Nyt tartteis tietää, että kun katastus ihan lähipäivinä ja minun jenkkiautossa on molemmilla sivuilla edessä keltaiset valot ja takana punaiset valot niin saako nuo punaiset valot ylipäätänsä olla vai pitääkö laittaa jotain niitten päälle??
Punaiset sivuvalot !!!
16
1992
Vastaukset
- Nohätä350
Onko siellä ihan polttimot vai pelkät heijastimet?
Polttimot pois ja/tai sitten mcGyver-teippiä heijastimien päälle.- Auttakaaaaa
Joo polttimot on.. pitänee hankiia taas tuota teippiä sitten. Viime vuonna katastuksen jälkeen otin mustat teipit pois kun niin hienot punaset valot :) Eikä nuo polliisitkaan mitään virkanneet vaikka monta kertaa näkivät.. Hölmöltä ajatukselta kuulostaa, että vain katastuksessa ei saisi niitä olla :) no eiköhän tuo yksi teippirulla riitä monen vuoden katastuksiin heh
- ite tein näin
Ite laitoin motonetin keltaiset huput polttimoiden päälle, Takasivuvaloista tuli oranssia valoa vaikka lasi onkin punainen, katsastaja ei maininnut asiasta mitään. Liekö sitten luvallinen viritys?
- kuka mitä häh
Noi jutut on niin paljon kiinni leimamiehistä.Ja mun käsityksen mukaan lakikin on muuttunut noiden osalta.Itsellä parikin alunperinkin suomi-autoa 80 aspen ja 90 van.Sivu"valot"ollut aina toiminassa ja peittämättä.Ja aina menny läpi ilman mutinoita..
Minulla on ollut 17 vuotta -80 oldsmobile josta poistin punaisten sivuvalojen peitteet 7v. sitten, on ainakin Kajaanin konttoreilla aina kelvannut ja yhden kerran Oulussa kun poika käytti siellä. Oli ainakin joskus 80-luvulla määräys poistaa punaiset valot kun olin töissä GM korjaamolla.Katsopa nykyautoja sivusta kun on valot päällä niin aina hohtaa takavalot myös sivulle. Annan olla omassa niin kauan kun joku sanoo että pitää poistaa.
- aloittaja:
Niin täytyy tehdä. Onko mikä auto sinulla nyt? Jenkissä pysynyt? :)
aloittaja: kirjoitti:
Niin täytyy tehdä. Onko mikä auto sinulla nyt? Jenkissä pysynyt? :)
Edelleen sama Oldsmobile , toimii kuin junan vessa niin ei ole ollut vaihto mielessä. Pojalla Chevy van G30 vm-96. 6,5 litran kone ilman turboa. Ajettu vajaa 360 000. km.
- aloittaja:
Jorma52Kajaanista kirjoitti:
Edelleen sama Oldsmobile , toimii kuin junan vessa niin ei ole ollut vaihto mielessä. Pojalla Chevy van G30 vm-96. 6,5 litran kone ilman turboa. Ajettu vajaa 360 000. km.
Hieno juttu!
Erilliset punaiset takasivuvalot ovat edelleen kielletyt, muuttoautoja lukuunottamatta. Ja uusissa(volvo,bmw) nuo sivuvalot ovat lailliset koska ne on integroitu takavalon yhteyteen. Omaani aina mustat teipit katsastukseen ja konttorin pihalla heti pois ;)
- mutta entäs....
Saiskos sinne taaksekkin keltaiset hommattua? nehän kyllä kelpaa, niinkuin vaneissa.
- Harrastus.
Saahan sinne.:D Otin aasialaisen takavalon oranssin vilkun osan, josta leikkasin sopivat palat Sevillen sivuvaloihin. Leikkasin valaisimesta punaisen osan pois ja Epoksilla juotin uudet oranssit tilalle, nyt ei tarvitse pelata teippien kanssa.
Taisi jäädä E-merkintäkin vielä näkyviin.
- aloittaja:
Noh katastuksessa käytin, läpi meni kehujen kera eikä mitään mainintaa sivuvaloista vaikken niitä teipannutkaan :) (tuurilla ajattelin mennä)
- eskoj1
Ootteko huomannu uusien autojen valoja. Mm uudessa BMW:ssä oanssit sivuvalot näkyy selvästi eteenpäin ja takana on selkeästi punaiset sivuvalot (ovat kiinni takavalaisimissa). USA autoista moiset pitäisi poistaa, mutta euroautossa tyyppihyväksyntä pyhittää kyseiset valot.
- drgv a dv df
juu, jos punainen sivuvalo on takavalon yhteydessä ja takavalo on E-hyväksytty, niin ovat lailliset, erilliset punaiset sivuvalot ovat kiellettyjä. Samoin jenkkien keltaiset etuvalot (parkit) ovat laittomia, paitsi muuttoautoissa, joissa valoja ei tarvitse vaihtaa e-hyväksyttyihin toisin kuin muuten maahan tuoduissa.
- 2,0 L kahvinkeitin
Suomessa tämäkin pelleily jatkuu aina vaan. Tämä kelpaa, tuo ei. Muuttoauto on eri juttu kuin muutoin maahan tuotu. Erillinen punainen sivuvalo on laiton tai ei, riippuu auton maahantuontitavasta. Takavalojen yhteydessä oleva punainen valo on sallittu jos en e-merkki, muuttoautoissa aina sallittu. Jne jne... TÄYTTÄ PELLEILYÄ.
Miten ne pärjää autojensa kanssa siellä USA:ssa? - Driver.
2,0 L kahvinkeitin kirjoitti:
Suomessa tämäkin pelleily jatkuu aina vaan. Tämä kelpaa, tuo ei. Muuttoauto on eri juttu kuin muutoin maahan tuotu. Erillinen punainen sivuvalo on laiton tai ei, riippuu auton maahantuontitavasta. Takavalojen yhteydessä oleva punainen valo on sallittu jos en e-merkki, muuttoautoissa aina sallittu. Jne jne... TÄYTTÄ PELLEILYÄ.
Miten ne pärjää autojensa kanssa siellä USA:ssa?No pärjäähän ne hyvin, koska niillä ei ole tätä ryssien stahanovilaista virkamieskulttuuria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15611042Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i474315Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58664054Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1973664PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1013486Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013340Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.731980Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161305Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155998Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun269964