Johanneksen evankelumi kirjoittaa.
Oli mies nimeltään Johannes taivaasta Jumalan lähettämä.
Hän lähti taivaasta julistamaan maanpäälle Jeesuksen tulemusta.
Nin on Jumala lähettänyt enkelinsä lopun aikaan erottamaan jyvät ja akanat. Oletko sinä tuntenut sen, että Jeesus on läsnä enkeien kanssa?
Oli mies nimeltään Johannes taivaasta Jumalan lähettämä.
Hän lähti taivaasta julistamaan maanpäälle Jeesuksen tulemusta.
Nin on Jumala lähettänyt enkelinsä lopun aikaan erottamaan jyvät ja akanat. Oletko sinä tuntenut sen, että Jeesus on läsnä enkeien kanssa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Johannes Kastaja oli tavallinen ihminen, joka todisti valkeudesta, Jeesuksesta. Vaikka Raamattu sanoo hänen Jumalan lähettämä, se ei vihjaa sanallakaan Jonahanneksen taivaasta tipahtamisesta.
Totuus on se, minkä Sana ilmoittaa: Johannes Kastaja oli pappi Sakariaan poika, profeetta, joka todisti Jeesuksesta Kristuksesta Pyhässä Hengessä.
tode*
Et ole lukenut Johannes 1 ja sinun Pyhä Henkesi ei sitä sinulle ilmoittanut.
Uskonnot selittävät näkyjä, ennustuksia, maailmanloppua ja Jeesuksen paluuta. Se kai on niiden ilosanomaa, jolla ei ole perää, koska ne ovat ihmisten keksimiä.
Jeesus kertoo Johanneksen olevan enkeli, joka teki tietä Hänen edellään. Nyky kristillinen usko suorastaan kieltää puhumasta enkeleistä, vaikka enkeleillä on tässä ajassa keskeinen rooli.
Luukas 7
24 Kun Johanneksen lähettiläät olivat menneet, rupesi hän puhumaan kansalle Johanneksesta: "Mitä te lähditte erämaahan katselemaan? Ruokoako, jota tuuli huojuttaa?
25 Vai mitä lähditte katsomaan? Ihmistäkö, hienoihin vaatteisiin puettua? Katso, ne jotka koreissa vaatteissa käyvät ja herkullisesti elävät, ne ovat kuningasten linnoissa.
26 Vai mitä lähditte katsomaan? Profeettaako? Totisesti, minä sanon teille: hän on enemmän kuin profeetta.
27 Tämä on se, josta on kirjoitettu: 'Katso, minä lähetän enkelini sinun edelläsi, ja hän on valmistava tiesi sinun eteesi'.
Hyvä asiastakyse, kun toit tämän Raamatun kohdan kiitos.