Minulle on diagnosoitu vaikea psykoottinen masennustila. Tein viime keväänä itsemurhayrityksen jonka vuoksi jouduin viideksi päiväksi tehohoitoon ja kahdeksi viikoksi vuodeosastohoitoon. Sairaalahoidon jälkeen olin toipilaana kotioloissa kaksi kuukautta. Tuolloin lääkityksenä oli seronil 20mg ja seroquel 25 mg aamuisin ja 50 mg seroquelia iltaisin. Toipilaana ollessani minulla oli itsetuhoisia ajatuksia, ahdistusta, sekavuutta, levottomuutta ja masennukseni vain paheni. Menin sitten vapaaehtoisesti psykiatriseen sairaalahoitoon jossa olin ensimmäisellä jaksolla kuukauden ja toisella jaksolla kaksi kuukautta. Sairaalassa seurattiin lääkityksen tehoa ja sen vaikutusta vointiini. Tunsin että sairaalassa itsetuhoisuus,ahdistuneisuus,sekavuus,levottomuus ja masennus paheni entisestään. Sitten lääkäri suositteli minulle uutta lääkettä seroquel prolongia. Aloitusannos oli 50 mg/vrk. Lisäksi seronil nostettiin 40mg/vrk mainitsemiini oireisiin. Seroquel lopetettiin aamuisin. Seroquel prolongia minulla meni 50mg/viikko, 100mg/viikko,150mg/viikko,200mg/viikko,250mg/viikko ja siitä edespäin 300mg/vrk. Tällä hetkellä annos on 300mg/vrk. Lääkitystä aloitettaessa olin vain väsynyt ja päivät menivät enimmäkseen makoillessa. Sitten kun lääkitystä nostettiin väsymys alkoi vähenemään. Nykyisellä annoksella olen virkeämpi kuin sitä aloittaessa. Myös seronilin nosto vaikutti rauhoittavasti ja itsetuhoisuus,ahdistus,sekavuus,levottomuus ja masennus paranivat. Lääkäri laski seronilin annosta 10mg/vrk. Nyt lääkitykseni on seronil 10mg/vrk ja seroquel prolong 300mg/vrk. Mielialan olen kokenut tasaisemmaksi.
seroquel prolong
lääkeukko
9357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ja onhan minulla aiemminkin ollut mielialalääkitys.
Koen kyllä että mielialani on tasaisempi mutta terveyteni olen menettänyt loppuiäkseni ja olen vasta 23-vuotias.
Oliko tuossa jossakin välissä kysymys? Hienoa kuulla, että lääkitys toimii. Seroquel (ketiapiini) on Sinulle määrätty bentsojen tilalta jo heti alkuunsa. Seronilin (fluoksetiinihydrokloridi) noin suuri pudotus hieman ihmetyttää, mutta tiedän sen olevan aika rankka lääke vatsalle, joten ihan hyvä, jos tuolla annoksella tulet toimeen - ystäväni syö 60mg Seronilia päivittäin ja 300mg Ketipinoria iltaisin unta antamaan ja pidentämään. Tuo prolong imeytyy pidemmällä aikavälillä ja vaikuttaa siten pidemmän aikaa, vaikkakin annostus on melko pieni. Toivottavasti et tarvitse sen takia lääkkeen nostoa, nimittäin muuten tulee kalliiksi, mutta tsemiä. :)
Joo sen olen kyllä huomannut että seroquel prolong on kallista. 300mg sadan kappaleen pakkaus maksaa noin 140 euroa. Seronil 10mg sadan kappaleen pakkaus on melko edullista 15 euroa. Lääkärin kanssa ollaan tehty hakemus b-korttia varten jolla saa alennusta lääkkeistä. Toivottavasti saan sen kortin pian ettei tarvitsisi maksaa kohtuuttomia hintoja lääkkeistä. Ja lääkitystäni ei tarvitse muuttaa koska olen sen kokenut ihan hyväksi. :)
hey are you drunk you dumb bastard
En tiedä mikä näitä postaajia vaivaa, mutta SSRI-lääkkeet voi heittää mäkeen suoraan. Seroquel:kin on täyttä paskaa, kun ei mistään kemiallisesta epätasapainosta ole kysymys vaan siitä että ihmiset järjestelmällisesti murhataan.
Seroquelia ei pidä laskea alle 200mg:n, eikä lääkkeitä muutenkaan lopettaa. Kaikki psykiatriset lääkkeet ovat täyttä myrkkyä ja peittää ainoastaan reseptoreita, jonka jälkeen niitä on kehossa (mutta myös keskushermostossa) enemmän.
Kannattaa katsoa myös tämä filmi ennen psykiatrisen lääkityksen aloittamista:
http://www.youtube.com/watch?v=6qs9TLTvYFs
Voi kiesus..siis ap.kehui lääkettä joka pelasti hänen henkensä niin jo tämä viisas linkitä tappojuttujaan! juu,haittoja on dropeilla ja varmaan isojakin,mutta ilman lääkettä ap.elo oisi jo päättynyt oman käden kautta! että ei varmaan jaksa murehtia josko elämä lääkkeen vuoksi on lyhempi,ilman oisi jo päättynyt..
Kyllä se kuolema tulee kuitenkin jos ei lääkkeillä niin jotenkin muuten.
Olen syönyt Seroquelia ensin kaksi vuotta ja Seroqule Prolongia neljä vuotta. SeroquleProlong sopii minulle tosi hyvin .Pystyn elämään lähes normaalia elämää . Ennen oli ailahtelevainen ja vauhti oli päällä. ..ahdistuin helposti..Minulla oli huono keskittymiskyky..olen ollyt psykoosissa muutamia kertoja elämässäni.
Olen 53-vuotias ja ja kaksi vuotta sitten söin kolesterolilääkkeita ja olin lääkärin sanojen mukaan "diabeteksen eteisessä" ..tietenkin olisin voinut syyttää siitä vaikka Seroquelia..mutta kyllä se niin vaan on, että kun muutin ruokavalioni terveelliseksi niin pääsin kolesterolilääkkeitä ja sokeritkin ovat nyt normaalit. Minulla on paljon ylipainoa (olin lihava jo ennen lääkitystä) ja olen pudottanut hiljalleen 16 kiloa vuodessa ja se ei ollut ollenkaan niin vaikeaa nyt kun psyykenlääkitys on kohdallaan ..pystyy keskittymään siihen.
Vuorokausiannokseni on 600mg iltaisin. Pelkka Seroquel ei sopinut minulle..se aiheutti sivuivaikutuksena paniikkikohtausia mutta pitkävaikutteinen Prolong toimii omalla kohdllani . Paniikkikohatukset tulivat säännönmukaisesti lääkkeen ottamisen jälkeen noin tunnin päästä . Syy oli ymmärtääkseni se että elimistöni sain liian suuren tujauksen lääkettä yhdellä kertaa ja kun vaihdetttiin pitkäkestoiseksi niin silloin lääkeaine imeytyy elimistöön tasaisesti.
Nykyisin toedetään, että Seroqul aiheuttaa joillekin ikäviä olotiloja ja käsittääkseni siksi juuri kehitettiikin pitkävaikutteinen Seroquel.
Lääkärini ihmettelee lähinnä niitä keskusteluja näillä palstoilla, joissa esim pelotellaan sairaita ihmisiä siitä kuinka Seroquel tuhoaa aivot ja tappaa jne. Todellisuudessa kuolemanriski on niin pieni että todennäköisempaa on jäädä ratikan alle. Minua myös ärsyttää suunnattomasti kaikki lietsonta, provosointi ja "salaliittoteoriat" täällä netissä..mutta kun tänne saa kaikki hullut anonyyminä kirjoitella niin sellastahan se on.
Toki ymmärrän myös kaikille ei sovi kaikki lääkeet..Onneksi on eri vaihtoehtoja niidenkin suhteen.