JUKKA S LAHDEN YSTÄVÄ TAPPOI ITSENSÄ VAI TAPETTIINKO?

Ystävä hyvä

http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite?c=AMArticle_C&childpagename=SKA_newssite/AMLayout&cid=1194787245576&p=1194596255446&packedargs=packedargs=AMArticleCommentThreadDetails%253AcurrentPage%3D4&pagename=SKAWrapper

nyt kun taas on tullut uutta (heh) tietoa josta kukaan ei muista mitään Porvoon poliisissa ja taas otettiin esiin tuon vieraan henkilön dna joka myöhemmin menetti merkityksensä koko jutussa vaikkakin Porin seudulla dna näyte otettiin yli 400 miehestä...............niin...........muistatteko kun Lahden hyvä ja ainoa ystävä loydettiin pari päivää murhan jälkeen hukkuneena Hesassa johonkin satama-altaaseen?

10

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosi on

      Aika outoa. Jos tekisin rikosromaania niin murhaaja olisikin lopulta se
      peitetehtävässä ollut poliisi.

    • kysyn vaan

      Otettiinkohan kaverilta dna-näyte,ennenkuin haudattiin tai tuhkattiin?

    • juttua seurannut

      Meille asia on tullut aikanaan vihjeiden kautta tietoo, että toinen surmataan ja toinen katoaa ja heillä on opiskeluaikainen yhteys, Ulvilan surmaa tutkiva rikoskomisario Juha joutsenlahti Porin poliisista täsmentää."[/b]


      http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?t=38

      Jos poliisitutkinta on tässä jutussa muuttanut kuviotaan jo moneen kertaan todisteiden suhteen,miksei tämäkin tutkintalinja päätöksessään voisi olla virheellinen.

      • juttua seurannut

        Kyllä, näinhän sanoin itsekin tuosta. Jotain kummallista tässä hommassa silti on. Olisi kiva saada tarkennusta tähän:

        "- Meille asia on tullut aikanaan vihjeiden kautta tietoo, että toinen surmataan ja toinen katoaa ja heillä on opiskeluaikainen yhteys, Ulvilan surmaa tutkiva rikoskomisario Juha joutsenlahti Porin poliisista täsmentää"

        Ja juuri missä vaiheessa tämä vihje on tullut. Tuostahan saa sen käsityksen, että tapahtumat olisivat olleet vasta tuloillaan.


        mielenkiintoinen huomio!


      • Missään
        juttua seurannut kirjoitti:

        Kyllä, näinhän sanoin itsekin tuosta. Jotain kummallista tässä hommassa silti on. Olisi kiva saada tarkennusta tähän:

        "- Meille asia on tullut aikanaan vihjeiden kautta tietoo, että toinen surmataan ja toinen katoaa ja heillä on opiskeluaikainen yhteys, Ulvilan surmaa tutkiva rikoskomisario Juha joutsenlahti Porin poliisista täsmentää"

        Ja juuri missä vaiheessa tämä vihje on tullut. Tuostahan saa sen käsityksen, että tapahtumat olisivat olleet vasta tuloillaan.


        mielenkiintoinen huomio!

        ei ole virallista lähdettä, että poliisi tai kukaan olisi etukäteen saanut tuollaisen vihjeen. Päinvastoin, sanovat ettei ole mitään yhteyttä tiedossa. Silloinhan olisi, jos tuo vihje olisi tullut.


    • THRILLER!

      Kolmiodraaman ainekset.

      Teoria: Virkamiehellä & aviossa elävällä naisella suhde.
      Virkamiehen salaisista soitoista jää puhelinnumero vaimon kännykkään.

      Asiasta vihiä saanut aviomies tutkiin vaimonsa puhelimen ja löytääkin tuntemattoman numeron: soitto menee virkamiehen puhelimeen.

      Mutta mitä tapahtui murhayönä?

    • Porvoon polliisista

      Ulvilan surman pääsyyttäjä Jarmo Valkama tarkentaa kuitenkin Satakunnan Kansalle, että puhelinsoittoja tutkittiin heti surman jälkeen.

      – Tutkimuksissa selvisi jo varhain, että Jukka S. Lahti on soittanut Porvoon poliisiasemalle. Sen sijaan koskaan ei selvinnyt, miksi hän sinne soitti, Valkama sanoo.

      Surmatutkimuksissa ei ole myöskään selvinnyt, kuka poliisiasemalla vastasi Lahden soittoihin. Soitot tehtiin yhteen poliisilaitoksen alanumeroista


      Siis näin yksinkertaista asiaa kuin kenen alanumero oli kyseessä ja kuka vastasi ei mukamas saatu selville silloin kun juttu oli vielä tuore.

      • On selvillä

        kenen numeroon, mutta tämä henkilö ei olut töissä silloin, joten vastasiko siihen joku muu. Luulisi puhelimen olleen kotona mukana, jos henkilökohtainen. Joku oli myös urkkinut tietoja Jukasta ennen kuolemaa, mutta tämäkin henkilö väittää, että joku muu käyttänyt hänen tunnuksiaan. Taitaa poliisit valehdella, mitä salaavat?


    • 3 Drama

      Numeron haltija oli Iltalehden mukaan Porvoon poliisissa työskennellyt vanhempi rikoskonstaapeli, mutta oliko hän siis mies vaiko nainen?

    • Juttu haisee

      Miksi poliisit sen tappoivat? Ei muka tiedetä kuka vastasi puhelimeen kun Lahden ystävä soitti poliisille, ja miksi? Taisi kaverilla olla raskauttavia todisteita...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4990
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1600
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1253
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      48
      1026
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe