Olen CP-Vammainen ihminen ja olen käynyt läpi ties kuinka monet erilaiset lääkereseptit vuosien mittaan.
Hyödyt ja haitat suhteessa kysyisinkin että osaako kukaan sanoa auttaako kannabis mihinkään näistä:
* Lihasjäykkyys
* Masennus
* Pakkoliikkeet
Suurinpana pointtina ehdottomasti pakkoliikkeiden lieventyminen.
Ja kysytään nyt vielä: Koska suomessa lääkekannabikseen on periaatteessa mahdotonta saada resepti niin miten poliisi yleensä rankaisee yhden(?) tai ehkä kahden kasvin kasvattajaa jos jää kiinni?
Hyödyt ja haitat suhteessa kysyisinkin että osaako kukaan sanoa auttaako kannabis mihinkään näistä:
* Lihasjäykkyys
* Masennus
* Pakkoliikkeet
Suurinpana pointtina ehdottomasti pakkoliikkeiden lieventyminen.
Ja kysytään nyt vielä: Koska suomessa lääkekannabikseen on periaatteessa mahdotonta saada resepti niin miten poliisi yleensä rankaisee yhden(?) tai ehkä kahden kasvin kasvattajaa jos jää kiinni?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kaikki mielihyväkeskusta aktivoivat huumeet/lääkkeet/päihteet auttaa masennukseen - aluksi ja akuutisti. Myöhemmin - ja varsinkin kroonisemmalla käytöllä - pahentavat sitä. Relaksanttinen vaikutus kannabiksella rentouttaa lihaksia, eli jonkin verran se ainakin, ellei poista, niin ainakin helpottaa oireisiin. En tiedä varmasti pakkoliikkeistä, mutta arvaisin ettei auta. Esim. alkoholin pitkäaikainen liikakäyttö aiheuttaa lihasnykimistä, en tiedä onko kannabiksen kanssa mitään samankaltaista. En ainakaan muista missään törmänneeni tietoon, että joku käyttäisi tai suosittelisi kannabista pakkoliikkeisiin. Hermosto on sen verran monimutkainen, että sen kautta vaikuttavat aineet helpommin aiheuttavat kuin korjaavat vahinkoja.
Muutamasta kannabiskasvista tulee huumausaineen käyttörikos ja sakkoa. Ei se paljon tavallista rikesakkoa enempää varmaan ole, puolitoista hunttia uskoisin riittävän. Suurempi menoerä on melkein kasvatuslaitteisto, jonka menettää valtiolle. Ellei puskat ole poliisin saapuessa lamppujen alla, niin eivät ne niitä laitteitakaan v'älttämättä takavarikoi. Jos on mukava poliisi jolla on hyvä päivä, saattaa selvitä kirjallisella varoituksella/huomautuksella. Valmiit aineet ne kyllä joka tapauksessa vievät.
the police will get you in the jail, the police will come in and fuck you in the jail, i am in the jail, fuck the police, why you say mudafuk why you say, you need to fuck? Fuckpal huahaha
"Kaikki mielihyväkeskusta aktivoivat huumeet/lääkkeet/päihteet auttaa masennukseen - aluksi ja akuutisti. Myöhemmin - ja varsinkin kroonisemmalla käytöllä - pahentavat sitä"
Tässä mielestäni yksi parhaista toteamuksista mihin on hetkeen näillä nurkilla törmännyt. 101% totta !
Ja samoilla linjoilla juu että jonkinverran kyllä relaksoi, nämä pakkoliikkeet eivät ole sitten yhtään alaani joten jätän kommentoimatta, varmaankin joku neurologian puolen henkilö näissä parempi.
Kiitosta vaan vastanneille.
Tutkin asiaa vielä enemmän ja käyn lääkärin puheilla (Eikös heillä ole vaitiolo velvollisuus?)
Päivitys luettavaksi kiinnostuneille:
Kuten yllä mainitsin puhuin lääkärini kanssa kannabiksesta.
Tulos oli aivan toisenlainen kuin odotin. Lääkäri sanoi heti alkuun ettei missään nimessä lähtisi kirjoittamaan reseptiä ettei häntä työyhteisössä leimattaisi. Sanottuaan sen hän kuitenkin sanoi että kohdallani siitä voisi olla hyötyä ja harmitteli lainsäädäntöä. Puhuin hänen kanssaan kannabiksen haitoista ja tulin siihen tulokseen että aion kokeilla itse. Lääkäri ei vastustanut mutta muistutti että sakkoja saattaa tulla ja ehkä jopa pidätys.
Hanki marihuanaa jostain ja polta sitä.
Jos toimii, niin meurologeilla on valtuutus sitä määrätä, mutta lähinnä MS-tautia sairastaville.
Muutkin ovat sitä saaneet.
Hyvähyvä, suunta on oikea. Lääkärit eivät virkansa puolesta tosiaan voi aina sanoa ääneen kaikkea, mitä henkilökohtaisesti pitäisivät parhaana vaihtoehtona. Vaikutat älykkäältä kaverilta, joten seuraava lienee selviö: Älä tosiaan mitään katuhasista lähde metsästämään, niissä on niin valtavia laatueroja. Kaikin puolin omavaraisuus on pienviljelijän puolella, etuna myös tietää tarkalleen mitä käyttää, ja sopivan määrän löytäminen vertailemalla on helpompaa. Lajikkeita on satoja ellei tuhansia, joten internet on ystävä tässäkin tapauksessa. Kannattaa kaikessa rauhassa ensin tutkia ja perehtyä vaihtoehtoihin, lukea arvosteluja, vertailla lajikkeita ja etsiä se itselleen parhaiten sopivan tuntuinen lajike. Ihan lääkekäyttöön jalostettuja lajikkeitakin löytyy useimmista siemenpankeista. Siementen tilaaminen on helppoa, turvallista, suhteellisen nopeaa ja laillistakin kaupan päälle. Täältä itse olen tilaillut usein, aloita vaikka sieltä: http://www.cannabis-seeds-centre.co.uk/
Nyt pitäisi sitten vielä tietää, että mitä lajiketta tilata? Kun tarkoitus on nimenomaan lääkekäyttö. Ja miten ihmeessä saan selville oikean annoksen mitä käytän? Sitten joskus jos siemeniä saan ja kasvatus onnistuu ... Kokeilemalla ?
Kokeilemalla niin. Lääkelajikkeita kannattaa selata ja tutkia lajikeinfoja ja arvosteluja.
http://sensiseeds.com/en/blog/about-sensi-seeds/sensi-seeds-and-medicinal-cannabis/how-to-choose-a-medicinal-cannabis-strain/
www.medicalmarijuanastrains.com/ (sivusto on _nyt_ alhaalla, mutta kannattaa lukaista jos se joskus herää)
Lääkekannabiksen käyttö on nykyisin täysin laillista; nimittäin jos saa reseptin. Reseptin voivat kirjoittaa määrätyt neurologit ilmeisesti aikamoisen paperisodan myötä. Mutta laillista se on. Se annostellaan suusuihkeena.
Joo. Paitsi että, eipä ne neurologin niitä reseptejä suostu kirjoittamaan. Bedroganin voi kaiketi ottaa hyörystettynä ( vaposaattorilla ) tai vaikka leipoa sen piirakkaan.
Sativex ( se suusuihke ) ei ole ihan vielä Suomessa myynnissä apteekeissa. Tulee myöhemmin tänä keväänä. Mutta se resepti ...
Tilaan kyllä siemeniä. Ja seuraavalla kerralla polilla ajattelin kertoa, että aion kokeilla joka tapauksessa ( laillisesti tai laittomasti )