Jeesus ei tullut eilenkään ...

Mitä hän mahtaa odottaa ja missä hän on odottamassa?
Vai onko kenties unohtanut ihmiset kokonaan. Ehkä hän on löytänyt jostain muualta toisen sivilisaation johon hän satsaa. Eihän kukaan maapallon ihmisistä oikeasti edes usko hänen tarinoitaan ja lupauksiaan. Jotkut väittävät uskovansa, mutta sisimmissään kukaan ei usko. Halu uskoa on vaan niin vahva että sitä ei haluata myöntää.
Enemmistö kuitenkin jo myöntää sen.
651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Toiset sanoo että tulee "tempaus" ja toiset että paratiisi tulee maan päälle.
Onkohan se niin että kaikki paitsi jehovan todistajat temmataan täältä ja jehovan todistajille jää sit paratiisi maan päälle?

Äänestä

alottajalle,

kirjoitat: " Eihän kukaan maapallon ihmisistä oikeasti edes usko hänen tarinoitaan ja lupauksiaan. Jotkut väittävät uskovansa, mutta sisimmissään kukaan ei usko.

Olet hyvinkin oikeassa, sillä kuka hänen aikalaisistaankaan uskoi häneen? Miksi sitten he eivät uskoneet, eikö siksi että Jeesuksen puheet eivät olleet tästä maailmasta lähtöisin.

Kuvitelkaapa tilannetta nykyäänkin, jos joku tulee ja alkaa puhua, että hänellä on yhteys tuonpuoleiseen? Eikö se tunukkin mahdottomalta väitteeltä? Aivan varmasti Jeesus tulisi hyljätyksi tämän maailman viisailta nykyäänkin. Uskon kansakaan ei häntä ottaisi myötään. Papisto kauhistuisi elävää Jeesusta, sillä niin kauas he ovat ajautuneet Evankeliumien opetuksesta ja koko Raamatun opetuksesta.

Äänestä

"Kuvitelkaapa tilannetta nykyäänkin, jos joku tulee ja alkaa puhua, että hänellä on yhteys tuonpuoleiseen?"

Ei sitä tarvitse edes kuvitella. Niitähän on tuhansia tälläkin hetkellä.

"Eikö se tunukkin mahdottomalta väitteeltä?

Tuntuu se minusta, mutta silti miljoonat ihmiset uskovat niihin ja lähettävät vielä suuria summia rahaa heille.

Äänestä

Jeesus tulee pian.

Äänestä
  • Kuinka pitkä aika on "pian"?

    Äänestä

Valvokaa nimimerkille kysymys,

missä muodossa odotat Jeesuksen tulevan; haamuna pilvien päältä, vai lihaan tulleena Ihmisen Pojan kaltaisena?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei tullut, ei tule kirjoitti:

Mitä hän mahtaa odottaa ja missä hän on odottamassa?
Vai onko kenties unohtanut ihmiset kokonaan. Ehkä hän on löytänyt jostain muualta toisen sivilisaation johon hän satsaa. Eihän kukaan maapallon ihmisistä oikeasti edes usko hänen tarinoitaan ja lupauksiaan. Jotkut väittävät uskovansa, mutta sisimmissään kukaan ei usko. Halu uskoa on vaan niin vahva että sitä ei haluata myöntää.
Enemmistö kuitenkin jo myöntää sen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu