Tehkää parannus!

Jättäkää syntinne ja pahat tekonne Jeesuksen ristin juureen. Ja antakaa tuon Golgtan suloisen verivirran pestä teidän syntinne villaakin valkoisemmiksi. Ja menkää senjäkeen vapaana, mutta muistakaa, ettette enää syntiä tee, ettei teille kävisi vieläkin kehnommin, kun te nyt lankesitte.
1258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ällöttää toi teidän verellä mässäily.

Äänestä
  • ..eip parituhatta vuotta sitten tiedetty esim,et maapallo on pyöreä,ja käyttämänsä termit kuulostavat vaan nykyihmisen korvaan oudoilta..

    Äänestä

  • Symboliikkaa kirjoitti:

    ..eip parituhatta vuotta sitten tiedetty esim,et maapallo on pyöreä,ja käyttämänsä termit kuulostavat vaan nykyihmisen korvaan oudoilta..

    Kosko raamattu symbolisoi taikauskoa ja järjen rappiota.

    Äänestä

  • Symboliikkaa kirjoitti:

    ..eip parituhatta vuotta sitten tiedetty esim,et maapallo on pyöreä,ja käyttämänsä termit kuulostavat vaan nykyihmisen korvaan oudoilta..

    Kyllä Jumalan pojat sen tiesivät että maapallo on pyöreä!!

    Likeehan se Jobin kirjassakin.. ehkä jumalattomat luulivat että pannukakku tuli
    tästäkin planeetasta. t. benedi

    Äänestä

Huh huh,ompa karmeaa ilmaisua,
Hengellisyys ei pääse eroon taikuuden pannasta, vaan teurastusorgioitten ihailu jatkuu.

Äänestä

Jeesuksella on liha ja veri... ja osan hän vuodatti ristillä, koska hän oli hengellinen ihminen, että me pääsisimme lihallisuudesta eroon! terv. benedi

Äänestä
  • Jeesuksella on liha ja veri... ja osan hän vuodatti ristillä, koska hän oli hengellinen ihminen, että me pääsisimme lihallisuudesta eroon! terv. benedi---------

    - OLI liha ja veri, ei enää, ylösnousemusruumiissa ei ole mitään maallista. Liha ja veri ei voi periä Jumalan valtakuntaa.
    Jeesuksen krkastettu ruumis on Henkiruumis. Se on eri asia, kuin mitä sinä tuot esillet. Mormonismin harhaa koetat julistaa.

    Äänestä

  • pois mormonismi kirjoitti:

    Jeesuksella on liha ja veri... ja osan hän vuodatti ristillä, koska hän oli hengellinen ihminen, että me pääsisimme lihallisuudesta eroon! terv. benedi---------

    - OLI liha ja veri, ei enää, ylösnousemusruumiissa ei ole mitään maallista. Liha ja veri ei voi periä Jumalan valtakuntaa.
    Jeesuksen krkastettu ruumis on Henkiruumis. Se on eri asia, kuin mitä sinä tuot esillet. Mormonismin harhaa koetat julistaa.

    Ensimmäisen teon syntien sovittamiseksi teki ihminen, lymysi ja verhoutui viikunanlehtiin. Jumalalle nämä ihmisen yritykset eivät kuitenkään kelvanneet, vaan Hän teki ihmisille vaatteet nahasta, joka oli veriuhrin ensimmäinen esikuva raamatussa.

    Ja koska synninpalkka on kuolema, ei ihmisen ruumis voi periä iankaikkisuutta, vaan sen liha katoaa. Jeesus oli ajassa ollessaan kuten kaikki muut, paitsi kaikessa kiusattu ja kuitenkin synnitön. Siksi sikiäminenkin Pyhästä Hengestä ja syntymä neitsyt Mariasta. Ja elämä Isän tahtoa toteuttaen.

    Koska Jeesus eli synnittömän elämän, ei kuolemalla ollut Häneen valtaa, vaan Hän nousi kolmantena päivänä kuolleista. Ja vielä tänäkin päivänä hänen ruumiissaan nähtävissä ne naulanjäljet sekä käsissä, että jaloissa samoin, kuin keihään haava kyljestä, josta epäileväinen opetuslapsi Hänet tunnisti. Sanoen senjälkeen totuuden Hänestä.

    Äänestä

"Jättäkää syntinne ja pahat tekonne Jeesuksen ristin juureen."

Minkä takia pahaa pitäisi tehdä Jeesuksen piikkiin?

Äänestä
  • Golgatan keskimmäisen ristin juurella katuva saa armon. Uskoa ei synnytä ihminen, se on Jumalan lahja. Ja se syntyy sanan kuulemisesta. Tieto tulee raamatusta ja sen avaa Pyhä Henki, joka osoittaa kohti tietä, totuutta ja elämää. Synnit on sovittanut Jeesus Kristus verensä hinnalla, vieden Kuolemalta ja Tuonelalta vallan pitää niitä ihmisiä,, jotka Häneen uskovat.

    Äänestä

  • " "Jättäkää syntinne ja pahat tekonne Jeesuksen ristin juureen."

    Minkä takia pahaa pitäisi tehdä Jeesuksen piikkiin? "

    - eihän tuo tarkoita, että pahaa pitää tehdä. Evankeliumin käsky on rakastaminen, kuten vallan hyvin tiedät.

    Tarkoittaa siis sitä, että entiset huonot asiat tulee nakata pois, tehdä siis parannus elämässään.

    Äänestä

Uusia poppamiehiä pukkaa jatkuvasti taivastielle.
Heillä on muka lääkkeet, rohdot uusiin herätyksiin ja -ihmeisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Täysi hinta on maksettu kirjoitti:

Jättäkää syntinne ja pahat tekonne Jeesuksen ristin juureen. Ja antakaa tuon Golgtan suloisen verivirran pestä teidän syntinne villaakin valkoisemmiksi. Ja menkää senjäkeen vapaana, mutta muistakaa, ettette enää syntiä tee, ettei teille kävisi vieläkin kehnommin, kun te nyt lankesitte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu