Nöyrä uskovainen, tälläkin palstalla lähetysmissiotaan toimittava, on siltikin uljas ja täydellinen Jumalan kuva (ei mikään päivitetty apina, ei!).
Mutta joskus, nöyrästi ja vaatimattomasti, joutuu hän toteamaan, että on ihminen kovasti vajavainen ja erehtyväinen.
Ja se vajavainen ja erehtyväinen on hänen eri mieltä oleva atterievokkikiistakumppaninsa, ei kukaan muu...
Mutta joskus, nöyrästi ja vaatimattomasti, joutuu hän toteamaan, että on ihminen kovasti vajavainen ja erehtyväinen.
Ja se vajavainen ja erehtyväinen on hänen eri mieltä oleva atterievokkikiistakumppaninsa, ei kukaan muu...
Vastaukset 10
Vanhimmat
No näinhän se monesti on :D
Ahaa, siis vain monesti atterievokki onkin kovasti vajavainen ja erehtyväinen, ei siis aina.
Tämäpä armollista kuultavaa.
Ei vaan tarkoitin että monesti uskovainen syyttää atterievokkia vajavaiseksi ja erehtyväksi vaikka on itse sellainen.
anna mun nauraa----
Tuo sinun äkillinen uskovainen nöyryydenpuuskasi ei kuulosta oikein aidolta.
Mitä sinä höpiset?
Jos joku ei ole koskaan ollut vajavainen ja erehtyväinen, ei ole vaikeita töitä tehnyt. Ihmisen kyvyt ovat vajavaiset esim. suuria elektronisia systeemejä korjattaessa. Silloin kyllä toivoisi olevansa älykkäämpi.
Ihmeellistä vaan on, miten Raamatun ajan ihmiset havaitsivat älykkyytensä rajallisuuden. Mitä vaikeia töitä he tekivät? Puutarhatöissä ei tosiaankaan paljon älyä tarvitse.
Ei sinullakaan ole varmaan vaikeita töitä ollut?
Ei varmasti ole edes yhtä hyysikkää suunnitellut koskaan, mokoma vääräuskoinen. Helevettiin joutaa.
''Mitä sinä höpiset?''
Taasko sinä pöljä puhut peilille?
heheeeee,parasta perjantai-illan viihdettä. Ei tartte elokuviin mennä nää väittelyt täällä.
hehee,,,mitäs oot valinnut uskovaisen puolisoksi, on sulla rankka kohtalo.