Raamattu ja Koraani ovat täynnä lainattuja ja muokattuja tarinoita ja myyttejä aikaisemmilta uskonnoilta. Yleensä tarinat on muokattu miehiä suosiviksi naisten kustannuksella tai yhden kansan etua ajaviksi, mistä seuraa rasismia.
Eli Nämä kirjat ovat ihmisten(miesten) kirjoittamia ja siten niitä ei voida pitää lopullisena totuutena vaan kultturihistoriallisina jäänteinä. Eikä niitä voi tulkita kirjaimellisesti.
Raamattu ja Koraani
5
223
Vastaukset
- Pööööö
Kaiken kirjaimellisesti ottaminen ei ole järkevää, sanoihan Jeesuskin puhuvansa vertauksin ja Raamatun kohdalla kysymys on kertomuksista, jotka ovat ikään kuin "vaate" peitetyille salaisuuksille, jotka aukeavat niille jotka perehtyvät kokonaisuuteen ja saavat ikäänkuin "kultaisen salaisuuksien avaimen". Raamattu sisältää numerologiaa, ennustuksia ja monimutkaisia "salaisuuksia", jotka eivät aukea kaikille, varsinkin jos kirjaa lukee kuin romaania ja juutalaisten historian kirjaa.
- Ihminen
Ja pyh! Kyllähän sitä vaikka saa vaikka mistä kultaisia salaisuuksia kun tapeeksi kauan lukee ,vaikkapa elloksen kuvastoa. Höpötystä sinun puheesi.
Raamattu ei ole totta, eikä jumalan sanaa. Joukossa saattaa olla elämän viisauksia joita ihmiset itse ovat keksineet.
- Theofilos
Raamattu ja Koraani kokoavat yhteen kaiken, mikä on totta ja pyhää.
- Ihminen
Kyllä huomaa että olet aivopesun tuotos. Etkö käytä aivojasi lainkaan kun let raamattua. Esimerkiksi Psalmeissa kehoitetaan Jumalaa tuhoamaan muita kansoja. Ja eikös Jumalan pitäisi rakastaa kaikkia. Ja tämä ole vain yksi esimerkki.
Raamattu ja Koraani eivät kestä järjellistä tarkastelua sillä ne eivät ole totta tai pyhiä kirjoja.
Nämä kirjat eivät ole Jumalan sanaa vaan ihmisten kirjoittamia sadistisia opuksia. - Theofilos
Ihminen kirjoitti:
Kyllä huomaa että olet aivopesun tuotos. Etkö käytä aivojasi lainkaan kun let raamattua. Esimerkiksi Psalmeissa kehoitetaan Jumalaa tuhoamaan muita kansoja. Ja eikös Jumalan pitäisi rakastaa kaikkia. Ja tämä ole vain yksi esimerkki.
Raamattu ja Koraani eivät kestä järjellistä tarkastelua sillä ne eivät ole totta tai pyhiä kirjoja.
Nämä kirjat eivät ole Jumalan sanaa vaan ihmisten kirjoittamia sadistisia opuksia.Kuka minut olisi aivopessyt? Vanhemmat, opettajat...? Vanhempani eivät uskonnosta välitä ja isoveljeni on kommunisti. Opettajieni höpötyksistä en välittänyt, elleivät he sattumalta sanoneet jotain, mihin minäkin uskon.
Psalmeissa - muistaakseni - kehotetaan Jumalaa tuhoamaan ne, jotka hyökkäsivät hebrealaisten kimppuun ryöstääkseen ja sortaakseen heitä. Jumala rakastaa heitä, mutta ei heidän touhujaan.
Raamattu ja Koraani ovat järjellisiä kirjoja. Ovathan ne Jumalan antamia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93521
- 26502
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47427