Apostolien teot:
2:21 Ja on tapahtuva, että jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.
2:21 Ja on tapahtuva, että jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niinpä. Sitä ei voi pieni Teuvokaan tyhjäksi tehdä, vaikka kovasti koittaakin.
2.Timoteuksen kirje:
2:22 Pakene nuoruuden himoja, harrasta vanhurskautta, uskoa, rakkautta, rauhaa niiden kanssa, jotka huutavat avuksensa Herraa puhtaasta sydämestä.
Jumalan tahto onkin, että ihminen huutaa avuksensa Jumalaa läpi elämän, niin minäkin ja siksi olenkin saanut lukuisia kertoja häneltä avun, kiitos Jeesukselle.
Kuitenkin, ennen kuin kukaan voi huutaa oikeaan kohteeseen, pitää olla oikea julistus, jossa korotetaan Jeesusta Kristusta, joka on sovittanut synnit Golgatalla.
Roomalaiskirje:
10:12 Tässä ei ole erotusta juutalaisen eikä kreikkalaisen välillä; sillä yksi ja sama on kaikkien Herra, rikas antaja kaikille, jotka häntä avuksi huutavat.
10:14 Mutta kuinka he huutavat avuksensa sitä, johon eivät usko? Ja kuinka he voivat uskoa siihen, josta eivät ole kuulleet? Ja kuinka he voivat kuulla, ellei ole julistajaa?
Jos Jumala olisi huutoosi vastannut, et olisi pimeydessä elävä valheen julistaja vaan totuudessa omalla nimelläsi esiintyvä:
"Se, joka tekee pahaa, kaihtaa valoa; hän ei tule valoon, etteivät hänen tekonsa paljastuisi.
Mutta se, joka noudattaa totuutta, tulee valoon, jotta kävisi ilmi, että hänen tekonsa ovat lähtöisin Jumalasta."
Minä en tähän aloitukseesi tämän enempää puutu. Saat rauhassa kärkkyä kunniaa ihmisiltä.
Turhaa on Jumalan lupausta ja sen voimaa mitätöidä. Jumalan lupaukset ovat niin ja aamen.
Niinpä. Uskovainen on nimenomaan se, joka uskoo Jeesukseen ja luottaa ihan käytännön arjessa Hänen lupauksiinsa. Jumala ei yksinkertaisesti voi kääntää selkäänsä sille, joka Häneen turvautuu.
Aamen. Koettu on niin monta kertaa!
Tuntuuko teistä ikinä siltä että tuo Aamen sanan sanominen vaikuttaa harhaopilta?
Kuinka tärkeitä nimet ovat Jumalalle?
Mikä on Jumalan tai Jeesuksen oikea nimi?
Niin että miksi niin?
Siksi että useat ovat sitä mieltä että se tarkoittaa "näin tapahtukoon" tai "niin olkoon". Eli siis uskovat päättävät tällöin ryhtyä sellaisiin toimenpiteisiin että heidän omat näyt toteutuisivat. Jos sitä uskoo tiettyyn asiaan ja elää sen mukaisesti niin tottakai sitä vaikuttaa muuhunkin yhteiskuntaan omilla valinnoillaan, perustui omat näkemykset sitten valheeseen tai ei. Kyllähän se Jeesuskin sanoi että ihminen kykenee liikuttamaan vuoria kunhan vain uskoo riittävästi, mutta ensin pitäisi tehdät kunnolliset suunnitelmat sen suhteen millaisilla työvälineillä tämä vuori siirretään.
Monesti koettu. Sillä Jumala ei katso henkilöön, vaan sydämeen.
Tämäpä oli hyvä uutinen.
Tuo raamatunlause voidaan ymmärtää väärin niin että riittäisi jos viime hetkellä huutaa Herran nimeä. Se voi olla silloin liian myöhäistä jos on jo hänen kutsunsa hylännyt monta kertaa.
Se tarkoittaa että on elämässään tehnyt kääntymyksen jossain vaiheessa ja alkanut "huutaa Herran nimeä" sydämessään avuksi ja elänyt sen mukaisesti häntä odottaen.
"Herran nimi" on se nimi jossa on voima. Meidän kielessämme Jeesus Kristus-nimessä (tai jompi kumpi) on voima. "Herra" on neutraali. Monet tyrkyttää Jeshuaa ja ties mitä mallia, joka voi tietysti olla lähempänä aitoa alkuperäistä, mutta meille suomenkielisille sillä ei ole sitä voimaa, joka on tullut Jumalan Sanan eli Raamatun opetuksen kautta. Jotkut vääntää Tsiisös tms. Aivan sama. Nimen takana on henkilö, jossa voima on. Toiset käyttävät sitä kirosananakin ja voima on yhä.Valitettavasti silloin sanojalle itselleen kiroukseksi ei siunaukseksi.
Nimessä on voima kun uskoo itse henkilöön!