Kenenkä on vaikea päästä Taivaaseen?

Adventistit uskovat että tulenlieskat polttavat ihmisen poroksi helvetissä.
Adventtikirkon logossa on myös tulenlieskat polttamassa.
Mutta mitä adventisteille ovat kirjanoppineet, palkkapaimenet ja fariseukset opettaneet että kenenkä on vaikea päästä Taivaaseen?
464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei !

Tulella on monta vertauskuvaa Raamatussa. Kaksi täysin vastakkaista.
Tuli kuvaa esim Apt kohdalla pyhää henkeä. Tuli on myös tietenkin hävittämisen vertauskuvaa.
Kirkon logossa on varmastikin kyse pyhän hengen vertauksesta.

Raamattu uskoon että ihminen palaa poroksi.
Jeesus vertasi jumlattomien hävitysä Gehennaan., kaatopaikkaan joss apoltettiin kaupungin ongelmajäte kuten rikollisten ruumiit. Tätä koskee Jeesuksen vertaus.
Mal 3:19- (21) Ilm 20:14-15.
UT mainitsee gehennan 12 kertaa muistaakseni.

Kyse on siis Raamatun opetuksesta, ei mistään muusta. Katso itse.

Ilm 12:14 on selvä Raamatun sana minkälainen ihminen on "pyhä ihminen" lopun aikana. Sen teksti on selvä. Lue sekin.

yst. t. jari

Äänestä
  • Höppänä, kukaan ei pysty (EI KUKAAN) piirtämään Pyhää Henkeä.

    Pyhän Hengen piirtäminen on pilkkaa kts. esim. SDA-kirkon logoon piirroskyhäelmä "hengestä".

    Äänestä

  • Yrittäisit edes kirjoitti:

    Höppänä, kukaan ei pysty (EI KUKAAN) piirtämään Pyhää Henkeä.

    Pyhän Hengen piirtäminen on pilkkaa kts. esim. SDA-kirkon logoon piirroskyhäelmä "hengestä".

    Eihän siinä Pyhä Henki olekaan kuvattuna, kuten väität, vaan ne kolme liekkiä ovat Pyhän Hengen liekki eli vaikutus. Samalla ne viittaavat kolmen enkelin sanomaan.

    Äänestä

Kenenkä on vaikea päästä Taivaaseen?

Jokaisen joka rakastaa valhetta eikä halua luopua siitä on mahdottomuus päästä taivaaseen. Jos esimerkin haluat niin katso näihin kiihko hellareihin, panettelijoita joille valhe on tullut joka päiväiseksi ruuaksi. Sellaisille ei aukene taivaan portit. Uskovat olevansa pyhiä, mutta eivät ole - uskovat olevansa kuolemattomia, mutta eivät ole - uskovat ikuiseen piinaan, mikä ei ole totta kaatuilevat ja konttaavat lattioilla - hilluvat horroksissa kokouksissaan ja parjaavat muita ihmisiä..

Ovat yksinkertaisesti varoittavia esimerkkejä siitä minkälaiseksi ihmisten ei pidä tulla..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sapattihotelli kirjoitti:

Adventistit uskovat että tulenlieskat polttavat ihmisen poroksi helvetissä.
Adventtikirkon logossa on myös tulenlieskat polttamassa.
Mutta mitä adventisteille ovat kirjanoppineet, palkkapaimenet ja fariseukset opettaneet että kenenkä on vaikea päästä Taivaaseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu