Yhteydenpito sukulaisiin

Jehovan todistajien lehdissä sanotaan,että sukulaisiin täytyy pitää yhteyttä.Onko siitä sellainen näkemys,että hinnalla millä hyvänsä heihin on pidettävä yhteyttä?
10126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Miksi se voi olla "vaikeaa" ?
Eräässä joulua käsittelevässä lähdeteoksessa sanotaan:
”Sukulaisten väliset jännitteet, jotka kytevät pinnan alla pitkin vuotta, purkautuvat hyvin usein joulunpyhinä, kun suku kokoontuu yhteen.”
(Encyclopedia of Christmas and New Year’s Celebrations.)

Millaisia periaatteita Raamatussa on?
”[Lasten tulee] maksaa jatkuvasti asianmukaista korvausta vanhemmilleen ja isovanhemmilleen.” (1. Timoteukselle 5:4.)
Meidän tulisi mahdollisuuksien mukaan tavata sukulaisiamme säännöllisesti. Vaikka he asuisivat kaukana, heihin voidaan pitää yhteyttä kirjeitse, puhelimitse, sähköpostitse tai erilaisten internetohjelmien välityksellä.
_ Säännöllinen _kanssakäyminen pitää väärinymmärrykset minimissä.

”Teillä on ahdasta omassa hellässä kiintymyksessänne. Niinpä – – avartukaa.”
(2. Korinttilaisille 6:12, 13.)
Jos sukulaisia näkee vain kerran vuodessa, heistä voi vieraantua nopeasti.
Näin käy varsinkin lapsille, joista saattaa alkaa tuntua, ettei heillä ole mitään yhteistä isovanhempiensa tai etäisempien sukulaistensa kanssa.
Siksi lapsia tulisi kannustaa ”avartumaan” ja ilmaisemaan kiintymystä myös iäkkäitä sukulaisia kohtaan.*
Lapset, jotka viettävät säännöllisesti aikaa itseään vanhempien ihmisten kanssa, oppivat suhtautumaan heihin empaattisemmin ja arvostavammin.

”Miten hyvä onkaan sana oikeaan aikaan!” (Sananlaskut 15:23.)
Miten estää väärinymmärryksiä ja tulenarkoja aiheita kiristämästä sukulaisten välisiä suhteita? Yksi keino on ottaa aiheelliset kysymykset puheeksi ”oikeaan aikaan”. Säännöllinen kanssakäyminen ikään kuin voitelee noita suhteita,
niin että mahdolliset ongelmat on helpompi ottaa käsiteltäväksi asianomaisten kesken, jolloin yhteinen aika sukulaisten kanssa on ”hyvää ja – – miellyttävää”.
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/2012885

Joskus yhteydenpito voi olla mahdollista
vain puhelissoittoja/postikortteja käyttäen,
olosuhteista riippuen...
Tärkeää on että viestii sukulaisellen että hän on edelleen ajatuksissa :)
vaikkei face to face tavattaisikaan.

Äänestä

Kummallista,kun Jehovan todistajaan,joka on sukulainen ja ehkä juoppo ja öykkäri,ja ehkä erotettu,ei jehovan todistaja saa mistään hinnasta pitää yhteyttä,mutta jos on samassa tilanteessa oleva ei-jehovan todistaja,täytyy vaikka väkisin pitää yhteyttä.

Äänestä

Entä, jos sukulainen on harhaoppinen ja Raamattu käskee karttamaan harhaoppista. Mites sitten toimitaan, Raamatunko vai järjestön direktiivien mukaan?

Äänestä
  • Mikä määrittelee harhaoppisen? Se kun itse kuvittelee olevansa oikeassa ja muut harhaoppisia? Entä jos harhaoppinen kuvittelee olevansa oikeassa?

    Näköjän oman oikeassaolemisen kuvitelmien takia moni suku ja ystyvyyssuhde katkaistaan.

    Äänestä

  • khjvh kirjoitti:

    Mikä määrittelee harhaoppisen? Se kun itse kuvittelee olevansa oikeassa ja muut harhaoppisia? Entä jos harhaoppinen kuvittelee olevansa oikeassa?

    Näköjän oman oikeassaolemisen kuvitelmien takia moni suku ja ystyvyyssuhde katkaistaan.

    Jt-suunnalta katsottuna kaikki muut, paitsi jt:t ovat harhaoppisia. Miten toimii jt, jos sukulainen kuuluu vaikka helluntailaisiin, jotka ovat heidän mielestään harhaoppisia?

    Äänestä

  • mikä pätee? kirjoitti:

    Jt-suunnalta katsottuna kaikki muut, paitsi jt:t ovat harhaoppisia. Miten toimii jt, jos sukulainen kuuluu vaikka helluntailaisiin, jotka ovat heidän mielestään harhaoppisia?

    Helluntalaisten mielestä jt on harhaoppinen joten uskonto rikkoo suhteita

    Äänestä

Eikö se ole Jehovan todistajien mukaan niin,että kaikkiin sukulaisiin täytyy olla yhteydessä olivatpa he minkälaisia tahansa,paitsi Jehovn todistajaan,joka on erotettu ei saa olla yhteydessä.

Äänestä
  • Ketkäs kaikki ne muuten lasketaan sukulaisiksi? Eikös me kaikki olla samaa ihmissukua? Pidetään nyt tässä yhteyttä tällä tavalla.

    Äänestä

Aiheesta kirjoitettiin joulukuun Vartiotornissakin:
http://www.jw.org/assets/m/w12/20121201/w12_20121201.art/2012885_univ_lsr_lg.jpg
VARTIOTORNI JOULUKUU 2012/Perhe ja suku koolla
”Katso! Kuinka hyvää ja kuinka miellyttävää onkaan, kun veljekset asuvat yhdessä ykseydessä!” (PSALMIT 133:1)
----
Miten hyvä onkaan sana oikeaan aikaan!” (Sananlaskut 15:23.) Miten estää väärinymmärryksiä ja tulenarkoja aiheita kiristämästä sukulaisten välisiä suhteita?

http://www.jw.org/fi/julkaisut/lehdet/wp20121201/perhe-ja-suku-koolla/

Äänestä

Yhteyttä ei ole hyvä pitää, koska useimmiten erotetut alkavat myöskin katkeruudessaan puhua ihan päinvastoin asioista muille. Jolloin heistä tulee huonoa seuraa. Olen itse kasvanut perheessä, ja aikuisiällä jatkoin omille teilleni. En kuitenkaan puhuisi pahaa niistä kasvatusmetodeista, ohjeista ym. mitä heille on annettu. Ne ovat ihan järkeviä. Tottakai he haluavat eronneen seurakuntaan takaisin, josta siis osasyy tähän "karttamiseen", sillä yritetään saada toine tajuamaan että teki väärin ja saada palaamaan takaisin seurakunnan yhteyteen. Erottaminen seurakunnasta on vain toimenpide, jolla luopiot tai muut vakavien virheiden tekijät poistetaan hengellisesti terveestä yhteisöstä. Seurakunta pyritään pitämään moraalisesti puhtaana.

On vanhempia, jotka eivät halua lastensa leikkivät toisen perheen lasten kanssa. Yleensä siihen on syy. Jos toisen perheen lapset ovat väkivaltaisia, haukkuvat omia vanhempiaan ja kiroilevat, mitä tapahtuu toisen perheen lapsille? Hekin alkavat pikkuhiljaa toimimaan niin. Huono seura turmelee hyödylliset tavat. Mielestäni on turha morkata toisia uskonnon perusteella. Hyvin usein lapset kulkevat samoja polkuja kuin heidän vanhemmatkin. Ei välttämättä käy edes mielessä, että hei! voisinkin ottaa selvää toisesta uskonnosta. Oikeastaan Jehovan Todistajuushan ei ole uskonto- vaan elämäntapa. Vaikka elänkin omia polkujani, en silti ole hyljännyt kaikkia oppeja mitä sain. Menin naimisiin "vääränlaisen miehen kanssa" mikä osaltaan johti seurakunnan yhteydestä häviämiseen. Minua ei erotettu sen takia tai mitään, mutta tiesin olevan huonoa seuraa ja erittäin HUONO ESIMERKKI muille seurakunnan nuorille.

Suomessa on uskonnon vapaus; miksi ei saisi siis uskoa niinkuin haluaa tai niinkuin on opetettu?
Onko Jehovan Todistajat huonoja, koska eivät halua tahrata seurakunnan moraalia? He yrittävät elää rauhassa ja sovussa tässä sotaa ja varkautta lietsovassa maailmassa, heille pitäisi nostaa hattua! Kuinka moni nuori uskaltaisi yhtä kovasti nykypäivänä vastustaa painetta kun joku tu tupakan eteen ja käskee maistamaan. En tunne yhtäkään, paitsi niitä jotka ovat Jehovan Todistajia.'
En halua suututtaa ketään, tuon vain ilmi asian, että vaikka ihmisiä on erilaisia, kaikilla on oikeus uskoa eri asioihin, tämä maailma olisi parempi paikka jos ei olisi sotaa. Joten pätevä alku tälle, niinkuin todistajat tekee, armeijaan ei mennä, aseisiin ei tartuta ja erimielisyydet hoidettaisiin muilla kun nyrkeillä. Se onnistuisi kyllä, vaikeaa olisi, mutta onnistuisi.

Kokeilkaa vaikka, yrittäkää elää vaikka viikko samalla tapaa kuin todistajat! Tiedän mitä se on, ja ikävä on sitä seurakunnan yhteishenkeä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


cxcvb kirjoitti:

Jehovan todistajien lehdissä sanotaan,että sukulaisiin täytyy pitää yhteyttä.Onko siitä sellainen näkemys,että hinnalla millä hyvänsä heihin on pidettävä yhteyttä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu