Voiko fundamentalismista koskaan toipua?

Apua lopultakin

Jos on lapsuudessa tullut fundamentalistien aivopesemäksi, voiko siitä koskaan toipua? Tiedättekö asiaan erikoistuneita psykoterapeutteja - mielellään psykoanalyyttisesti orientoituneita?

1

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apua lopultakin

      Olen huomannut, että jotkin vaikeimmin masentuneista ihmisistä ovat nuoruudessaan olleet tekemisissä kristillisen fundamentalismin kanssa. Tai ovat olleet jopa vuosikausia aktiivisesti mukana erillaisten seurakuntien toiminnassa ja havainneet aikuisella iällä kaiken ulkoa opituksi ja epäaidoksi omalla kohdallaan. Uravalinnat jopa aviopuolisot on valittu uskon merkeissä ja sitten kaikki pettää. Apu ei kaikille enää löydy "väljemmistä" seurakunnista, vaan kaikki on rakennettava uudestaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2166
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1757
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      116
      1597
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1306
    5. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1008
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      49
      1002
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      905
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      827
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      793
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      60
      778
    Aihe