Kirkkonummi ei ole aidosti kaksikielinen, koska useista paikannimistä puuttuu suomenkielinen versio. Tätähän ei v oida kielilain mukaan millään hyväksyä. Pro Hievala järjestääkin nimikilpailun, jonka ehdotukset toimitetaan Kirkkonummen nimistölautakunnalle. Kilpailusta saadut tuotot lahjoitetaan lyhentämättä RKP:n vastaiseen toimintaan.
Antakaa palaa!
Antakaa palaa!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oletko oikeasti noin yksinkertainen vai ehkä harjoitellut sitä jossakin peräkamarissa ???
PRO Hievala.
Eikös PRO ole jotain ulkomaankieltä. Sä voit aloittaa siitä.
Nämä pakkosuomalaistamisaatteet ovat merkillisiä. Jos jollakulla paikannimellä on Suomen historiassa esim. merkittävää menneisyyttä, niin miksi sellaiseenkin pitää koskea. Monesti nämä muuttajahalukkaat ovat muu'alta muuttaneita.
Niillä, jotka ovat ikiaikaisia paikkakuntalaisia, ei kyllä hevin tule mieleen mennä muuttamaan nimistöä.
Minua rupeaa aina hymyilyttämään kun ajan Virtaalan läpi (=Porvoon kylä) Kylä on tunnettu vuosisatoja Strömsberg-nimisenä ja aikanaan kuninkaankartanonakin. Gammelbackallakin on keskiaikaiset kartanoperinteet ja siitäkin on alkanut suomalaistamiskeskustelu.
Asia koskee kyläläisiä - ei niitä pidä kenenkään ulkopuolisen tai muu'alta tulleen ruveta mestaroimaan.
Oletko sama kaveri joka on sraymaalanut yli ruotsinkieliset nimet tieviitoissa Ravalsinalueella.
Toki, kerro lisää?