Teille uskovaiset..

en usko!!!

Mihin te oikeasti uskotte? ja miksi? Mä ehkä ennen saatoin uskoa tai olla uskovainen, mutta uskoni on hiipunut vuosien myötä. Eikös uskonnot haluaa rauhaa ja rakkauta ja rakastaa lähimmäistä? Ja mitä se nykyään on? Sotaa ja vihaa? Ihmiset sotivat uskonnollisista syistä. Bush tappaa miljoonia idässä ja itäläiset terrorisoivat Usa:a. Ei ne silloin kannata omaan uskoaan, jos kapinoivat oppeja. Sitten palvotaa jotain Allahia ja Jumalaa. huh. Naurettavaa. Lopettakaa uskomasta niin kaikki on paremmin!

10

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Missukka

      Raamatussa ei lue että Jumala hallitsee maailmaa. Jumala hallitsee taivasta.

      Eri uskonnon käsittävät sanan "lähimmäinen" eri tavoilla.

    • ei kiinnosta

      uskomatta. Omapa on asiasi. Etpä taida olla kovin varma siitä, ettet usko, kun sitä pitää toitottaa.

    • ggt

      taas kakarat laukoo juttujaan ilman että olisi hieman harkinnut sanojaan..
      eihän se ole uskonnon vika jos jotkin käyttävät sitä syynä väkivallan tekoon? voisit ottaa hieman selvyyttä mistä kristinuskossa on kyse ennen lausuntojasi! se nimen omaan puhuu rauhan ja rakkauden puolesta!! mitä tekemistä sillä on oiekasti uskonnon kanssa jos joku sekopää tappaa uskonnon nimissä ihmisiä? ei mitään!

    • Theofilos

      "Mihin te oikeasti uskotte? ja miksi?"

      Uskoa voi moniin asioihin, mutta tarkoitat varmaan teismiä. Uskon yhteen, persoonalliseen, maailmasta erilliseen Jumalaan. Hän on henkinen energia.

      Uskonnot - lukuunottamatta uskonlahkoja yms. - tosiaan pyrkivät rauhaan ja rakkauteen. Se vain ei tunnu onnistuvan.

      Ihmiset sotisivat - oli uskontoa tai ei. Uskonto on vain tekosyy, ei todellinen syy.

      Bush ei ole mikään uskovainen. Millä perusteella hän muka on? Sellainen messias-kompleksia sairastava murhaaja ei ole uskovainen. Hän voi sanoa itseään uskovaiseksi, mutta niin voin minäkin sanoa itseäni Kambodzhan keisariksi - enpä silti ole. Luehan Raamatusta Tiit. 1:16. Jos muistan oikein, se sopii Bushiin hyvin.

      Uskonto on terroristeille tekosyy, ei todellinen syy.

      Itse sanot, että he eivät seuraa omia oppejaan, jotka pyrkivät edistämään rakkautta ja rauhaa - miksi sitten käsket lopettaa uskomisen? Siksihän he kaheleita ovat, kun he hylkäävät oman uskonsa. Usko, mutta usko oikein - ei niin kuin nuo kahelit fanaatikot. Lue Johanneksen Evankeliumi ja elä sen mukaan - se ei velvoita sinua ampumaan naapuriasi Jumalan nimessä.

    • M48

      Mihin te oikeasti uskotte? (Kolmiyhteiseen Jumalaan, Luojaan, Lunastajaan ja Pyhittäjään)

      ja miksi? (Koska hän on armahtanut minut, syntisen ihmisen. Hän pelastaa minut synniltä, kuolemalta ja kiusaajan ansoilta)

      Mä ehkä ennen saatoin uskoa tai olla uskovainen, mutta uskoni on hiipunut vuosien myötä. Eikös uskonnot haluaa rauhaa ja rakkauta ja rakastaa lähimmäistä? (Kyllä, oikein olet ymmärtänyt)

      Ja mitä se nykyään on? Sotaa ja vihaa? (Näin on aina ollut ihmiskunnan historiassa)

      Ihmiset sotivat uskonnollisista syistä. (Myös muista syistä, enimmäkseen rahan tai vallan vuoksi)

      Bush tappaa miljoonia idässä ja itäläiset terrorisoivat Usa:a. Ei ne silloin kannata omaan uskoaan (ei minustakaan, eivät ainakaan elä uskonsa oppien mukaan).

      Sitten palvotaa jotain Allahia ja Jumalaa (Tosin uskovakin säilyttää syntisyytensä täällä ajassa. Meistä ei tule siinä silmänräpäyksessä pyhimyksiä, kun alamme uskoa).

      Lopettakaa uskomasta niin kaikki on paremmin! (En usko, että uskomisen lopettaminen takaa rauhan. Sodillehan on muitakin syitä. Pikemminkin meidän pitäisi uskoa entistä alttiimmin ja ymmärtää, että tärkeitä ovat usko, toivo ja rakkaus, mutta suurin niistä on rakkaus).

    • M48

      Mihin te oikeasti uskotte? (Kolmiyhteiseen Jumalaan, Luojaan, Lunastajaan ja Pyhittäjään)

      ja miksi? (Koska hän on armahtanut minut, syntisen ihmisen. Hän pelastaa minut synniltä, kuolemalta ja kiusaajan ansoilta)

      Mä ehkä ennen saatoin uskoa tai olla uskovainen, mutta uskoni on hiipunut vuosien myötä. Eikös uskonnot haluaa rauhaa ja rakkauta ja rakastaa lähimmäistä? (Kyllä, oikein olet ymmärtänyt)

      Ja mitä se nykyään on? Sotaa ja vihaa? (Näin on aina ollut ihmiskunnan historiassa)

      Ihmiset sotivat uskonnollisista syistä. (Myös muista syistä, enimmäkseen rahan tai vallan vuoksi)

      Bush tappaa miljoonia idässä ja itäläiset terrorisoivat Usa:a. Ei ne silloin kannata omaan uskoaan (ei minustakaan, eivät ainakaan elä uskonsa oppien mukaan).

      Sitten palvotaa jotain Allahia ja Jumalaa (Tosin uskovakin säilyttää syntisyytensä täällä ajassa. Meistä ei tule siinä silmänräpäyksessä pyhimyksiä, kun alamme uskoa).

      Lopettakaa uskomasta niin kaikki on paremmin! (En usko, että uskomisen lopettaminen takaa rauhan. Sodillehan on muitakin syitä. Pikemminkin meidän pitäisi uskoa entistä alttiimmin ja ymmärtää, että tärkeitä ovat usko, toivo ja rakkaus, mutta suurin niistä on rakkaus).

    • jli

      En tunne taustojasi ja kokemuksiasi, joten en tiedä, mistä on mennyt pieleen uskonasioissasi. Ehkä et ole tajunnut, mistä on kysymys?
      Mutta voin kertoa, miksi uskon Jeesukseen ja Jumalaan. Siinä olen löytänyt elämän pohjan, joka kestää. Totta on, että maailmassa on paljon, jota minäkään en voi hyväksyä. Se johtuu paljolti siitä, että ihmiset toimivat niiden perustekijöiden mukaan, jotka aikoinaan johti syntiinlankeemukseen: Pahuuden alkujuuret olivat ylpeys, itsekkyys, vallanhalu ja tottelemattomuus Jumalaa vastaan. Vasta jos näistä päästään irti, voidaan odottaa parempia aikoja. Yksilöinä emme voi yksin parantaa maailmaa, mutta voimme tehdä osuutemme elämällä sopusoinnussa Jumalan kanssa.
      Enemmän omista näkemyksistä ja syistä, miksi minä uskon voit lukea linkissä:
      http://www.nic.fi/~jlindell
      esim. kirjoitus "Miksi juuri kristillinen usko ?"
      jonka kohdassa 5.7 on oma todistukseni

      • niin

        Hyviä tekstejä olet väsännyt sinne. Olet aika perusteellisesti käynyt läpi epäilyksen kautta uskoon. Ja tämä kehu tuli ateistilta!


    • Verna

      "Lopettakaa uskomasta niin kaikki on paremmin."

      Mistä sinä tuollaisat päättelet? Kun et kerran usko, niin ilmeisesti hyväksyt evoluutioteorian. ( Niin muuten minäkin. ) Sen mukaisesti ihmistä pidetään aggressiivisena lajina. Jos näin ei olisi ollut, ihminen varmaan olisi hävinnyt olemassaolon taistelussa eläimille ja hävinnyt jo ajat sitten sukupuuttoon.

      Kun hyväksyy tämän teorian, että ihminen on aggressiivinen laji, niin ymmärtää, miksi on aina ollut sotia ja väkivallantekoja, ja on yhä edelleen.

      Silloin tajuaa sen, että syy väkivaltaisuuksiin ei ole uskonnoissa eikä ideologioissa eikä syytä niitä tilanteesta. Uskontoja tai ismejä hävittämällä ei saataisi mitään muutosta aikaan, jatkettaisiin vain väkivallan kierrettä. Muutos lähtee kustakin ihmisestä itsestään. Jos kukin ihminen pyrkisi muuttumaan edes vähän enemmän rauhaa rakastavaksi, niin jotain positiivista voitaisiin saada aikaan.

      Jos ajattelet Itä-Euroopan entisiä kommunistimaita tai nykyistä Kiinaa ja Pohjois-Koreaa, niin huomaat, että vaikka niissä uskonnot olivat ja toisissa ovat edelleen kiellettyjä, niin eivät ne ole mitään rauhan ja onnellisuuden tyyssijoja, päinvastoin.

    • Kerberos

      Ihan totta. Kaikenmaailman lahkot, yhteisöt, kirkot ja uskonnot pyörittää valtavaa bisnestä maailmassa ja vedättää ihmisiä uskomaan omiin oppeihinsa. Ns. "taivaspaikan" ostaa yksi sun toinen ties mistä uskonnosta eri tavoin.

      Erilaiset kirkot ja yhteisöt elättävät kaikenkarvaisia pappeja ja seurakuntapoppoota suurilla rahasummilla mitä pyörittävät uskontonsa varjolla.

      Uskoahan saa vaikka aidanseipääseen, jos siltä tuntuu, ei siihen mitään erityistä kirkkoa tai lahkoa tarvita väliin rahastamaan. Ja kun kukaan ei ole vielä tullut kertomaan kuolemansa jälkeen, että mihin sitä jouduttiin - taivaaseen vai helvettiin ja oliko vastassa Jumala ja 8- kätinen Buddha. Voi hitsi pilli, jos ihminen uskoikin väärään jumalaan vielä kaiken lisäksi?

      Ihminen on sen verran kehittynyt muista eläimistä ja nisäkkäistä evoluution aikana, että sillä on enempi älyä ja tunnetta kuin millään muulla lajilla. Siksi sillä on tarve uskoa johonkin, että kuoleminen tuntuis paremmalta sitten aikanaan ja että elämälle ja kuolemalle olisi jokin ihmiselle järkeenkäypä selitys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9140
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7873
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5547
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2334
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2079
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1729
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1664
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1413
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1348
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1206
    Aihe