Meiän firmassa ei saa kun työpäällikkö ja aluepäällikkö ja noillakin on palkka jotain 5000e/kk joten luulis olevan varaa ajaa omallakin.
Mitkä hienot ihmiset saa työsuhdeautoja?
9
719
Vastaukset
- Aluepomo minäkin
Saisihan tuon, mutta en halua. Kun ajaa vanhalla autolla ja vain vähän omia ajoja, kilometrikorvaukset riittävät auton ylläpitoon kevyesti ja jää ylikin. Miksipä rupeaisin maksamaan autosta, kun uudella ei edes saa ajaa lujempaa? Firmallekin näin tulee halvemmaksi kuin hankkia leasingauto ja maksaa minun yksityisetkin ajoni.
- huolettomampaa
5000€/kk ei todellakaan ole paljon vaan vähän. Eikä se ole siitä varallisuudesta kiinni ajaako omalla vai työsuhdeautolla.
- myyntiedustaja
Viime vuonna firma maksoi km-korvauksina kaikki autoiluni kulut ja jäin vielä 2200 euroa voitolle. Oma halpa auto kyseessä.
- kateus=/C:stä
Työsuhdeautohan on osa kokonaispalkkaa. Palkkaa maksetaan yleensä työn vaativuuden mukaan.
Eikä tuo 5000€ kovin häävi palkka ole. Ja sitten vielä siitä ne verot autoedusta. Ja sitten vielä jää kilometrikorvauksetkin saamatta. Ei tuollaisesta kannata olla kateellinen. Urputtamisen sijasta voisit aivan hyvin itse hommata työpaikan, jossa saat sen 5000€ autoedun. Tuskin sentään olet siellä pakkotyössä?- Dippo
Todennäköisesti tuossa tapauksessa ko. henkilöillä on työsuhdeautot, koska joutuvat ilmeisesti ajamaan paljon. Tuo tulee yleensä firmalle halvemmaksi ja samalla saa työntekijältä pois murheen oman auton hankinnasta ja hoidosta ja saa niihin käytettyä energiaa suunnatuksi työtehtäviä varten. Firma pääsee yleensä myös vaikuttamaan siihen, millaisella autolla henkilökunta ajaa ja siitä voi joissain tapauksissa olla firmalle hyötyä.
- 1+100
Hienoilla ihmisillä on työsuhdeauto.
- Seonpalkastapois
Monesti ne on niitä, jotka joutuu ajelemaan paljon työajoja. Ja mikäs siinä. Mukavempi se on uudella autolla ajella, kun jollain reuhkalla, vaikka siinä takkiin tuleekin. Jos kerran autossa joutuu työajalla istumaan, niin sitten mahdollisimman mukavasti.
- ingengöör
Meidän firmassa nuoret insinöörit kuvittelevat, että omalla autolla ajamisella tienaa ja ajavat tukka putkella kaikki työajot. Sitten kun autoon tulee joku vika, niin sitten ollaan suupielet alaspäin, kun auton korjaaminen maksaa.
- peeämvee1
Olet lähinnä surkimus. mulla työsuhdeautona beevämee kaikilla herkuilla. tosin liksaa ei jää kyl kuussa mitää ku autoetu otetaan. mut hauskaa on ja vosuja saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2184972- 1892693
- 671572
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss521400Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91272Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?991268- 1321237
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091174Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1511166- 791155