käytiin stokiksessa viikolla. huomasi että mikä on SUURkaupunki ja mikä ei. stokis tekee vaikutuksen aina kun siellä käy. sit kun se mesta alkaa tuntua liian isolta voi käydä visiitillä lontoossa tai vaikka honkkarissa.
stadi ei ole mikään iso mesta. eira,punis,tölikka ja hakis, tai mihin vain sporalla pääsee voi luokitella stadiksi, muu osa on jotain muuta.
eikä sen tarvii iso ollakkaan, mutta ne junantuomat vois hiffaa pikkuhiljaa että ei se koko tee stadista sitä mikä se on -- vaan ihan muut jutut joita ei muut kuin syntyperäiset voi hiffata. joka mestassa on se oma juttu -- sen joko bonjaa tai sit ei.
mut silti, kyllä se on tosi snadi kun katsoo sitä siljan kannelta -- verrattuna vaikka just siihen stokikseen.
ja mikä ex-stadilainen? no, normaaliduunarin liksalla ei stadissa voi enää asua. tää kundi asuu landella, tosi landella.
Isot kaupungit
8
829
Vastaukset
- Reiska
Ma synnyin Stadissa. Se on missa ma asuin jotain 100 vuotta (Seka Puniksessa, Tolikassa etta Hagiksessa, ja muualla), ei snadi, ei buli, mulle sopiva, ja aika siisti. Nyt olen aivan muualla.
Stokis on siisti, toisella lailla, ja ma diggaan sita paljon. Sama koskee jotain sataa tai tuhatta stadia.
Suomi on maailman kallein maa (Japanin jalkeen?). En kassaa miten/milla te siella elatte. Lottovoitoilla? Somalinvihaamisella tai muulla rasismilla (josta olette kuuluisia).- Poison
...ovat kyselyjen mukaan suvaitsevaista porukkaa, verrattuna moniin muihin maihin. Että nuo somalinvihaamiset ja rasismi-syytökset voit jättää joillekin ihan muille. Täällä eletään sillä millä muissakin länsimaissa - rahalla.
- ex-stadilainen
Onkos sitä asenneltu ominpäin vähän puutteellisella kompetenssilla LINUX? Bongaa tosta buli stobe täynnä skandeja:
ööööööööÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖääääääääääääÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄååååååååååÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅ
- Pertsa
Tukholma suurkaupunki? Melkeen naurattaa, samanlainen kyläpahanen se on kuin Helsinkikin, vähän enemmän maahanmuuttajia ja muuta populaa vielä päälle ja jokunen metrolinja enemmän. Mukava kaupunkihan se on ja mielelläni sinne aina menee mutta en kyllä oikeen suurkaupungin fiilistä siellä saa. Itse kun on asunutkin ihan oikeassa suurkaupungissa (Bangkokissa) jossa todella on sitä porukkaa ja matkoihin saa varata aikaa ihan eri tavalla kuin täällä (ja tukholmassa). Varmaan Helsinkikin Tukholmalaisesta tuntuu vaikuttavalta, tuskin ne täällä muuten kävisi.
- sss
Tukholma on jo ihan eria asia kuin Helsinki. Hienoja ovat ruotsalaiset.
- antistadi
No mikähän se stadin ihmejuttu sitten on? Vähämielisen kuuloinen "slangi"-puhetapa vai?
- näin
tässä nyt on sinulle sitten kirjakielinen teksti. jo on ilkeää halveerata toisen puhetapaa vain siksi ettei sitä itse ymmärrä. ei kukaan helsinkissäkään vinoile kaikille niille tuhansille muualta suomesta muuttajille oudosta puhetavasta(,paitsi muut muualtamuuttaneet, jotka luulevat olevansa hienoja häivytettyään persoonallisen entisen asuinpaikan kertovan aksenttinsa). an stdilaisten bamlaa stadii ku ne kerra siit diggaa.
- noin
olipa kaunis texti, melkein runollinen. käytetyn kielen lisäksi nimenomaan kerrontatapa oli ehdottoman kantakaupunkilainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380