Olen katsellut noin 10.000 euron autoa. Sillä saisi jonkun 5-6 vuotiaan alemman keskiluokan auton. Haluaisin tämän ikäisen ja kokoisen automaatin. Esim. Nissan Almeraa on näkynyt netissä automaattina myynnissä.
Onko varma, että laatikko hajoaa nopeasti tai onko todennäköistä, että laatikko kestää siinä, missä muukin auto? Ajattelin ostaa eurooppalaisen tai japanilaisen.
En millään viitsisi enää sotkea sekoittajalla. On niin jumalattoman työläs ajaa kaupungissa, kun saa yhtenään olla luistattamassa kytkintä ryömivässä ruuhkassa.
Uskaltaako ostaa automaattia
12
3954
Vastaukset
- mutu
miksiköhän amerikassa lähes kaikki autot automaattia? Tuskimpa hajoaa.
Katso nettiauto.com id 88008- joo
Lähes kaikki autot on automaatteja,ja ne myös toimivat koska kokemusta on valmistamisesta.
Eurooppalaisista ostaisin ainoastaan sellaisen jossa on ZF:n tai Japanilaisten tekemä laatikko,Jatco,Aisin-W,Mitsu....
Ja se huoltaminen,oikeat öljyt ja riittävän usein vaihdettuna!
- Corolla
Siksihän postikin käyttää automaatteja, kun vain ne kestää. Sama tilanne on kaupunkibusseissa.
Posti käyttää toyotaa, koska japanilaiset on vahvoja. ilmeisesti kokeilivat opelia, mutta siinä oli ongelmia.
Itselläni on ollut 5kpl automaatteja, eikä ole vikoja ollut missään.- manki
Postin autot ovat käytettyinä yllättävän halpoja. Tämä johtuu postilaatikoiden kolhimista pelleistä ja jatkuvasta nurkka-ajosta. Asiaan voi myös vaikuttaa oikeanpuoleinen ohjaus ja "spartalainen" varustelutaso.
Huollot on luultavasti tehty asiallisesti, mutta riittääkö se pitämään laitteet kasassa? Loppuun vielä linkki:
http://www.easykm.fi/myytavat/index.html - j-p
Ainakin kahdessa viimeisimmässä opelissani on ollut japanilainen automaatti. Käsittääksen se on samaa merkkiä mitä tojokin käyttää(?)
- kokemusta
Automaattilaatikko kestää yleensä koko auton iän, jos ikä on 7..10 v kuten Japanissa ja USA:ssa, ja aivan yhtä varmasti se hajoaa ainakin kerran 10..20 vuoden aikana, joka on autojen elinikä Suomessa.
- tomaatti
mutta korjauskulut ovatkin suomessa melkoisen korkeat koska tomaatit ovat loistoautoja lukuunottamatta harvinaisia eikä romisosia olekaan saatavilla kohtuuhintaan.
Yleisesti ottaen automaatilla varustetuissa autoissa koneet ja voimansiirto muutenkin on paljon paremmassa kunnossa koska niitä ei voi repiä samalla tavalla kuin manuaaleissa ja terävät nykäykset sekä "missatut" vaihdot jäävät pois.
No niin, tottakai tomaalillakin saa revittyä koneen palasiksi jos haluaa mutta sellaiseen taipuvaiset eivät kyllä mitään 1.6-2.0l pikkuautoa automaatilla osta.- Hånta
Moikka.
Jos automaatilla on vedetty esimerkiksi raskasta asuntovaunua on syytä olla tarkkana ostotilanteessa. Varsinkin jos automaatin öljyt on just vaihdettu. Monasti olisi hyvää vetää valitsin 3-asennossa (nelilovisessa automaatissa).
Jos on asennettu vaihteistoon öljynjäähdytin niin se osoittaa että käyttäjällä on ollut tieto hallussaan.
Muuten automaatti on kestävä laite. - Automaatin ostan
Hånta kirjoitti:
Moikka.
Jos automaatilla on vedetty esimerkiksi raskasta asuntovaunua on syytä olla tarkkana ostotilanteessa. Varsinkin jos automaatin öljyt on just vaihdettu. Monasti olisi hyvää vetää valitsin 3-asennossa (nelilovisessa automaatissa).
Jos on asennettu vaihteistoon öljynjäähdytin niin se osoittaa että käyttäjällä on ollut tieto hallussaan.
Muuten automaatti on kestävä laite.Menen ja ostan automaatin. Saa loppua kytkimen luistattaminen ryömivässä kaupunkiruuhkassa.
Saattaa olla totta, että japanilaisten ja amerikkalaisten autojen automaattivaihteet kestävät sen 10 vuotta, mikä on siellä auton käyttöikä. Toisaalta sama kestävyysongelma on näissä autoissa varmaan sitten laajemminkin tuossa 10 vuoden iässä tämän periaatteen mukaan. Eli kaikki leviää 10 vuoden jälkeen. - joo
Automaatin ostan kirjoitti:
Menen ja ostan automaatin. Saa loppua kytkimen luistattaminen ryömivässä kaupunkiruuhkassa.
Saattaa olla totta, että japanilaisten ja amerikkalaisten autojen automaattivaihteet kestävät sen 10 vuotta, mikä on siellä auton käyttöikä. Toisaalta sama kestävyysongelma on näissä autoissa varmaan sitten laajemminkin tuossa 10 vuoden iässä tämän periaatteen mukaan. Eli kaikki leviää 10 vuoden jälkeen.http://www.ajovalo.net/automaattivaihteistot.htm
http://www.ajovalo.net/automaattivaihteistot2.htm
Tuossa joitakin,ja joukossa on hyviä sekä huonoja,kannattaa vähän kysellä vaikka taksimiehiltä kestävyyttä. - Kadett
Hånta kirjoitti:
Moikka.
Jos automaatilla on vedetty esimerkiksi raskasta asuntovaunua on syytä olla tarkkana ostotilanteessa. Varsinkin jos automaatin öljyt on just vaihdettu. Monasti olisi hyvää vetää valitsin 3-asennossa (nelilovisessa automaatissa).
Jos on asennettu vaihteistoon öljynjäähdytin niin se osoittaa että käyttäjällä on ollut tieto hallussaan.
Muuten automaatti on kestävä laite.Siis kuka on asentanut öljynjäähdyttimen? Minulla on Opel automatic jo viidettätoista vuotta, ja automaattiversioon kuuluu tietysti tehdasasennettu öljynlauhdutin. Mitä tarkoitat, että käyttäjällä pitäisi olla tietoa?
- *?*
Kadett kirjoitti:
Siis kuka on asentanut öljynjäähdyttimen? Minulla on Opel automatic jo viidettätoista vuotta, ja automaattiversioon kuuluu tietysti tehdasasennettu öljynlauhdutin. Mitä tarkoitat, että käyttäjällä pitäisi olla tietoa?
Kyllä omassa automaatti-Opelissani on ainakin tehdasasennettu öljynjäähdytin. Noiden lauhduttimien käyttö autoissa lopetettiin silloin kun polttomoottorit yleistyivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648