toteutus nolla. Onhan samaan mestaa duunattu hiihtospedeille jotai nyppylän tynkää, mitkä ei muute kaua kyl oo hiitospedeille ku meikä käy raksaa niistä uniikit huudit itelle. Elkää pikkupojat seuratko uniikeille mestoille, kaikki o jo IHA pilalla. Hei iiihan pilalla.
Tänä vuonna venäläiset matkailijat pääsevät uudistettuun Ähtäri-halliin, jonka vastaanotossa on tervehtimässä niin susi kuin karhukin.
Ähtärissä valmistaudutaan ulkomaalaisiin, erityisesti venäläisiin matkailijoihin ohjelmalla. 3. tammikuuta järjestetään iso poikkitaiteellinen gaalakonsertti Ähtäri-hallissa.
Ähtäriin arvioidaan saapuvan uudenvuoden aikaan ja sen jälkeen reilut 400 venäläistä matkailijaa, ja heidän määränsä uskotaan vähän kasvavan viime talvesta.
Joulupukki ei vieraile vain aattona, vaan viivähtää Ähtärissä 3. tammikuuta asti, ja eläimet saavat tämän arvokkaan vieraan myös niitä hoitamaan. Joulupukki vierailee talvitorilla, joka on rakennettu Ähtäri Zoon sisäänkäynnin yhteyteen.
Ähtäriin ja matkailualueelle on järjestetty myös runsaasti ulkoilumahdollisuuksia.
siis mitä? pulkkamäki autotielle??
Eksä tajuu vittu mikä tän jutun nimi on. Mustikkavuori, kuntoo.. Vitun äpärä
ei edes pulkkamäkeä
Vieläkös ne ähtäriläiset kakarat käy ryyppäämässä mustikkavuoren laavulla?
Sitäkö ne tekee ? Olenkin joskus ihmetellyt mitä yläasteen tytöt parhaimpiinsa pukeutuneena rämpii laskettelurinteen perää kohti
Mistä sais hyvän persmäen ?
Edes persmäki venakoille edes Mesikämmeneen.
Nustikkavuorelle vai Sappiolle mutkaMÄKEEN ???
Antaa tulla vaa.
Niinne meinas vaarinki aikaan tulla noin 71 vuatta sitte.
Mut silläkii oli varmistin pois, niinku mullakii.
Venäläiset lapsiperheet haluavat MÄKEEN !!!
Täällähän kun tulee ja kokee oikean persmäen SE ON ALAMÄKI
Kukahan rahoittaisi rinneyhtiön toiminnan, lipputuloilla ei kuluja saa peittoon!
Kyllähän näillä viisastelijoilla, ketkä tätäkin hanketta niin päättäväisesti ajaa eteenpäin, varmasti on rahoitus järjestettynä, siinäpähän voivat kokeilla siipiään yrittäjänä, ja huomaavat miten helppoa ja kannattavaa se on. Varsinaista "kullan vuolemista". HahHah.
Kysykää Merisaloa, Hän järjestää ja lume organisaatiot katsoo sivusta.
Ahterissa on jo Panda.
Sen piti ratkaista kaikki ongelmat.
Toisenlainen Pandatalo.
https://www.uusieliel.fi/wp-content/uploads/2021/03/PLATTA_webimage_1159x866px.jpg
Sieltä olisi hienoa ihailla ympäristöä ja nautiskella talon tarjouksia!
Miksei nämä laskettelurinteen avaamista vaativat henkilöt ala itse rinneyrittäjäksi?Kaupunki kyllä varmasti vuokraa rinteen halukkaalle yrittäjälle!
Kun kaupunki pyytää lumesta huippuhintoja.
Jäät on niillä krokilasiis, ja muu aika menee meskarin baaritiskillä notkumiseen
Ähtärin Mustikkavuoren maastoreittejä aiotaan kohentaa myös ratsastusharrastuksen parhaaksi
Ähtärissä on viritteillä EU-rahoitteiseksi aiottu hanke, jonka tuloksena Mustikkavuoren maastot olisivat ratsastajille entistäkin houkuttelevampi alue.
Asia tuli puheeksi tiistaisessa tiedotus- ja keskustelutilaisuudessa luonnossa liikkuvien oikeuksista ja velvollisuuksista.
– Tarkoitus on miettiä yhdessä ratsastajien kanssa, kuinka voitaisiin hankkeistaa ratsastusreitin tekeminen. Mustikkavuoren hiihtolatujen kohentaminen on myös ajankohtainen asia, ja koko Mustikkavuoren alueen kehittämisestä voisikin tehdä yhteishankkeen, näkee Hyvinvointia talviliikunnasta -hankkeen vetäjä Janne Muhonen.
– Mustikkavuorella on noin viiden kilometrin pituinen reitti, vanhaa latupohjaa, jota ei ole erityisesti rakennettu ratsastusta varten mutta jota ratsastajat, kuten muutkin liikunnan harrastajat, saavat käyttää.
– Lähistöllä on jo nyt talleja, joilta pääsee hevosilla suoraan reitille, mutta Mustikkavuorella on myös hyvin paikoitus- ja kääntymistilaa ajoneuvoille, jos esimerkiksi tulee kauempaa hevosen kanssa paikalle.
Reittipohja on jo ennestään varsin hyvää, Muhonen arvioi.
Panda?
Tuohan on järkevän kuuloista. Tuolla lailla realistisesti paikallisista lähtökohdista omat vahvuudet ja resurssit tuntien onkin matkailua Ähtärissä kehitettävä.
Jos oltaisiin Mustikkavuoressa johdonmukaisesti zoon kehittämisen linjoilla, niin tilattaisiin kymmenien miljoonien tuolihissi Itävallasta ja tehtäisiin fantasiointimatkoja alpeille, joista haettaisiin esikuvia. Verrattaisiin Mustikkavuorta Sveitsin alppikyliin, joissa maailman jetset lomailee. Yritettäisiin saada kaupunki takaajaksi järjettömän suuruiselle lainalle. Annettaisiin Ähtärin tulevaa suuruutta maalailevia haastatteluja lehtiin.
Hyvä asia tuo ratsastusreitistö-hanke.Tsemppiä projektiin!
Vahvojen huhujen mukaan mustikkavuorella lasketellaan ensi talvena
Joo hyvä pers mäki
Eikö mäkeä saada kuntoon.
Lapsille olis hyvä ulkoilu paikka
Hiihtomaassa, eli siellä jäähallin ja hiihtostadionin luona on aivan loistava mäki. Mieluummin pidetään yksi paikka hyvänä.
Hissimäki Ahteriin toivovat turistit.
Lapsillekin tekemistä.
Ja Valtatiet Suoriksi.
Jep,
Hissi !
ei ole menee pandaan,,
sitä tiesi herrain metkut!
eliittit hekottaa!
Hissi mäkeen jo vain syksyllä tänne ryntää venäläisiä "turisteja"