Muutan Mankkiin, asemalta on 400 metriä. Millaiset palvelut Mankissa on, erityisesti kiinnosta yöelämä, millaisia menomestoja siellä on?
Mankin menomestat, onko tietoa?
10
906
Vastaukset
- esboolainen since 87
Olikohän tää viesti vitsi....jos muutat Mankkiin niin olet kai tietoinen että ei siellä mitään palveluja ole. Koululaiset tulee välillä kauempaakin Mankin urheilukentälle liikuntaa harrastamaan, ja muuta vipinää ei siellä pahemmin ole.
Lähimmät palvelut Kökkelissä (Kauklahdessa) parin kilsan päässä. Onhan siellä ihan hyvät lenkkeilymahdollisuudet, esimerkiksi radanvartta pitkin Luomaan on ihan jees, ja meri (lahti) ihan lähellä, mutta vähän syrjässä paikka on.- Kertokaa viisaat
Siis että mitä, lähin kauppa parin kilsan päässä?! Pitäähän siellä nyt edes joku kiska olla, pizzeria, kaljakuppila? Miksi sinne sitten on rakennettu kerrostaloja, halpa uudehko kaupunginkämppä kyseessä. En ole vielä käynyt katsomassa, ensi kuussa siinne muutan.
Joo tosiaan ei tuol Mankis vissii oo yhtään mitään muutaku se urheilukenttä. Ei kaiketi edes busseja. Kauklahdessa on lähin kauppa (Valintatalo) ,2 kahvilaa (vai onko se toinen ravintola emt), apteekki, kukkakauppa, kampaamoja, kirpputori (ehkä kaksi?) ja ainaki joku ratsastusvaate liike... kauklahden teollisuusalueella on pizzeria, en kyllä ole ikinä käynyt siellä joten en osaa saanoa onko hyvää vai ei.
- Ei naurata
Voi helvetin helvetti, tuohan on keskellä ei mitään. Kauklahteen pari kilsaa eikä sielläkään ole mitään, joku valtsu ja r-kioski. Espoon keskuksessa on palvelut mutta sinne on lähes kuusi kilometriä. Mitä helvetin järkeä on rakentaa kerrostaloja tuollaiseen korpeen, fiksumpaa olisi ollut tuokin paikka laittaa täyteen vaikka rivitaloja lapsiperheille. Heillä sentään on autot, minulla ei ole.
- gdfgdfsg
mankin seisakkeella näin kerran oravan.
- fgtysgjygsygs
Minuaki ihmetytti espooseen muuttaessa että vaikka on toiseksi suurin kaupunki, niin ei ole yhtä keskustaa vaan tälläisiä eri asuinalueita, jotka jotkut niistä on ihan kuollutta seutua.
- Espoolainen
Olisit pysynyt siellä mistä tulitkin! Kuka sua kaipaa täällä?
- Näin se vain on
Espoo on kaupungin irvikuva, ei mikään todellinen kaupunki. Lähiö, metsää/peltoa, toinen lähiö. Sitä on Espoo ja Vantaa, pelkkiä lähiöitä.
- mankki mielessä
Mielestäni on hyvä homma, ettei ole kaljakuppiloita. Uudet kerrostalot ovat Kauklahden ja Mankin välissä, sieltä ei todellakaan ole 2 kilsaa Kauklahteen vaan alle kilometri. Ei tietenkään kannata tulla tuommoisella lähiöräkälä-asenteella asumaan sinne vaan hankkia asunto Espoon keskuksesta. Itse voisin ihan hyvin asua noissa kerrostaloissa ja varmasti moni muukin sellainen, jolla ei ole hirveästi ylimääräistä rahaa mutta haluaa suhteellisen rauhallisen asuinpaikan.
Kauklahden teollisuusalueelle tullut pizzeria on hyvä muttei kovin edullinen.- dis tance
Niin, Kauklahteen on matkaa alle kilometri, mutta Kauklahden kauppaan lähemmäs kaksi kilometriä ainakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2081530Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441154Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617